EA FC 24 DirectX function “getdeviceremovedreason” hatası

• Konuyu başlatan wnhd
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 26
  • Görüntüleme 5B
İşletim sistemi
Windows 11

wnhd

Hectopat
RAM
8 gb
Ekran kartı
Rtx 3050 laptop
Merhaba arkadaşlar. 2-3 gündür Acer Nitro bilgisayarımla FC 24 oynuyorum. Bugün de normal şekilde oynuyordum ancak birden bilgisayara inanılmaz bir drop girdi ve bilgisayar donup kaldı. Caps Lock'un açık olup olmadığını gösteren ışık bile kilitlendi. Ben de mecbur güç tuşundan bilgisayarı kapattım.

Bilgisayarı tekrar açtım ancak fanlar son sesle çalışıyordu normalde böyle olmaz. Sonra oyuna girdim. Maça giriyorum oynuyorum ama top taç, korner gibi sahne giren yerlere gidince DirectX function “GetDeviceRemovedReason” hatasını alıyorum.

İlk başta ekran kartı sürücüsünü güncelledim sorun düzelmedi ben de şimdikinden 3 sürüm düşük olanı yükledim ancak aynı hatayı almaya devam ediyorum.

Bilgisayarın RAM'ı düşük 8 GB zorlanıyor diye düşündüm. Ama bu zamana kadar böyle bir sorun da olmamıştı. Ne yapmam gerektiğini bilen arkadaşlar varsa yardım ederse çok sevinirim.

Aldığım hatanın görüntüsünü ekte belirttim. Biri ekran kartı driverlarını güncelledikten diğeri de sürümünü düşürdükten sonra aldığım hata.

Dosya Ekleri

• IMG_0339.jpeg
    IMG_0339.jpeg
    491,5 KB · Görüntüleme: 1.150
  • IMG_0340.jpeg
    IMG_0340.jpeg
    315,1 KB · Görüntüleme: 839
Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar. Bu dediğiniz şeyi nasıl yapacağım acaba. Youtubeda falan rehber videosu var mıdır?
Biostan XMP kapatıp deneyin ilk başta eğer çökme yapmazsa muhtemelen sorun ramlardendir. Memtest veya testmem5 ile test yapabilirsiniz(memtestin rehber videoları youtube'da mevcut).

Hocam peki performans düşüşü yaşar mıyım sizce?
XMP kapatıp öyle bırakırsanız yaşarsınız, evet ama buradaki amaç sorunun belleklerden mi olduğunu tespit edebilmek. XMP kapattıktan sonra çökme olmuyorsa sorun belleklerdendir. Buradan sonra iki farklı yol var. Birincisi manuel olarak hız aşırtmak, ben 3600 MHz'e çıkardığımda 1.35v vermiştim ve hala çökmeler oluyordu. Bu yüzden 3400MHz 1.35v kullandım bir süre. (2. yol) Bir süre sonra 3600MHz'e alıp 1.4v'da kullanmaya başladım ve her hangi bir çökme yaşamadım. Size uygun olanı yapıp deneyebilirsiniz.

(Değerler sistemden sisteme değişiklik gösterebilir, bilinçsiz hareket etmek sistemi daha da bozabilir)

XMP kapatıp öyle bırakırsanız yaşarsınız, evet ama buradaki amaç sorunun belleklerden mi olduğunu tespit edebilmek. XMP kapattıktan sonra çökme olmuyorsa sorun belleklerdendir. Buradan sonra iki farklı yol var. Birincisi manuel olarak hız aşırtmak, ben 3600 MHz'e çıkardığımda 1.35v vermiştim ve hala çökmeler oluyordu. Bu yüzden 3400MHz 1.35v kullandım bir süre. (2. yol) Bir süre sonra 3600MHz'e alıp 1.4v'da kullanmaya başladım ve her hangi bir çökme yaşamadım. Size uygun olanı yapıp deneyebilirsiniz.

(Değerler sistemden sisteme değişiklik gösterebilir, bilinçsiz hareket etmek sistemi daha da bozabilir)
Anladım, çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için.

Ben de birkaç kere bu problemi yaşadım ama sadece oyuna güncelleme geldiğinde ve dolayısıyla ayarlarım sıfırlandığında oluyordu. Daha önce hiç ayarlarımı yapmadan oyuna girmeyi denememiştim denediğimde bu sorunla karşılaştım. Ayarlarımı yapınca düzeldi işte bu sorunu çözmemde bana yardımcı olan ayarlar: Ayarlar>oyun ayarları>ekran>çözünürlük 1600 X 900(16:9), görüntü modu kenarsız pencere modu, telli saç kapalı, işletme kalitesi düşük, çim kalitesi düşük, taraftar kalitesi düşük. Bunları yapınca oynanışa hiçbir etkisi olmuyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı