Easter-EG1 vs PRIME-5500 sistem

ucok26

Kilopat
Arkadaşlar iyi forumlar,
Aklımda bu bütçe civarında hazır sistem almak var uzun zamandır fırsatları bekliyorum Pckolik sistemlerine de denk geldim ama pek içime sinmedi. Hazır sistem satan sitelerin hepsine göz attım her gün indirimlerine de baktım ama, Gaminggen'den başka bir siteden bir kasa almak mantıklı gelmedi son günlerde zam yese bile. Çünkü diğer sitelerin hepsinde PSU ya da SSD kısımları ya da ekran kartı markaları olsun çok şüpheye düşürüyor insanı onun dışında sistemden beklentim şöyle;

GoW'u Hogwarts Legacy'i RDR2'yi Ultra'da DLSS'li ya da DLSS'siz 60-70 FPS oynamak. 2,3 sene sonraki oyunları düşünüp Ultra açsın beklentim yok. Bi de DLSS tabiki, o yüzden AMD ekran kartlarına hiç bakmadım Wattman olsun, driver muhabbetleri olsun hiç içime sinmedi.
Bunun dışında ben video editörlüğü yapıyorum, Photoshop gibi Adobe Creative tabanlı uygulamalarda kullanıyorum.

Bu yüzden işlemci kısmı, ekran kartı kadar önemli benim için.
1. KASA

EASTER-EG1​

www.gaming.gen.tr

EASTER-EG1 / INTEL I5-12400F / ASUS GeForce DUAL RTX 3060 V2 OC 12GB / 16GB RAM / 500GB M.2 SSD Gaming Bilgisayar - Gaming.Gen.TR

EASTER-EG1 oyuncu bilgisayarı INTEL i5-12400F ve ASUS RTX 3060 ekran kartı ile üst seviye oyun deneyimini en uygun fiyat ile sunmak için tasarlandı.
www.gaming.gen.tr

www.gaming.gen.tr

İntel işlemcili 3060'lı dümdüz temiz sistem gibi geldi bana 5600'e geçip geçmeme arasındaki soru işareti oluşturma sebebim.
SSD yükseltmesi yapmayı planlıyorum Kingston NV2 1TB.

2.KASA

PRIME-5500​

www.gaming.gen.tr

PRIME-5500 / AMD Ryzen 5 5500 / ASUS GeForce DUAL RTX 3060 V2 OC 12GB / 16GB RAM / 500GB M.2 SSD Gaming Bilgisayar - Gaming.Gen.TR

PRIME-5500 oyuncu bilgisayarı AMD Ryzen 5 5500 ve ASUS GeForce DUAL RTX 3060 V2 OC 12GB güçlendirilerek üst seviye oyun deneyimi için tasarlandı. Tüm sistemlerimizde ücretsiz montaj ve test hizmetimiz bulunmaktadır.
www.gaming.gen.tr

www.gaming.gen.tr

Bu kasada benim çok hoşuma gitti gerçekten ondan koydum. Kasa ile ilgili videolar izledim ama tam bir cevap alamadım hava sirkülasyonu olsun, kablolama gibi olaylarının çok sorun olmadığını gördüm ama dediğim gibi daha iyi bilen arkadaşlar varsa kasa yorumu almak isterim.

İşlemciyi 5600 ya da 12400f yapıp SSD'yi Kingston NV2 1TB yine.

1. kasa ile aynı özelliklere getirince 17.300 TL gibi bir rakam oluyor. Kasadan RGB gibi bir beklentim yoktu başta ama beyaz kompakt bir kasa beni daha çok kendisine çekti diğer kasalara göre elle tutulur soğutması olsun, sessizlik olsun kasada olması gereken avantajlar var mıdır ?

Sonuç olarak piyasada kesin daha uygun kasa vardır ama aynı bileşen kalitesine sahip olmaya biliyorlar. Gözden kaçırdığım vardır elbet sistem tavsiyesi link almak isterim. Onun dışında
en temel olarak RTX 3060'lı bir sistemi yukarıdaki işlemler için 5600'lamı 12400f'lemi beslemek daha mantıklı olur? Yorumlarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hiçbiri.
Amaç oyun dışıysa render vb alacaksanız:

Dosya Ekleri

• F0DB9283-460D-46DF-AD66-3FD19A10776F.png
    F0DB9283-460D-46DF-AD66-3FD19A10776F.png
    196,9 KB · Görüntüleme: 22
Prime 5500 bi tık daha iyi ama sonuçlar çok yakın çıkacaktır

Intel işlemci sevgilisi biri olarak 12400F in her zaman arkasında duracağım :)
Bundan dolayı ilk sistemi tercih ederim. Ek olarak vido edit işi yaptığını belirtmişsin. Kesinlikle 1 TB bir hard disk eklemen gerek.
İleriki zamanlarda RAM'ini 16 GB'a çıkarmak isteyebilirsin çünkü 8 GB RAM artık hiçbir şeye yetmiyor.

Hiçbiri.
Amaç oyun dışıysa render vb alacaksanız:

Teşekkür ederim hocam AMD'li ekran kartlarına olmaz gözüyle bakıyorum hep WattMan hatası olsun, yazılımsal problemler olsun, 16 17 bin bütçe ayırıp YouTube'dan hata çözümü videosu izlemek istemiyorum açıkçası o yüzden NVIDIA tercih edeceğim.

Intel işlemci sevgilisi biri olarak 12400F in her zaman arkasında duracağım :)
Bundan dolayı ilk sistemi tercih ederim. Ek olarak vido edit işi yaptığını belirtmişsin. Kesinlikle 1 TB bir hard disk eklemen gerek.
İleriki zamanlarda RAM'ini 16 GB'a çıkarmak isteyebilirsin çünkü 8 GB RAM artık hiçbir şeye yetmiyor.

1 TB SSD ile özelleşitirip sonrasında ise ya M.2 SSD ya da SATA SSD takacağım SSD'siz bir PC hayal edemiyorum kullandıktan sonra anlıyor insan.

Hocam bir öneride bulunmayacağım ama DLSS'den o kadar beklentiniz olmasın bence 1080p de o kadar bir FPS katkısı sağlamıyor.

Beklentim aslında biraz da olsa sağlıklı FPS artışı 10-20 arası bir şeyler bile fark ettirir diye düşünüyorum.

Teşekkür ederim hocam AMD'li ekran kartlarına olmaz gözüyle bakıyorum hep WattMan hatası olsun, yazılımsal problemler olsun, 16 17 bin bütçe ayırıp YouTube'dan hata çözümü videosu izlemek istemiyorum açıkçası o yüzden NVIDIA tercih edeceğim.

1 TB SSD ile özelleşitirip sonrasında ise ya M.2 SSD ya da SATA SSD takacağım SSD'siz bir PC hayal edemiyorum kullandıktan sonra anlıyor insan.

Beklentim aslında biraz da olsa sağlıklı FPS artışı 10-20 arası bir şeyler bile fark ettirir diye düşünüyorum.

WattMan vb. Yok zaten 6000 serisinde ama render vb. Uğraşacaksanız NVIDIA daha doğru olur attığım 2.sine özelleştirmeye bakın.

WattMan vb. yok zaten 6000 serisinde ama render vb. uğraşacaksanız NVIDIA daha doğru olur attığım 2.sine özelleştirmeye bakın.

Evet video ve tasarım içinde kullanacağım bir süre peki işlemci tarafında hangisi daha mantıklı olur? %60 oyun % 40 video işleri gibi bir şey. 5600 mu? 12400F mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı