Eczane çırağı ne iş yapar?

Öncelikle merhabalar, ben lise 2 öğrencisyim ve meslek olarak eczacılık düşünüyorum. Pazartesi günü kendimi geliştirmek için eczanede çırak olarak işe başlayacağım ve henüz ne yapacağım hakkında bir fikrim yok. Kısacası eczane çırağı ne iş yapar? Ve sizce eczacılığın bir geleceği var mı ve eczane açmak için 3500 nüfusa bir eczane gibi bir şey duydum bu tam olarak nedir?

Çıraklar, ilaçların yerlerini bilmeli, kullanılan sistemi çözmeli, müşteri tarafından sorulacak soruları cevaplayabilmek için çok kullanılan ilaçlar ve bunların muadilleri hakkında bilgi sahibi olmalıdır. İlaçlar var oldukça eczacılık da var olacaktır.

ABD modeli tam olarak nedir?
1) Migros, Bim, A101 gibi marketlerde ilaç satışının yapılmaya başlanması. Bu konu eczaneler için çok büyük sorun oluşturacaktır. Tahmin ediliyorum ki, cirolarının büyük kısmı giriş seviyesi(ağırı kesici, mide ilaçları, burun spreyleri vs vs) ilaçlar ve bu sisteme geçildiğinde bu ilaçları insanlar a101 gibi yerlerden satın alacaklar.

2) Eczanelerin, marketleşmesi her şeyi satan bir hal alması, Bu madde neden kötü? Mevcut eczanelerin sermaye artışına gitmesi gerekecek. Bazı eczaneler bunu yapabilirken maddi imkanı olmayan yapamayacak, kalitesiz hizmet almak istemeyen müşteri, sermaye artışına gidemeyen eczanelerden alışveriş yapmayabilir.

Türkiye ABD modeline geçerse, yukarıda yazdığım ilk madde yürürlüğe koyulabilir. İkinci madde zorunlu olmaz muhtemelen.

Yeni konular

Geri
Yukarı