Eczane çırağı ne iş yapar?

Depsina

Decapat
Öncelikle merhabalar, ben lise 2 öğrencisyim ve meslek olarak eczacılık düşünüyorum. Pazartesi günü kendimi geliştirmek için eczanede çırak olarak işe başlayacağım ve henüz ne yapacağım hakkında bir fikrim yok. Kısacası eczane çırağı ne iş yapar? Ve sizce eczacılığın bir geleceği var mı ve eczacıların kazancı iyi mi?

Eskiden eczaneler tıp kabini gibi çalışırdı, ön muayene, aşı, enjeksiyon gibi hastanede yapılan işlemlerin bazıları eczanelerde yapılırdı. Mahallenin tıp danışma merkezi gibiydi... Bu günkü aile hekimliğinin bir kaç tık altı gibiydi diyebilirim.

O günlerde eczacılar diplomalarını kiraya vermez(istisna olabilir), işlerinin başında durur ve gerçekten bilgiliydiler.

Günümüzde ise(bazı eczaneler hariç) eczaneler, bakkalın ilaç satan modeli haline geldi, belki bazı kişiler bana kızacak ama gerçekçi olursak bakkal modeline döndüler kusura bakmasınlar. Doktor reçete yazar, eczaneye gidersin uzatırsın ilaçları alırsın. Hiç bir bilgi yada tecrübe gerekecek iş yapmalarını ihtiyaç kalmadı.

Kazanç kısmına gelirsek yerine göre kazanç değişebilir ama geleceğinin olmayacağını düşünüyorum. 90'lı yıllarda ailesinin eczanesi olan arkadaşlarımın durumları iyiydi, bir sıkıntıları yoktu, artık eskisi kadar kazanamadıklarını düşünüyorum, gözlemlediğim kadarıyla çok rahat bir hayatları yok gerçi maddi konu görecelidir.

İleride ABD modeline geçilirse sıkıntının büyüyeceğine inanıyorum.

Eczacı olursanız ve maddi durumunuzda varsa ilaç deposu vs açabiliyorsunuz, buradan da iyi kazanç elde edebilirsiniz.

Eczane çırağı ise, yukarıda bahsettiğim işletmede ayak işleri ne ise onu yapan arkadaştır.

Eczacı önlüğü bırakıp sana verebilir :)

Şaka bir yana çay verirsin, sağlık ocaklarına gidersin reçete düzenleme vs işi olursa.

Ama kendini geliştirmek adına orada baka baka bir şeyler kapmaya çalış. Reçeteyi sisteme girmeyi öğren.

Üniversitede bir arkadaşım eczacılık okumadığı halde eczanede çalışıyordu ve bir eczacıyla aynı seviyede bir bilgiye sahipti. Kısa vadede angarya iş yaptırırlar ama uzun vadede çok geliştirirsin kendini.

İlk olarak eczacılar öyle sanıldığı gibi iyi kazanmaz. İkincisi öyle diploma kiralama gibi bir şey kalmadı yapanlar var ancak hemen anlaşılıyor ardından 1m cezayı yiyip oturuyorlar. Ayrıca şu anda eczacılık okuyup mezun olanlar öyle param var eczane açam zengin olam diyemiyor halk öyle sanıyor ayrı. İlk olarak eczane açmak için 1 ya da 2 yıl bir eczanede çalışmak zorundasınız ardından Bursa üzerinden gidersek bildiğim kadarıyla çoğu şehir bu durumda Bursa şu anda eczane yönünden şişmiş durumda kafanıza estiğini an, kafanızın estiği yere eczane açamıyorsunuz sıraya giriyorsunuz gelmesi 1 2 yıl sürüyor sanırım. Eğer senin açtığın konuya gelirsek reçete girmeyi öğrenirsin, çay getirirsin. Öyle iyi çalışırsan kendini geliştirirsin falan o işler biraz yalan neden diyecek olursan şu anda eczacıların işi raflardaki ilaçların yerlerini öğrenmek ve bir bilgisayar programı kullanmayı bilmek evet eczacılık gerçekten bundan ibaret. Ama buradaki asıl sorun sabırlı olmakla başlıyor hani o yolda görüp cahil diye nitelendirdiğiniz yanına bile yaklaşmadığınız insanlar varya işte o insanlara ilaçlarını nasıl kullanacaklarını anlatıyor eczacılar ve emin olun 30 dk falan sürüyor.
Eczane açma ile ilgili verdiğim örnekler Bursa ile alakalıdır diğer şehirler sanırım buna yakın fakat dediğim gibi tam olarak bilmiyorum.
Sonunu çok toplayamadım özür dilerim.

Eskiden eczaneler tıp kabini gibi çalışırdı, ön muayene, aşı, enjeksiyon gibi hastanede yapılan işlemlerin bazıları eczanelerde yapılırdı. Mahallenin tıp danışma merkezi gibiydi... Bu günkü aile hekimliğinin bir kaç tık altı gibiydi diyebilirim.

O günlerde eczacılar diplomalarını kiraya vermez(istisna olabilir), işlerinin başında durur ve gerçekten bilgiliydiler.

Günümüzde ise(bazı eczaneler hariç) eczaneler, bakkalın ilaç satan modeli haline geldi, belki bazı kişiler bana kızacak ama gerçekçi olursak bakkal modeline döndüler kusura bakmasınlar. Doktor reçete yazar, eczaneye gidersin uzatırsın ilaçları alırsın. Hiç bir bilgi yada tecrübe gerekecek iş yapmalarını ihtiyaç kalmadı.

Kazanç kısmına gelirsek yerine göre kazanç değişebilir ama geleceğinin olmayacağını düşünüyorum. 90'lı yıllarda ailesinin eczanesi olan arkadaşlarımın durumları iyiydi, bir sıkıntıları yoktu, artık eskisi kadar kazanamadıklarını düşünüyorum, gözlemlediğim kadarıyla çok rahat bir hayatları yok gerçi maddi konu görecelidir.

İleride ABD modeline geçilirse sıkıntının büyüyeceğine inanıyorum.

Eczacı olursanız ve maddi durumunuzda varsa ilaç deposu vs açabiliyorsunuz, buradan da iyi kazanç elde edebilirsiniz.

Eczane çırağı ise, yukarıda bahsettiğim işletmede ayak işleri ne ise onu yapan arkadaştır.
ABD modeli tam olarak nedir?

Yeni konular

Geri
Yukarı