Edebiyat Dersi İçin İstenilen Tiyatro Yapılmalı mı?

xw3nzy

Hectopat
Yer
Türkiye, Bartın
Daha fazla  
Tiyatro ile alakalı hiçbir bilgim yok ve hoca bizden cuma günü kağıtları alacağımızı ve 1 hafta içinde 2 sayfalık tiyatroyu ezberlememiz gerektiğini söylüyor. Ben yapmak istemiyorum ama edebiyatım tam 50 o yüzden sınavlardan da düşük alırım diye korkuyorum. Kesinlikle 1 hafta içinde tiyatro metni ezberleyip tahtada sunamam. 5 yaşında çocuklar gibi çok saçma ve cringe şeyler yazmamızı istiyorlar. Açıkçası yaparken utanırım çok utanç verici. Ahmet zorbalık yapıyor, Ahmet parmak kaldırıp şunu yapıyor vs. bunun bir çözümü var mı? Yüksek ihtimal notlarım 40-55 arası gelir kalırsam hocam bırakmayın diyemem. Ailem de olaya girer ama ne olur bilemiyorum. Umarım anlamışsınızdır.

Liseden mezun olduğunda böyle etkinlikleri özleyeceksin. Not olarak değil de sevip sevmeyeceğini test ettiğin bir hobi gözüyle bak olaya.

İlk okulda zaten yapıyorduk kocaman olduk hala elimizde kağıt yapmacık yapmacık şeyler yapmak çok saçma geliyor öte yandan 2 haftalık yoğun bir sınav haftası performanslar ve projeler hepsi varken nasıl da bu saçma şeyi yapayım ya.

Yap. Basit oyunları araştırın yapın zaten sınıf içerisindesin. Bize zamanında hoca tiyatro bileti alıp tiyatroya gidin daha sonra bileti bana getirin demişti. Saçmaydı ve tiyatroya gitmeyip bilet almıştım.

Dostum 9. sınıfta bize de yaptırdı öğretmen. Ve gerçekten yapmayanları dersten bıraktı daha sonra sorumluluk sınavıyla uğraştılar. Hiç gerek yok elinden geleni yap az öz güvenli ol.

Hocam öz güven var da bunu yaparsam kalmayacak "yerinden kalktı ve usulca arkadaşına ağlamaklı bir gözle iyiyim dedi" bune ya adamakıllı bir şey olsa eyvallah da dediğim gibi çok yoğun bir haftadan geçiyorum nasıl olacak bilmiyorum. Ailemi de araya katıp yapmayıp 60 girse yeter.

Yap. Basit oyunları araştırın yapın zaten sınıf içerisindesin. Bize zamanında hoca tiyatro bileti alıp tiyatroya gidin daha sonra bileti bana getirin demişti. Saçmaydı ve tiyatroya gitmeyip bilet almıştım.

Keşke böyle bir şey istese 50 bilet alırım gitmeden hatta arabayla bırakırız ama işte çok saçma bir şeyler istiyor.

Basit oyunları araştırın yapın
Hocam tek sonuç çıkıyor ve biz 5 dakikalık oyun yapacağız hoca öyle istedi öte yandan araştırdığımız sitelerdeki oyunlar en az yarım saat.

Son düzenleme:
Lisede edebiyat hocamız her derste tiyatro oynatarak anlatım yapıyordu ve çok eğlenceliydi o zamanları özledim. Tiyatroyu yapın akışına bırakın insanlar tiyatro bittikten sonra sadece ne kadar eğlendiğini hatırlıyor.

Aynısını Lise 2'de yaptık rezil bir şeydi 2 defa yapıldı. İlkinde sınav notlarım iyi diye yapmadım sınıfta bir tek ben yapmamıştım hayatta sevmem tiyatro oynamayı. Hele okul ortamında. Lakin iş ikinci dönem tiyatrosuna kalınca hoca öncekine girmedin ama buna girmek zorundasın diye inat etti o zamanlar yaşımız küçük hocalara da saygıyı öğrenmişiz kıramadım. Sahnede 7 kişilik grubumuz var çıktık ama benim ayaklarım geri geri gidiyor Allah'tan izleyici tayfa sadece bizim sınıftı %10 utanç %10 öfkeli %80 canı sıkkın tavırla zorla oynadık. Yani anlayacağın hoca işi itelerse yapman gerekir. Yapmaman için hem notlarının iyi olması lazım hem de hocayla aranın normalden bir tık iyi olması lazım.

Hepsinden ayrı olarak okulda zorunlu tiyatro bence gençlerin psikolojisini olumsuz etkileyen bir ders çeşididir yapılmaması gerekir ki zaten o ortamda yapılan tiyatro da pek tiyatroya benzemiyor.

Aynısını Lise 2'de yaptık rezil bir şeydi 2 defa yapıldı. İlkinde sınav notlarım iyi diye yapmadım sınıfta bir tek ben yapmamıştım hayatta sevmem tiyatro oynamayı. Hele okul ortamında. Lakin iş ikinci dönem tiyatrosuna kalınca hoca öncekine girmedin ama buna girmek zorundasın diye inat etti o zamanlar yaşımız küçük hocalara da saygıyı öğrenmişiz kıramadım. Sahnede 7 kişilik grubumuz var çıktık ama benim ayaklarım geri geri gidiyor Allah'tan izleyici tayfa sadece bizim sınıftı %10 utanç %10 öfkeli %80 canı sıkkın tavırla zorla oynadık. Yani anlayacağın hoca işi itelerse yapman gerekir. Yapmaman için hem notlarının iyi olması lazım hem de hocayla aranın normalden bir tık iyi olması lazım.

Hepsinden ayrı olarak okulda zorunlu tiyatro bence gençlerin psikolojisini olumsuz etkileyen bir ders çeşididir yapılmaması gerekir ki zaten o ortamda yapılan tiyatro da pek tiyatroya benzemiyor.
Hocayla aram kötü dersler kötü tek seçenek yapmak ama hala hazır değil.

Geri
Yukarı