Çözüldü Edebiyat Soruları

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Blacksidemre

Kilopat
Süper Moderatör
Makaleler
2
Yer
İstanbul
1. Divanü Lügati't-Türk hakkında bilgi veriniz.
2. Edebiyatın psikolojiye katkıları nelerdir?
3. Felsefe ve edebiyat arasındaki ilişkiyi açıklayan bir paragraf yazar mısınız?

Kısa ve öz olursa minnettar olurum. İlk ve düzgün cevabı verene en iyi çözümü vereceğim. İyi Sosyaller.

Çözüm
Alıntı değildir benzeri mevcuttur sonuçta nesnel bilgi.

1- Divanü Lügati't-Türk 11. yüzyılda Kaşgarlı Mahmut tarafından yazılmış, Türkçenin Arapçadan daha üstün olduğunu ifade eden sözlüktür.

2- Psikolojinin daha geniş kitlelere yayılmasına, insanlar tarafından daha iyi anlaşılmasına yardımcı olur.

2. soruya ek olarak Psikolojinin edebiyata katkısı diye bir soru gelirse de cevabım "İç diyalogların gelişmesinde, psikolojik romanların yazılmasında rol oynar." yazardım.

3. soruyu yazacak kadar vaktim yok size kolay gelsin.
Sınav var sanırım sizin de hocam, öyle sezdim. Neyse ben şunları not almışım:

1. Divanü Lügati't-Türk:
-Kaşgarlı Mahmut tarafından yazıldı. (1072-1074)
-Yazılış amacı Araplara Türkçe öğretmektir. Türkçenin gelişmiş dil olduğunu gösterdi.
-İçerisinde 7500 kelime vardır ve sözlük haricinde şiir, atasözü de barındırır.

2. Edebiyatın psikolojiye katkısı:
-İnsan psikolojisi ve edebiyat iç içe düşünülmüş ve eserlerin ortaya çıkmasında psikolojiden yararlanılmıştır.
-Edebiyat ve psikoloji iç içe girmiş iki farklı alan olarak birbirini besler.
-Kişilerin iç dünyasının ifade edilmesini sağlamıştır. Suç ve Ceza adlı eser ve Eylül adlı eser güzel örnek.
-Bilinç akışı tekniği oluşmuştur ayrıca.

3. Edebiyat felsefe ilişkisi:
İkisi farklı alanlar olsa da birbirlerini beslerler. Zira ikisinin temelinde insan vardır. Felsefe düşünmek soru sormak üzerine kuruludur. Fakat düşünceleri ifade etmek için edebiyata ihtiyaç duyulmuştur vakit vakit. Akabinde birkaç filozof arkadaşımız da sanatçı filozof olarak anılmıştı zamanında. Felsefe dilin işleyişinden yararlandı. Edebiyatta felsefenin düşünceleri yayma metodundan yararlandı.

Başarılar. Çok kolay olacak kanka sınav. Ben sayısal olmama rağmen 45 dakikalık çalışma ile yüksek not alabildiysem sen hayli hayli alırsın.

Geri
Yukarı