Çözüldü Edebiyat Soruları

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Blacksidemre

Kilopat
Süper Moderatör
Makaleler
2
Yer
İstanbul
1. Divanü Lügati't-Türk hakkında bilgi veriniz.
2. Edebiyatın psikolojiye katkıları nelerdir?
3. Felsefe ve edebiyat arasındaki ilişkiyi açıklayan bir paragraf yazar mısınız?

Kısa ve öz olursa minnettar olurum. İlk ve düzgün cevabı verene en iyi çözümü vereceğim. İyi Sosyaller.

Çözüm
Alıntı değildir benzeri mevcuttur sonuçta nesnel bilgi.

1- Divanü Lügati't-Türk 11. yüzyılda Kaşgarlı Mahmut tarafından yazılmış, Türkçenin Arapçadan daha üstün olduğunu ifade eden sözlüktür.

2- Psikolojinin daha geniş kitlelere yayılmasına, insanlar tarafından daha iyi anlaşılmasına yardımcı olur.

2. soruya ek olarak Psikolojinin edebiyata katkısı diye bir soru gelirse de cevabım "İç diyalogların gelişmesinde, psikolojik romanların yazılmasında rol oynar." yazardım.

3. soruyu yazacak kadar vaktim yok size kolay gelsin.
Alıntı değildir benzeri mevcuttur sonuçta nesnel bilgi.

1- Divanü Lügati't-Türk 11. yüzyılda Kaşgarlı Mahmut tarafından yazılmış, Türkçenin Arapçadan daha üstün olduğunu ifade eden sözlüktür.

2- Psikolojinin daha geniş kitlelere yayılmasına, insanlar tarafından daha iyi anlaşılmasına yardımcı olur.

2. soruya ek olarak Psikolojinin edebiyata katkısı diye bir soru gelirse de cevabım "İç diyalogların gelişmesinde, psikolojik romanların yazılmasında rol oynar." yazardım.

3. soruyu yazacak kadar vaktim yok size kolay gelsin.

Çözüm
Divanü lügati't-Türk: Karahanlılar döneminde, kaşgarlı mahmut tarafından yazılan Türkçeyi Arap'lara öğretmek amacıyla yazılan ilk Türkçe sözlüğüdür. 1072-1074 yılları arasında yazılan bu sözlük aynı zamanda batı Asya yazı türkçesiyle yazılan en kapsamlı kitaptır. İçinde 7500'e yakın arapça kelimenin Türkçe karşılığı mevcuttur.
İsterseniz uzatabilirim. :)
Kendi cümlelerimdir. Alıntı yapmadım.

1. Divan-ı Lügati’t-Türk:
• Kaşgarlı Mahmud‘un yazdığı muhteşem eserdir.
• Eser Türkçenin ilk sözlüğü ve dil bilgisi kitabıdır.
• İlk Türk dünyası ansiklopedisi olarak da kabul edilir.
• Türk şiirinin ilk örnekleri bu eserde görülür.
• Araplara Türkçe öğretmek ve Türk dilinin ne kadar zengin bir dil olduğunu göstermek amacıyla yazılmıştır.

2.
Edebi eserler, insanı tüm yönleriyle incelemeyi ve tanıtmayı amaçlayan, bunun içinde geniş ruh çözümlemeleri yaparlar, insanın iç dünyasını, duygu ve hayallerini anlatırlar işte bu noktada edebiyat ile psikoloji bilimi arasındaki ilişki başlar. Bireyin iç dünyasını konu alan bu eserler, hem psikolojiden yararlanmış hem de psikoloji bilimine katkı sağlamış olur.

3. hakkında bir fikrim yok.

Geri
Yukarı