Edebiyat sorumluluk sınavını nasıl geçerim?

Arpenix

Decapat
Daha fazla  
9.sınıfta edebiyatta kaldım, yapılacak sınavın zorluk derecesi ne olabilir?
Nasıl çalışarak bu sınavı geçebilirim?
Bugünden itibaren geleceğe doğru olarak neler yapabilirim?
Liseye kadar asla çalışmadım bu yüzden herhangi bir test çözme alışkanlığım yok, LGS'ye çalışırken bile 2-3 gün art arda test çözdükten sonra 4. veya 5. gün test çözmekten sıkıldığım için bırakıyordum.
Önerilerinizi bekliyorum.

Sorumluluk sınavlarını kolay sorarlar diye düşünüyorum. Daha önce girmedim ama hocalar çok art niyetli olmadığı sürece öğrenciyi geçirme taraftarı.

Sorumluluk sınavlarını kolay sorarlar diye düşünüyorum. Daha önce girmedim ama hocalar çok art niyetli olmadığı sürece öğrenciyi geçirme taraftarı.
Konunun üstünden zaman geçmesine rağmen 15 Eylül de sorumluluk sınavım var bu yüzden 2 Eylül'den beri youtube üzerinden çalışıyorum fakat aşırı fazla ezberlenmesi gereken bilgi olduğu için ezberliyebileceğimi düşünmüyorum.
Sanırım sınavın zorluğu hocaların insafına bağlıymış, normal sınavların ilki 10 soru klasik 2.sınav 33 soru test şeklinde olurdu.
Sorumluluk sınavını ne kadar zor yapabilirler ?

Ben zamanında internet üzerinden, bahsi geçen ders + sorumluluk sınavı soruları, diyerekten aratıp orada ki sorulara çalışmıştım. 10 sorudan 6 tanesi oradan gelmişti. Tavsiye edebilirim. Lakin önünüzde süre varsa konuları baştan alarak ilerlemekte fayda var tabii.🙃

Ben zamanında internet üzerinden, bahsi geçen ders + sorumluluk sınavı soruları, diyerekten aratıp orada ki sorulara çalışmıştım. 10 sorudan 6 tanesi oradan gelmişti. Tavsiye edebilirim. Lakin önünüzde süre varsa konuları baştan alarak ilerlemekte fayda var tabii.🙃
Test kitabımdan her gün 1 ünite bitirerek ilerliyorum, şu an 7.ünitedeyim fakat ilk üniteleri unutmaya başladım.

Müfredat çok değişti mi bilmiyorum ama 9.sınıf edebiyat zor değil. Tekrar ve konu anlatımlı video izleyerek önemli yerler kağıda yazılarak halledilebilir.

Müfredat çok değişti mi bilmiyorum ama 9.sınıf edebiyat zor değil. Tekrar ve konu anlatımlı video izleyerek önemli yerler kağıda yazılarak halledilebilir.

Türk edebiyatındaki Namık Kemal, Ahmet Mithat Efendi... Gibi birçok yazarı biliyorum ama Victor Hugo, Emile Zola... Yabancı yazarları az biliyorum bir de 6. 7. üniteye geldiğimizde Cumhuriyet öncesi ve Tanzimat Dönemi'nde olan yazarları ezberlemedim, sınavın 10 soru klasik olacağını varsayıyorum bu yüzden 10 soru içinde maksimum ne kadar yazar sorabilecekler.
Dil bilgisi "şiir" gibi üniteleri de sormaları lazım.
O yüzden gereksiz ezber de yapmak istemiyorum.

Türk edebiyatındaki Namık Kemal, Ahmet mithat efendi... Gibi birçok yazarı biliyorum ama victor hugo, emile zola... Yabancı yazarları az biliyorum bir de 6. 7. üniteye geldiğimizde cumhuriyet öncesi ve tanzimat dönemi'nde olan yazarları ezberlemedim, sınavın 10 soru klasik olacağını varsayıyorum bu yüzden 10 soru içinde maksimum ne kadar yazar sorabilecekler.
Dil bilgisi "şiir" gibi üniteleri de sormaları lazım.
O yüzden gereksiz ezber de yapmak istemiyorum.

Hocam benim zamanımda bu kadar yoktu sanki 2015 yılından kalmayım. Tanzimat dönemi 10. ve 11.sınıf konusuydu önceden 9.sınıfa mı koymuşlar? Biraz yardımcı olayım.

1. Recaizade Mahmut Ekrem --> Araba sevdası.
  2. Taaşuk-u Talat ve Fitnat --> ilk yerli romanı Şemsettin Sami.
  3. Şinasi - Agah Efendi ilk özel gazeteyi basmıştır. Tercüman-ı ahval.
  4. Churchill tarafından yazılan gazete Ceride-i Havadis.
  5. Abdülhak Hamit Tarhan --> Şiirlerinin teması üzüntüyü anlatır.
  6. Samipaşazade Sezai --> Sergüzest.
Tanzimat dönemi 2 dönemden oluşur. Sanat toplum için ve sanat sanat içindir. Gerisini biraz araştırarak öğrenebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı