Edebiyatta fiil ve isim cümlesi nasıl bulunur?

Iskenderun

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Iskenderun
Kolay gelsin.

Bir cümlenin yüklemine göre fiil veya isim cümlesi olup olmadığını nasıl anlayabilirim? Kelimeye -mek -mak ekleri gelmeyince isim miydi neydi, öyle bir kural vardı ama hatırlamıyorum.

Cümle aramakla uğraşmayın diye örnek cümle bırakayım:
  • Edebiyata yeteneği olduğu için üniversite seçiminde bunu da göz önünde bulundurdu.
  • Komi dilinde yazılı edebiyatın ilk örnekleri 14. yüzyıla aittir.
  • Persona, edebiyatta, belirli bir yapıtı anlattığı ya da yazdığı düşünülen kişidir.
Teşekkürler.

Önce yüklemini bul. Yüklem iş oluş yargı kılış bildirir, her zaman sonda da olacak diye de bir kaide yok.
Bunun kökü bulun, mek mak eki geliyor. Bulunmak dolayısıyla fiil cümlesi.
Kökü ait, aitmek olmuyor. İsim cümlesi.
düşünülen kişidir.
Sıfat tamlaması yüklem olarak alınıyor, sıfat tamlamasında nasıl isim ya da fiil cümlesi olarak ayırt edildiğini bilemiyorum. Benim bilgi bu kadar :D

1. cümlenin yüklemi fiil köklüdür.Kökü bulmaktan gelir.
2.cümlenin yüklemi isimdir ait-mek dediğimizde anlamsız.
3.cümlenin yüklemi isim köklüdür.Kişi-mek dediğimizde anlamsız olur.

@HUNAxE hocam sıfat tamlaması yüklem olarak alınır ama. Düşünülen kişi, nasıl kişi sorusunu sorduğumuzda düşünülen kişi cevabını veriyor. Sıfat tamlaması olduğu için de yüklem düşünülen kişidir orada.

Sıfat tamlaması yüklem olarak alınıyor, sıfat tamlamasında nasıl isim ya da fiil cümlesi olarak ayırt edildiğini bilemiyorum. Benim bilgi bu kadar :D
İsim cümlesi oluyor. Bir de o cümledeki yüklem “… edebiyatta, belirli bir yapıtı anlattığı ya da yazdığı düşünülen kişidir.”. Tamlama öncesinde başlıyor.

@HUNAxE hocam sıfat tamlaması yüklem olarak alınır ama. Düşünülen kişi, nasıl kişi sorusunu sorduğumuzda düşünülen kişi cevabını veriyor. Sıfat tamlaması olduğu için de yüklem düşünülen kişidir orada.
Doğru söylüyorsunuz hocam.Hızlıca bakıp yazmıştım hemen ama gene de isim cümlesi oluyor diye biliyorum ben.

@asdo anlıyorum yani orada yüklem düşünülen kişi, doğru aldım değil mi?
Hayır, yazdığımın tamamı. Hatta edebiyatta da yüklemin içinde. Yani tam yüklem şu: “… edebiyatta, belirli bir yapıtı anlattığı ya da yazdığı düşünülen kişidir.”. Eğer yükleme “düşünülen kişidir” dersek, kim sorusunu sorduğumuzda persona cevabını alıyoruz ama cümlenin geri kalanı boşta kalıyor. Aynı zamanda “anlattığı” ve “yazdığı” kelimeleri sıfat fiil olduğu için sıfat oluyorlar, zaten sıfat varsa sıfat tamlaması da vardır yani tamlama devam ediyor.

Son düzenleme:
Hayır, yazdığımın tamamı. Hatta edebiyatta da yüklemin içinde. Yani tam yüklem şu: “… edebiyatta, belirli bir yapıtı anlattığı ya da yazdığı düşünülen kişidir.”. Eğer yükleme “düşünülen kişidir” dersek, kim sorusunu sorduğumuzda persona cevabını alıyoruz ama cümlenin geri kalanı boşta kalıyor. Aynı zamanda “anlattığı” ve “yazdığı” kelimeleri sıfat fiil olduğu için sıfat oluyorlar, zaten sıfat varsa sıfat tamlaması da vardır yani tamlama devam ediyor.

Bence yüklem belirli bir yapıtı anlattığı ya da yazdığı düşünülen kişidir olacak. Edebiyatta dolaylı tümleç, Persona'da özne oluyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı