Edepsiz Komedi: Bir Metin Zakoğlu Fiyaskosu

Hakikaten böyle herhangi bir "gösteri"nin biletleri nasıl Biletix'te satılabiliyor? İyi sabretmişsiniz gerçekten. Böyle insanların ve gösterilerin olmaması için yaptığınız şey çok kıymetli. İnsanlara bunu anlatmak lazım.

Tiyatro değil bildiğin korku tüneli bu.

Ben de Cem Arslan'ın stand-up'ında benzer hisler yaşamıştım. Biz de farklı bir şeyler yapalım diye daha önce hiç radyoda da dinlemediğimiz bu kişiyi izlemeye gidelim dedik. Ancak biz dayanamayıp yarısında çıktık. Eğer diğer yarısına kalsaydım laf atmadan duramayacaktım çünkü.

Cinsellikle ilgili şaka yapılabilir tabi ki. Ama basit, eksi değerlerde zeka seviyelerine hitap eden amiyane konuşmalarla stand-up yaptıklarını zannetmeleri inanılmaz. Çok sevdiğim bir üniversite hocam "çok fazla gösteri, çok fazla oyunu yarıda bırakıp çıkmanız gerekecek" demişti. Başlarda neyse para verdim veya saygısızlık yapmayayım diye izlemeye devam ediyordum ama artık sabrım yok böyle şeylere. Bu tip insanları izlemeye devam etmek, diğer insanların aylarca hazırlanıp, defalarca okuyup hazırladığı gösterilere saygısızlık. Şahsen yukarıda bahsettiğim gösteride adam ilk on dakika ne diyeceğini bilemedi. Çünkü çok büyük ihtimalle hazırlanmış bir metni yoktu. Nasılsa radyocuyum, uydururum bir şeyler diye çıkmıştı.

Koskoca 50 yaşında adam, yılların tiyatrocusu diye kendini lanse eden adam, gösterinin ilk yarısını en önde oturan adamın cinsel organının büyüklüğünden bahsederek doldurdu. Bir kısmında da kadınların hamilelikte ne kadar berbat olduklarını, cinsel hayatlarının olmadığını ve hatta "daha önceleri at gibi işeyen kadın, hamile kalınca 'hadi kalk tuvalete gidicez'" dediğini anlattı. Kalkıp:
diyecektim az kalsın. Benim bir şeylere gülme sınırım baya düşüktür. Ben Zeki Müren'li hayırlı cumalar capsine bile gülen bir insanım sonuçta. Ama 1 saat boyunca gülümseyemedim bile.

He bir de kendi ekibinden bir kız oturmuş böyle salonun sote bir yerine, her lafına nasıl gülüyor inanamazsınız. Maksat ortalığı şenlendirmek. En tiz ve en sesli şekilde gülüyor, güldükten sonra da adamın dediğini tekrarlıyor "büyük dedii ahahaha" gibi. En son dayanamadım "biz de duyabiliyoruz ne dediğini" dedim. Neyse ki duydu da biraz sustu.

Kısaca, bu tarz diğer tiyatrocu ve komedyenlerin emeğine saygısızlık yapanların hem gösterilerinin terk edilmesi hem de en net şekilde görünür yerlerde eleştirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Bizde yıllar önce Kadıköy'de bir mekanda radyocu Mesut Süre'nin stand-up gösterisine gitmiştik. Mizah zannettiği ve insanı bayan cinsel muhabbeti beni orta okul yıllarıma götürdü. Aynı o ergen hallerimi koca adamda gördüm.

Bu adam neden televizyon da iş yapamıyor biliyormusunuz? Çünkü berbat bir komedyen de ondan. Ben de bir keresinde az kalsın bu oyuna bilet alıyordum ama bu adamı görünce "nehhh" dedim ve vazgeçtim. Çok geçmiş olsun adaş! Keşke kalkıp gitseydin de, "Nereye?" diye sorduğunda, "yatak odasını ayarlayacam, çok gecikme!" diye lafı koysaydın da, en azından o gece oraya gelenler biraz gülebilseymiş... Rezalet...

Koskoca 50 yaşında adam, yılların tiyatrocusu diye kendini lanse eden adam, gösterinin ilk yarısını en önde oturan adamın cinsel organının büyüklüğünden bahsederek doldurdu.

Zakoğlu da benzer bir "espri" yaptı gösteri esnasında. Aklıma geldikçe başka bir aptal anı canlanıyor gözümde.

Cem Yılmaz'ın neden Cem Yılmaz olduğu ve metin zakoğlunun neden metin zakoğlu olarak kalacağını anlatan şahane bir yazı olmuş abi Boş bardakları gözleyip içecek servis etmek nedir, sanatçı mısın satış danışmanı mı belli değil?

Bir insan komik olmadığını fark ettiği anda o işi orada bırakmalıdır. Bataklıkta çırpınmak yalnızca daha derine batırır insanı.
Son olarak ben de bu tatsız tecrübeyi tüm platformlarda dillendireceğim. Gidecek olanlar karşılaşacakları komediye hazırlıklı olsunlar. Harbiden komedi gibi olay

Piiii bir de radyoculuk geçmişi mi varmış bu adamın? Ülkecek ne vadireler atlaşmışız...

Sürekli yanlış yazmışım bu başlıkta adam beni nasıl etkisi altına almışsa Radyocuyum ben nasılsa bir şeyler uydururum diye çıkıyorlar işte. Ama stüdyoda konuşmakla seyirci karşısında konuşmak aynı şey değil. Mesut Süre'nin de gösterisine gittim mesela, bunlar kadar kötü değildi. En azından onun hazırladığı bir metni var. Çalışmış gelmiş

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…