Editli Windows 10

winxp2022

Centipat
Daha fazla  
RAM
8
Ekran kartı
Amd vega 8
İşlemci
Ryzen 5 3500U
Merhaba, editli Windows 10 kullanıyorum. Riskli sakıncalı demeden önce belirteyim çok sevdim RAM kullanımı yarı yarıya ve akıcı. Şöyle bir sorunum varki çözemedim. Normal Windows 10 ve 11 de 55/60 dereceye kadar fan çalışmıyor, kendi kendine soğuyordu. ( cihaz Huawei D15 AMD ) fakat editli Windows 10 da 40/55 derece arası bile fan çalışıyor, durmuyor hiç. Bunun çözümü hakkında bilgi istiyorum.

Merhaba, editli Windows 10 kullanıyorum. Riskli sakıncalı demeden önce belirteyim çok sevdim RAM kullanımı yarı yarıya ve akıcı. Şöyle bir sorunum varki çözemedim. Normal Windows 10 ve 11 de 55/60 dereceye kadar fan çalışmıyor, kendi kendine soğuyordu. ( cihaz Huawei D15 AMD ) fakat editli Windows 10 da 40/55 derece arası bile fan çalışıyor, durmuyor hiç. Bunun çözümü hakkında bilgi istiyorum.

Onun BIOS'ta ayarı olması lazım.
X derecede fanı başlat. (Fahrenheit ve Celsius seçenekleri de var)
Fanı X RPM'de çalıştır.
Diye ayarı var.
Ayarın yeri ise anakarttan anakarta değişir biraz kurcalaman lazım hocam.

Onun BIOS'ta ayarı olması lazım.
X derecede fanı başlat. (Fahrenheit ve Celsius seçenekleri de var)
Fanı X RPM'de çalıştır.
Diye ayarı var.
Ayarın yeri ise anakarttan anakarta değişir biraz kurcalaman lazım hocam.
Hocam benim cihaz 2022 olmasına rağmen bios eski bios bildiğiniz düz mavi beyazlı tek sayfa bir ekran. O tür özellikler yok. Olsa dahi format sonrası 10/11 de sorun yok fakat editli Windows 10 da fanın hiç durmaması bios ile ilgili olmayabilir

Hizmetlerden ve driverlardan anlayan birinin benim cihaza bağlanması gerek galiba, umarım bir çözüm yolu çıkar

Hocam benim cihaz 2022 olmasına rağmen bios eski bios bildiğiniz düz mavi beyazlı tek sayfa bir ekran. O tür özellikler yok. Olsa dahi format sonrası 10/11 de sorun yok fakat editli Windows 10 da fanın hiç durmaması bios ile ilgili olmayabilir

Hizmetlerden ve driverlardan anlayan birinin benim cihaza bağlanması gerek galiba, umarım bir çözüm yolu çıkar
Hocam benim BIOS da zaten eski şu an PC'deyim PC'de olmasam yerini vs de atabilirdim.

RAM ile ilgili sıkıntın olduğu için mi modifiye sistem kullanıyorsun?

Aslında ekstra hız istediğimden. Hızdan kastım akıcılık. Sahip olduğum SSD Samsung detaylarını bilmiyorum fakat okuma yazma hızı 3500mb/s olan çok kaliteli ürün fakat gerek windows10/11deki gincellemer gerek sonradan bir takım donmalar ve gereksiz onlarca hizmetler biraz canımı sıkıyor. Bir nevi keyfi istek üzerine geçtim. Tabii tehlikeli bir iş yapıyor muyum bilmiyorum. (güvenlik kısmı önemli değil) en basiti 100/110 hizmet yerine 50/55 hizmet açık PC de.

Hocam benim BIOS da zaten eski şu an PC'deyim PC'de olmasam yerini vs de atabilirdim.

Birazdan fotoğraf atacağım hocam.

@Silvestris

F4D2625F-18E5-4B7F-87B7-2AFBEBF812C7.jpeg

69C526CE-8219-42A4-8287-624C10B506D4.jpeg

Son düzenleme:

Hocam baktım da sizin BIOS'ta o özellik yok galiba.
Ya da benim kasada stok fan olduğundan ayarlar gelmiştir emin değilim.

Hocam biraz araştırınca buldum bu videodaki programı kurup model seçiyorsunuz oradan ayarlayabiliyorsunuz.
Sizin bilgisayarınızın modeli burada yok uygulama açıkken nbfc.exe config --recommend kodunu girin.
Çıktı verirse o çıktıyı model olarak seçin çıktı vermezse de kontrol edemezsiniz demektir.

Son düzenleme:
Hocam baktım da sizin BIOS'ta o özellik yok galiba.
Ya da benim kasada stok fan olduğundan ayarlar gelmiştir emin değilim.

Hocam biraz araştırınca buldum bu videodaki programı kurup model seçiyorsunuz oradan ayarlayabiliyorsunuz.
Sizin bilgisayarınızın modeli burada yok uygulama açıkken nbfc.exe config --recommend kodunu girin.
Çıktı verirse o çıktıyı model olarak seçin çıktı vermezse de kontrol edemezsiniz demektir.

Hocam desteğiniz için en içten teşekkürlerimi iletiyorum. Ben bu programı denemiştim kodu da yazdım çıktı vermedi, çıktı vermemesine rağmen kendim bir edit ile düzenleme yaptım maalesef yine çalışmadı.

Yeni konular

Geri
Yukarı