Editör Olmak İçin Ne Yapılmalı?

Serkan Doğan

Kilopat
Makaleler
66
Yer
İstanbul
Arkadaşlar Anadolu Lisesi Son sınıf öğrencisiyim. Tıpkı Technopat'ta Recep Baltaş, Ali Güngör abi ; Donanımhaber'deki Mesut Çevik ve Erdi Özüağ abi gibi Editör olmak için ne yapmalıyım?

Teknolojiye ve bu sektöre ilgim çok yüksek. Sürekli Yabancı siteleri araştırıyorum. Sürekli takipteyim. İleride bu mesleği yapmak için ne yapmam gerekiyor.
Parası beni hiç ilgilendirmiyor. İsterse Asgari ücret bile olsa yine de bu işi yaparım.

@Ali Güngör , @Recep Baltaş Abi sizlerin görüşünü almak istiyorum. Ayrıca daha önce belirtmiştim. Bu konu ile ilgili bir Kafa ayarı yapar mısınız?

• Öncelikle İngilizce bu işin başı. İyi derecede İngilizce bilmen gerek. Haberleri ve hatta makaleleri tercüme edebilecek düzeyde İngilizce bilmek şart.
  • Sonrasında yazdıklarının anlaşılabilir olması lazım. Makineden çıkma, Google Translate gibi metinleri kimse okumaz. Cümleler nakış gibi işlenmiş olmalı. Bunun için de yazmadan önce okuyacaksın. İster kitap oku, ister dergi oku ama epeyce oku. Ben CHIP'e başlamadan önce uzun yıllar CHIP okumuştum. Dergiye başladığımda redaktöre ilk yazımı verdiğimde şaşırmıştı :)
Nereden başlayabilirsin ? Kendine bir alan adı alıp Wordpress ile haber hazırlamaya başlayabilirsin.

• Öncelikle İngilizce bu işin başı. İyi derecede İngilizce bilmen gerek. Haberleri ve hatta makaleleri tercüme edebilecek düzeyde İngilizce bilmek şart.
  • Sonrasında yazdıklarının anlaşılabilir olması lazım. Makineden çıkma, Google Translate gibi metinleri kimse okumaz. Cümleler nakış gibi işlenmiş olmalı. Bunun için de yazmadan önce okuyacaksın. İster kitap oku, ister dergi oku ama epeyce oku. Ben CHIP'e başlamadan önce uzun yıllar CHIP okumuştum. Dergiye başladığımda redaktöre ilk yazımı verdiğimde şaşırmıştı :)
Nereden başlayabilirsin ? Kendine bir alan adı alıp Wordpress ile haber hazırlamaya başlayabilirsin.
Teşekkür ederim abi. Bir de "Dergiye başladığımda redaktöre ilk yazımı verdiğimde şaşırmıştı" Burada belirttiğin yazıyı bana örnek olarak gösterebilir misin? Galiba Chip Online sitesinde paylaşmak için verdiğin yazı herhalde. Ben bir tane buldum oda bu Sabah Editör, Akşam Tamirci...

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı