Efektif RAM Kullanımı: ROG RAMCache

Deriznogad

Femtopat
Daha fazla  
Sevgili dostlar;
Bilgisayarımdaki RAM frekansını yükseltmek için RAM'lerimi değiştirdim. Hazır değiştirmişken 32 GB'a çıkardım.
Böylece RAM kullanımı %30 civarına kadar indi. %70 civarında kullanılmayan kısımdan yararlanmak için biraz araştırma yaptım.
ROG RAMCache diye bir program var ve bu program RAM'leri ön yükleme için kullanma olanağı sağlıyor. Sanal bellek kapasitesini de ayarlayabiliyorsunuz.
Bu program sayesinde ön yükleme süreleri epey kısaldı. Ancak rakamları iyi belirlemezseniz, bazı programlar isyan edebiliyor.
Anakartım ASUS ama diğer markalarda da muadil programlar vardır diye düşünüyorum.
RAM kapasitesi yüksek olan bilgisayarlarda denenmesini öneririm.
Umarım faydalı olur.
İyi forumlar.

Raid bildiğim kadarıyla disklerin birleştirilmesi ile ilgili bir şey. Biostan yapılıyor. İki hhd'yi tek bir fiziki hdd olarak kullanmakla ilgili. Bu program ise işletim sisteminde kuruluyor ve ramlerin önyüklemede kullanımını arttırmakla ilgili. Ram kapasitesi yüksekse işe yarayan bir şey. Eğer değerleri abartırsanız bazı programlar aslında daha çok oyunlar yetersiz ram yüzünden kapanabiliyor. Benim ramlarim 32 gb. Ve 500gb mv2 ss'de işletim sistemi kurulu. Bu programda ibreyi 10gb'ta çektiğimde ön yükleme süreleri inanılmaz kısaldı. Başlatma esnasında da başlangıçta açılan programlar da çok hızlı açılmaya başladı. Windows ekranı geldikten 10 saniye sonra işlemci boşa çıkıyor. Bu süre programı kullanmadan önce 1 dakika civarındaydı.

Geri
Yukarı