Egea araba alınır mı?

1.4 Fire'ın 1.3 TCe'yi geçmesi mümkün. Nasıl mümkün? 1.3 TCe kullanan kişinin yarıştan haberi yoksa mümkün. Öteki türlü 1.3 TCe ile kıyaslanamaz bile.

1.4 Fire Egea internette gömüldüğü kadar kötü bir araba değil. Hatta ben 2,5 sene memnuniyetle kullandım. Arabayı bir aile arabası olarak kullanacaksanız, hız sınırları dahilinde motoru gayet güzel iş görüyor. Otobanda 120 km/s hıza sabitleyip rahatça yolculuk yapabilirsiniz. Bölünmüş yollarda rampalarda güçten düşüyor ama onda da arabanın hız kaybetmesini beklemeden 4. vitese takıp 4000 devir civarında zorlanmadan her türlü rampayı çıkarsınız. Hatta yarış senaryosunda "uçuyor kaçıyor roket" dedikleri 1.3 Multijet ile kafa kafaya yürür.
Çok haklısınız hocam 1.3 Multijet ile kafa kafaya yürüyor 1.3 ün tek avantajı yakıt tasarrufu 1.4 ile basınca yakıt 10lt geçiyor ama gündelik kullanımda 7-8 lt şehir içi çok iyi bir değer atmosferik bir arabaya göre

Ho.

Selamlar dostlarım. Araba almak için açtığım bir konu değil, fikir danışmak istiyorum yalnızca. Bunu bilmenizi istedim. Hemen konuya geçeyim. Şimdi dostlarım. Instagram'da video izlerken karşıma birisi çıktı. Egea 1.4 fire ile 1.3 TCe'yi geçebildiğini iddia ediyordu. Ben ilk başta inanmadım tabii ki. Kendim 1998 kasa 1.6 8V RTE paket Megane scenic sahibiyim ve 1.4 fire Egea'ları bununla bile geçebiliyorduk. Yorumlarını incelediğimde insanlar birbirine girmiş. Hadi tamam, Megane ve Egea çok farklı araçlar değil, bir kalkışta biri alır diğer kalkışta biri fakat yorumlarında iş focus, Civic ve Corolla'ya da yansımış. Hadi Corolla neyse, bazı motorları hariç çok hızlı bir araba değil fakat Civic ve focus biraz abartı değil mi? Araba işine yeni giren biriyim ve arabaları yeni yeni çözmeye başlıyorum fakat Egea'nın iş yapmayacak bir araba olduğunu ta 2018'de anlamıştım. Çünkü üst komşumuz, 2016'da, Egea'lar yeni yeni popülerleşirken sıfır km olarak almıştı. 2018'de araba yağ yakıyordu. Haftalık 2lt yağ doldurduğunu söylemişti hiç unutmuyorum. Yakın zamanda da sadece motora 60bin TL gibi bir masraf yaptı kendisi. Ne düşünüyorsunuz? Belki uzun mesafede 1.6 Egea alır fakat yakın mesafede 1.3TCe karşısında hiç şansı yok diyorum. Ön yargılı mı yaklaşıyorum?

Hocam öncelikle 1.4 fire kesinlikle uzak durmanı tavsiye ederim 1.3, 1.6 Multijet'ler iyidir ama yağ yakma sorunu var kronik olarak.

Ho.

Hocam öncelikle 1.4 fire kesinlikle uzak durmanı tavsiye ederim 1.3, 1.6 Multijet'ler iyidir ama yağ yakma sorunu var kronik olarak.
Öncelikle 1.4'den niye uzak duruluyor? İnsanların ihtiyaçlarını ve kullanıp koşullarını bilmeden neye göre söylüyorsunuz? Sonra yağ yakma sorunu olduğu söylenen motorlar Multijetler değil. 1.4'lerde var öyle bir sorun o da zannımca o kadar büyük bir sorun değil. Öyle olsa yer gök yağ yüzünden motor yiyen Egea olurdu.

Öncelikle 1.4'ten niye uzak duruluyor? İnsanların ihtiyaçlarını ve kullanıp koşullarını bilmeden neye göre söylüyorsunuz? Sonra yağ yakma sorunu olduğu söylenen motorlar Multijet'ler değil. 1.4'lerde var öyle bir sorun o da zannımca o kadar büyük bir sorun değil. Öyle olsa yer gök yağ yüzünden motor yiyen Egea olurdu.

Başkan 1.4'ler yokuş çıkar ama zorlar bir de benim gözlemlerime göre hemen hemen çoğu Fiat'ta yağ yakma problemi var 2 sefer 1.3 Multijet Doblo aldık 2 sindede aynı sorun 1 tanede Egea almıştık 1.6 onda da aynı sorun vardı çevremde de 1.3 Multijet kullananlar var istisna hariç hepsinde yağ yakma sorunu var.

Öncelikle 1.4'ten niye uzak duruluyor? İnsanların ihtiyaçlarını ve kullanıp koşullarını bilmeden neye göre söylüyorsunuz? Sonra yağ yakma sorunu olduğu söylenen motorlar Multijet'ler değil. 1.4'lerde var öyle bir sorun o da zannımca o kadar büyük bir sorun değil. Öyle olsa yer gök yağ yüzünden motor yiyen Egea olurdu.

1.4 atmosferik bir motora Turbo koymamak akıl karı bir iş değil bu arada.

Başkan 1.4'ler yokuş çıkar ama zorlar bir de benim gözlemlerime göre hemen hemen çoğu Fiat'ta yağ yakma problemi var 2 sefer 1.3 Multijet Doblo aldık 2 sindede aynı sorun 1 tanede Egea almıştık 1.6 onda da aynı sorun vardı çevremde de 1.3 Multijet kullananlar var istisna hariç hepsinde yağ yakma sorunu var.

Hocam motor zaten 1.4 atmosferik gibi gitmiyor.

Egea nın geçmişte 1.4 turbo modeli üretildi ama tutmadı yine 1.0 turbo üretildi tutmadı. Arkadaşlar tamam 1.4 Egea yağ yakıyor peki neden o kadar şirket o kadar taksici Egea kullanıyor herkes bilir 0 Egea alacağına daha eski kaliteli bir araç almak çekmiyor gitmiyor diyenler daha önce atmosferik araba kullanmamış ya da kullanmayı bilmeyen insanlar

Egea alacaksanız hibrit 1.5 motorlu olanını alın. Diğerleri yaramaz.

1.4 benzinli LPG ile uygun fiyat binilir ama gitmez kesinlikle gitmez.
Multijetl dizelleri de cep yakıyor (günümüz şartlarında binek için gereksiz yakıt oranları) İnsanı araca binmekten soğutuyor.

1.4 motorun hem üretim amacına hem tasarım amacına aykırı turbo işi. 1.4'ün hem ucuz hem masrafsız olması lazım.
Fiat'ın zaten 1.4 T-Jet motoru var, ihtiyaç olsa onu koyardı. 1.4 motor arabayı şehir içi ağırlıklı kullanan biri için ideal. Çabuk ısınır, sessiz ve titreşimsiz çalışır, konforludur. Şehir içinde zaten öyle çok güce ihtiyaç olmaz. Yılda bir kere uzun yol yapıyorsan da gani gani yetiyor.
1.3 Multijet kullanmadım ama 1.2 TDI Polo kullandım. Şehir içi için işkenceydi. Yani 1.4 Egea'dan daha çok vitesle oynattı beni. 1.4 Egea'da devir 1000'e de düşse 2. veya 3. viteste gaza basınca topluyordu ama 1.2 TDI'da 1750 devrin altına düştüysen vites düşmek zorundasın. Yoksa mümkün değil toplamıyor. 1.5 dCi de toplamıyordu. Öte yandan çok sesli motorlar. Ha beni rahatsız etmez ama 1.4 yok gibi çalışıyordu. Bazen çalışan arabaya marş verecek oluyordum.
2,5 sene 1.4 Egea kullandım. 2 sene yakın zamanı kısa mesafe işe git gel şeklinde geçti. 6 km bomboş çevre yolu, trafik yok trafik lambası yok usul usul gidiyorsun. 1.4 motor hemencecik ısınıyor daha 2. kilometre dolmadan içeri sıcak üflemeye başlıyor. Zaten sessiz de çalışıyor. Aynı senaryoda 1.3 Multijet olsa
1- O torku nerede kullanacaksın? Yok bomboş düzlük, motor zaten soğuk.
2- O soğukta motor ısınmadan kontak kapatacaksın. Bu da DPF tıkanması, EGR ve motorun kurum bağlaması, turbonun sürekli soğuk motorda çalışması, çok yakıt yakması gibi sonuçlar doğuracak.
3- O soğukta dizelin sesi daha da şiddetleniyor. 1.4'e göre çok daha konforsuz olacak.
4- Motor ısınmadığı için arabayı da ısıtamayacak.
Buna karşın yılda bir kere memlekete giderken karşınıza çıkacak 4 tane rampada vites düşmeyeceksiniz.

Şimdi 1.4 mü alırsınız 1.3 mü?

1.4 motorun hem üretim amacına hem tasarım amacına aykırı Turbo işi. 1.4'ün hem ucuz hem masrafsız olması lazım.
Fiat'ın zaten 1.4 t-jet motoru var, ihtiyaç olsa onu koyardı. 1.4 motor arabayı şehir içi ağırlıklı kullanan biri için ideal. Çabuk ısınır, sessiz ve titreşimsiz çalışır, konforludur. Şehir içinde zaten öyle çok güce ihtiyaç olmaz. Yılda bir kere uzun yol yapıyorsan da GaN'i GaN'i yetiyor.
1.3 Multijet kullanmadım ama 1.2 TDI polo kullandım. Şehir içi için işkenceydi. Yani 1.4 Egea'dan daha çok vitesle oynattı beni. 1.4 Egea'da devir 1000'e de düşse 2. veya 3. viteste gaza basınca topluyordu ama 1.2 TDI'da 1750 devrin altına düştüysen vites düşmek zorundasın. Yoksa mümkün değil toplamıyor. 1.5 dCi de toplamıyordu. Öte yandan çok sesli motorlar. Ha beni rahatsız etmez ama 1.4 yok gibi çalışıyordu. Bazen çalışan arabaya marş verecek oluyordum.
2,5 sene 1.4 Egea kullandım. 2 sene yakın zamanı kısa mesafe işe git gel şeklinde geçti. 6 km bomboş çevre yolu, trafik yok trafik lambası yok usul usul gidiyorsun. 1.4 motor hemencecik ısınıyor daha 2. kilometre dolmadan içeri sıcak üflemeye başlıyor. Zaten sessiz de çalışıyor. Aynı senaryoda 1.3 Multijet olsa.
1- o torku nerede kullanacaksın? Yok bomboş düzlük, motor zaten soğuk.
2- o soğukta motor ısınmadan kontak kapatacaksın. Bu da dpf tıkanması, egr ve motorun kurum bağlaması, Turbo'nun sürekli soğuk motorda çalışması, çok yakıt yakması gibi sonuçlar doğuracak.
3- o soğukta dizelin sesi daha da şiddetleniyor. 1.4'e göre çok daha konforsuz olacak.
4- motor ısınmadığı için arabayı da ısıtamayacak.
Buna karşın yılda bir kere memlekete giderken karşınıza çıkacak 4 tane rampada vites düşmeyeceksiniz.

Şimdi 1.4 mü alırsınız 1.3 mü?

Hocam seninde haklı olduğun konular var şehir içi evden işe işten eve kafasındaysanız bulunduğunuz bölgede aracı zorlayacak yokuşlar yoksa 1.4 tercih edilebilir. Bir de hocam seninde söylediğin gibi 1.6 TDI'lar bile yokuşta 1.750 devir aşağısını gördüğünde dip gaz bile yapmama rağmen toparlayamıyor mecbur vites düşürmek zorunda kalıyorsun Egea bu durumda aracı toparlayabiliyorsa iyiymiş.

Geri
Yukarı