Eğitim hakkında kaygılarım var

Makaleler
3
Herkese merhaba. Ben LGS’ye hazırlanan bir öğrenciyim. Fakat bir sorunum var. Sürekli aklıma kötü bir liseye gidersem ne olacağı geliyor. Hedefim bizim ilimizin en iyi lisesi olan 430 puanlık bir lise. Tabii puan bir ifade etmiyor sadece yüzdelik dilim önemli. Buraya gitmek istiyorum ve bunun için çabalıyorum. Fakat sürekli “ben gidemem” diyorum. Nedenini bilmiyorum. Hâlâ daha gidemeyeceğimi düşünüyorum. Geçen bir deneme sınavı yapayım dedim ve 80 net sonucunu aldım. Bu biraz beni mutlu etti. Bu puan 440 puana eşit gibi bir şey fakat tabii çok da önemli değil. Her şeye gerektiği kadar zaman ayırıyorum. Günde 2-2.5 saat ders çalışıyorum fakat bizim kurslarımız ve canlı derslerimiz sağ olsun engellemeye çalışıyorlar. Örnek olarak pazartesi günü sabah 8.30’dan saat 13.00’a kadar canlı dersim var sonra saat 14.20’de kursum saat 15.50’de bitiyor. Zaten bu saatlerden sonra yorgun yorgun eve gelip ders yapmaya çalışıyorum. Benim için en iyi saatler saat 9.30-11.00 arası. Yukarıda bahsettiğim düzen pazartesi, çarşamba ve cuma günleri yine aynı. Salı günü saat 9.00’da kalkıyorum 9.30’da kursa gidip saat 11.30’da geliyorum ondan sonra saat 13.00’da özel matematik öğretmenim geliyor saat 14.10’a kadar ders yapıyoruz. Saat 15.10’da canlı derslerim başlıyor saat 20.20’de bitiyor. Perşembe günü iyi ki kursumuz yok sabah 9.00’da kalkıyorum 9.30’da ders çalışmaya başlıyorum saat 12.00’da özel hocam geliyor saat 13.00’da dersimiz bitiyor. Bir sıkıntı daha var ki okulda koç sistemi var. Ve bu koç öğretmen beni çok sıkıyor. Tek iyi yanı babama diyip bana bilgisayar ödül koydurması. Bu beni biraz mutlu etse de gidemeyeceğim korkusu beni yiyip bitiriyor. Acaba 390 puanlık bir liseye gitsem bir bilgisayar alabilir miyim diye düşünüp duruyorum. Durumumuz iyi (övünmek gibi algılamayın). Babam bu işlere çok kafa takmaz beni sıkmaz. Hangi liseye gitmem onun için önemli değil. Annem de öyle. Beni mutlu ediyorlar bu sebeple. Ben babama çok yük olmak istemiyorum bu yüzden bursluluk sınavına girip kazanıp biraz para biriktirmek istiyorum. Her ne kadar durumumuz iyi olursa olsun birine yük olmak haddime olmaz. Sonuçta benim kazanmam onları illaki bir şey alacağı anlamına gelmiyor. Bu sebeple para biriktiriyorum. Sizlerin de yorumlarını bekliyorum. Bu şekilde kaygılarımı nasıl yenebilirim? Buraya kadar yazımı okuyan kişiler beni tipik klasik şımarık ergen tipinde sanıyorlarsa öyle bir insan değilim. Saçma sapan yorumlar gelmezse çok sevinirim.

Herkese merhaba. Ben LGS'ye hazırlanan bir öğrenciyim. Fakat bir sorunum var. Sürekli aklıma kötü bir liseye gidersem ne olacağı geliyor. Hedefim bizim ilimizin en iyi lisesi olan 430 puanlık bir lise. Tabii puan bir ifade etmiyor sadece yüzdelik dilim önemli. Buraya gitmek istiyorum ve bunun için çabalıyorum. Fakat sürekli “ben gidemem” diyorum. Nedenini bilmiyorum. Hâlâ daha gidemeyeceğimi düşünüyorum. Geçen bir deneme sınavı yapayım dedim ve 80 net sonucunu aldım. Bu biraz beni mutlu etti. Bu puan 440 puana eşit gibi bir şey fakat tabii çok da önemli değil. Her şeye gerektiği kadar zaman ayırıyorum. Günde 2-2.5 saat ders çalışıyorum fakat bizim kurslarımız ve canlı derslerimiz sağ olsun engellemeye çalışıyorlar. Örnek olarak pazartesi günü sabah 8.30'dan saat 13.00'a kadar canlı dersim var sonra saat 14.20'de kursum saat 15.50'de bitiyor. Zaten bu saatlerden sonra yorgun yorgun eve gelip ders yapmaya çalışıyorum. Benim için en iyi saatler saat 9.30-11.00 arası. Yukarıda bahsettiğim düzen pazartesi, çarşamba ve cuma günleri yine aynı. Salı günü saat 9.00'da kalkıyorum 9.30'da kursa gidip saat 11.30'da geliyorum ondan sonra saat 13.00'da özel matematik öğretmenim geliyor saat 14.10'a kadar ders yapıyoruz. Saat 15.10'da canlı derslerim başlıyor saat 20.20'de bitiyor. Perşembe günü iyi ki kursumuz yok sabah 9.00'da kalkıyorum 9.30'da ders çalışmaya başlıyorum saat 12.00'da özel hocam geliyor saat 13.00'da dersimiz bitiyor. Bir sıkıntı daha var ki okulda koç sistemi var. Ve bu koç öğretmen beni çok sıkıyor. Tek iyi yanı babama deyip bana bilgisayar ödül koydurması. Bu beni biraz mutlu etse de gidemeyeceğim korkusu beni yiyip bitiriyor. Acaba 390 puanlık bir liseye gitsem bir bilgisayar alabilir miyim diye düşünüp duruyorum. Durumumuz iyi (övünmek gibi algılamayın). Babam bu işlere çok kafa takmaz beni sıkmaz. Hangi liseye gitmem onun için önemli değil. Annem de öyle. Beni mutlu ediyorlar bu sebeple. Ben babama çok yük olmak istemiyorum bu yüzden bursluluk sınavına girip kazanıp biraz para biriktirmek istiyorum. Her ne kadar durumumuz iyi olursa olsun birine yük olmak haddime olmaz. Sonuçta benim kazanmam onları illaki bir şey alacağı anlamına gelmiyor. Bu sebeple para biriktiriyorum. Sizlerin de yorumlarını bekliyorum. Bu şekilde kaygılarımı nasıl yenebilirim? Buraya kadar yazımı okuyan kişiler beni tipik klasik şımarık ergen tipinde sanıyorlarsa öyle bir insan değilim. Saçma sapan yorumlar gelmezse çok sevinirim.

Hocam kötü bir liseye gitmek hayatı bitirmiyor kötü liseye gitseniz dahi iyi bir üniversiteye çok çalışıp geçebilirsiniz.

Yapabilirsin. Ayrıca 430puanlık lise en az 430 puan alıyor diye bir şey yok. Benim gittiğim lise taban puanı 419 ama 380 puanla bile gelen oldu bu yüzden dert etme 80net güzel çok çalışırsan taban puanında üstüne çıkarsın.

Sınava hazırlanıp da "Ben kesin en iyi liseye gideceğim" diyen bir LGS öğrencisi bulamazsın. Ne kadar zeki ve çalışkan olursan ol aklına her zaman en kötü ihtimal gelecektir.

Ben LGS'ye hazırlanırken matematiğim çok kötüydü ve bu benim aklımda böyle yer edindi. Sürekli matematiği yapamayacağımı düşünüyordum. Ama diğer derslere gerektiği kadar önem verdim ve sonuç bu:
1614242312279.png

Matematiği yapamıyorum kafasından kurtulup çalışsaydım net 400'ün üstünde bir puan alırdım. Yani demek istediğim, "Ben yapmam, kesin başaramayacağım" tarzında kaygılanmanın kimseye faydası yok. Otur dersine çalış.

Sınava hazırlanıp da "ben kesin en iyi liseye gideceğim" diyen bir LGS öğrencisi bulamazsın. Ne kadar zeki ve çalışkan olursan ol aklına her zaman en kötü ihtimal gelecektir.

Ben LGS'ye hazırlanırken matematiğim çok kötüydü ve bu benim aklımda böyle yer edindi. Sürekli matematiği yapamayacağımı düşünüyordum. Ama diğer derslere gerektiği kadar önem verdim ve sonuç bu:
Eki Görüntüle 895179

Matematiği yapamıyorum kafasından kurtulup çalışsaydım net 400'ün üstünde bir puan alırdım. Yani demek istediğim, "ben yapmam, kesin başaramayacağım" tarzında kaygılanmanın kimseye faydası yok. Otur dersine çalış.

Hocam denemelerde bende böyleyim nasıl yapacağız gitmek istediğim okul en az 395 falan korkuyorum eğer annem üzülürse diye inanın çok çalışıyorum sonuç öyle hala düzelmiyor.

Hocam denemelerde bende böyleyim nasıl yapacağız gitmek istediğim okul en az 395 falan korkuyorum eğer annem üzülürse diye inanın çok çalışıyorum sonuç öyle hala düzelmiyor.
Gerçekten çalışıyorsan aynı bu şekilde çalışmaya devam et. Emin ol düzelecektir.

Sınava hazırlanıp da "Ben kesin en iyi liseye gideceğim" diyen bir LGS öğrencisi bulamazsın. Ne kadar zeki ve çalışkan olursan ol aklına her zaman en kötü ihtimal gelecektir.

Eki Görüntüle 895179

Matematiği yapamıyorum kafasından kurtulup çalışsaydım net 400'ün üstünde bir puan alırdım. Yani demek istediğim, "Ben yapmam, kesin başaramayacağım" tarzında kaygılanmanın kimseye faydası yok. Otur dersine çalış.
Benim hiçbir derste sıkıntım yok. Sadece deneme sınavlarına matematikte nedensizce stres oluyorum.

Geri
Yukarı