Eğitimin paralı olması

mtrex222

Hectopat
Bir konu hakkında kitaplar, kurslar alınabilecek burslardan ortalama maaşlı bir aileden edinelecek paradan çok daha pahalı, bu durum fırsat eşitliğine aykırı mıdır, kişiye nasıl bir yol önerirsiniz eğitim hayatı hakkında?

Bir konu hakkında kitaplar, kurslar alınabilecek burslardan ortalama maaşlı bir aileden edinelecek paradan çok daha pahalı, bu durum fırsat eşitliğine aykırı mıdır, kişiye nasıl bir yol önerirsiniz eğitim hayatı hakkında?
Adil olmayan paralı bir eğitim eşitsizliği ülkemizde maalesef mevcut. Cebinde tek kuruş parası olmayan insanların okuyup adam oldukları dönemlerde değiliz. Devir değişti.
Parası olan adamı beslerken para kazanılabilir yada hayata para yönünden şanslı doğman gerekli.
Bu şekilde eğitim hayatı kurtarılabilir.
Bu ülke kitaptan vergi almaya devam ettiği sürece asla kalkınamayacak. Öğrencinin üç kuruşuna göz dikenlerin belasını bulması dileğiyle.

Bu durum fırsat eşitliğine aykırı mıdır?
Evet aykırıdır ama şöyle düşünun maddi imkanı çok iyi olan kişiler genelde başarısız kişilerdir. Daha tembel olurlar. En çalışkan kişilerse imkanı az olan kişilerdir genelde. Çünkü vakitlerini harcayacaklari telefon/bilgisayar gibi teknolojik ürünleri olmaz ve çektikleri zorluğun bilincindedirler. Çok azdır durumu iyi olup da harıl harıl çalışan.

Geri
Yukarı