eGPU kullanan var mı?

Hayır bilgisayarı bozmaz yani en azından ben bozulan görmedim :). Şu tavsiyeyi verebilirim aparatı aldıktan sonra direk üst seviye ekran kartı almadan ödünç alabileceğin düşük bir ekran kartı takıp deneyebilirsin hem masraf yapmamış olursun hem de sistemini denersin. Ben ödünç aldığım Nvidia GT210 ve HD 4xxx (1GB) serisi ile ile denemiştim ikisinde de sorunsuz çalışmıştı :)
Şimdi şunu merak ettim. Dediniz ya düşük ekran kartıyla deneyin diye. Şimdi diyelim düşük ekran kartıyla çalıştı. Atıyorum ATİ RADEON HD3870 sıkıntısız çalıştı. Ben gidip RX570 taksam çalışacağı garanti mi ? Yani aparat çalışırsa, darboğaz yapmayacak her ekran kartı çalışacak demek mi oluyor ?

Şimdi şunu merak ettim. Dediniz ya düşük ekran kartıyla deneyin diye. Şimdi diyelim düşük ekran kartıyla çalıştı. Atıyorum ATİ RADEON HD3870 sıkıntısız çalıştı. Ben gidip RX570 taksam çalışacağı garanti mi ? Yani aparat çalışırsa, darboğaz yapmayacak her ekran kartı çalışacak demek mi oluyor ?
Hayır düşük bir ekran kartıyla denemekten kastım sisteminiz uygun mu ona bakın diye söyledim. Yoksa darboğaz illaki olacak ve evet HD3870 çalışırsa RX570'te çalışır. :)

Hayır düşük bir ekran kartıyla denemekten kastım sisteminiz uygun mu ona bakın diye söyledim. Yoksa darboğaz illaki olacak ve evet HD3870 çalışırsa RX570'te çalışır. :)
Yok ben tam anlatamadım kusura bakmayın. Şimdi ben E-GPU aparatı çalışıyor mu diye dandik bir ekran kartıyla kontrol edicem baktım çalıştı sıkıntı yok. Yani bu demektir mi tüm ekran kartları çalışacak ? Aparat sisteme uyum sağladığı sürece ben istediğim kartı takabilir miyim ?

Bu olayı deneyen/kullanan biri olarakdan satır satır yazı yazabilirim fakat bana kalırsa %100 emin olmadığın sürece e-GPU yapmaman. Çünkü bildiğin kumar bu. Farz edelim gözü kararttınız ekran kartı ve aparatı aldınız, bundan sonra karşılaşılabilecek senaryolar şu şekilde;
1- BIOS'unuz uyumlu olmayabilir ve program kullansanız dahi çalışmayabilir.
2- BIOS'unuz uyumlu değil program da işe yaramadı, BIOS modlaman gerekebilir.(Not: Her zaman program işe yaramıyor)
3- PCI-e slotunuz ekran kartını besleyemeyip bir süre sonra bilgisayar donabilir.
4- Bazı ASUS bilgisayarlarda sistem kesinlikle çalışmıyor birinde çalışıp aynı model farklı cihazda çalışmayabiliyor bu sizin başınıza da gelebilir.
5- NVIDIA tarafından yeni ekran kartlarının çoğu çalışmıyor daha doğrusu GTX 1050 Ti'dan sonra çıkanlar 6- yine NVIDIA tarafından 372.70 Driver sonrası e-GPU desteği kesilmiş durumda yani Driver güncelleyemeyebilirsiniz.

Şimdilik aklıma gelen bunlar. Her türlü sorunuza cevap verebilirim iyi şanslar. :)

Şimdi ben de biraz ürktüm. Peki elimde 2018 model iMac varsa ve ben gidip eGPU box alıp içine RTX2080 Ti koysam, sonrasında Thunderbolt 3 arabirimi ile bağlayıp iMac ekranında 4K/60 FPS oyun oynayabilir miyim? Böyle bir çılgınlık riskli olur mu?

Ekleme: Tüm bu senaryoyu bootcamp ile Windows üzerinden gerçekleştirmekten bahsediyorum.

Son düzenleme:
Şimdi ben de biraz ürktüm. Peki elimde 2018 model iMac varsa ve ben gidip eGPU box alıp içine RTX2080 Ti koysam, sonrasında Thunderbolt 3 arabirimi ile bağlayıp iMac ekranında 4K/60 FPS oyun oynayabilir miyim? Böyle bir çılgınlık riskli olur mu?

Ekleme: Tüm bu senaryoyu bootcamp ile Windows üzerinden gerçekleştirmekten bahsediyorum.
Merhaba, iMac olayında tam olarak bilgi sahibi değilim maalesef. Bildiğim tek bir şey var o da Thunderbolt teknolojisini resmi olarak desteklediği. Bkz: Mac'inizle harici grafik işlemcisi kullanma. Küçük bir araştırmadan sonra emin olmamakla beraber Thunderbolt ile Windows platformunda da ekran kartı çalıştırabiliyorsunuz diye okudum. :)

Merhaba, iMac olayında tam olarak bilgi sahibi değilim maalesef. Bildiğim tek bir şey var o da Thunderbolt teknolojisini resmi olarak desteklediği. Bkz: Mac'inizle harici grafik işlemcisi kullanma. Küçük bir araştırmadan sonra emin olmamakla beraber Thunderbolt ile Windows platformunda da ekran kartı çalıştırabiliyorsunuz diye okudum. :)

Bağlantıda şöyle bir dipnot buldum.

"3. macOS High Sierra 10.13.4 ve sonraki sürümlerinin; Boot Camp ile Windows kullanılırken, Mac'iniz macOS Kurtarma'dayken veya sistem güncellemeleri yüklenirken eGPU'ları desteklemediğini unutmayın."

Umarım doğru anlamıyorumdur. Desteklemiyor anlamına mı geliyor. Youtube videolarında çok temiz oynayanları görünce merak ettim.

Bağlantıda şöyle bir dipnot buldum.

"3. macOS High Sierra 10.13.4 ve sonraki sürümlerinin; Boot Camp ile Windows kullanılırken, Mac'iniz macOS Kurtarma'dayken veya sistem güncellemeleri yüklenirken eGPU'ları desteklemediğini unutmayın."

Umarım doğru anlamıyorumdur. Desteklemiyor anlamına mı geliyor. Youtube videolarında çok temiz oynayanları görünce merak ettim.
Hayır sistem destekliyor fakat sistemi güncellerken veya sistem kurtarma ekranında desteklemediğinden bahsediyor. Yani bu işlemleri yaparken ekranınıza görüntü gelmeyebilir güncelleme yaparken/sistem kurtarırken eGPU kullanmayın kendi ekranınızı/ekran kartınızı kullanın demek istiyor. :)

Geri
Yukarı