eGPU nasıl kullanılır?

Alper Özmen

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar laptobum varken bilgisayar toplamayı biraz saçma buldum. Fakat laptobumun ekran kartı bozuk. Diğer yazdığım konuda arkadaş bilgi verdi, şuan kullandığım laptobun ekran kartı değiştirilmiyor. eGPU olayı sanırım laptoba dışarıdan ekran kartı takılmasıdır. Yapabilirsem GTX 1050Ti takmayı düşünüyorum. Bazı sorularım var.

1- Bu olayı yapabilir miyim?
2-Sanırım ekstradan PSU takılması gerekiyormuş. Taktığımız PSU bütün sisteme mi enerji vericek, yoksa sadece ekran kartına mı enerji vericek?
3-Taktığımda laptobun i7-3630QM işlemcisi ekran kartıyla darboğaz yapacak mı?
4-Bunun için gerekli kablolar nelerdir?

Laptobum Samsung NP550P5C-S04TR

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemciniz o kadar da kötü değil. Baktığım bazı sentetik testlerde G4560 ve i3 7100'e benzer performans almış. Bazı yerlerde biraz daha iyi performans aldığını bile gördüm. Sentetik testler her zaman gerçeği yansıtmasa da GTX 1050 Ti ile darboğaz olacağını düşünmüyorum.

Fakat bilgisayarınız genel olarak o kadar da kötü değil. eGPU için alacağınız aparat yaklaşık 150-200 TL tutacak. Bilgisayarınızı uygun fiyata elden çıkartabilirseniz masaüstü toplamanın daha iyi olacağını düşünüyorum.

Yine de eGPU veya yeni bilgisayar alın, sonucun benzer olacağı düşüncesindeyim. İstediğiniz seçenekten gidebilirsiniz.

İşlemciniz o kadar da kötü değil. Baktığım bazı sentetik testlerde G4560 ve i3 7100'e benzer performans almış. Bazı yerlerde biraz daha iyi performans aldığını bile gördüm. Sentetik testler her zaman gerçeği yansıtmasa da GTX 1050 Ti ile darboğaz olacağını düşünmüyorum.

Fakat bilgisayarınız genel olarak o kadar da kötü değil. eGPU için alacağınız aparat yaklaşık 150-200 TL tutacak. Bilgisayarınızı uygun fiyata elden çıkartabilirseniz masaüstü toplamanın daha iyi olacağını düşünüyorum.

Laptobumun ekran kartı bozuk ve klavye kısmının üst kısımlarında eğiklik var. O yüzden satamam.

Yine de eGPU veya yeni bilgisayar alın, sonucun benzer olacağı düşüncesindeyim. İstediğiniz seçenekten gidebilirsiniz.

Aparat 200TL
Ekran Kartı 600TL
Güç Kaynağı 200TL
Toplam: 1000TL (y), almayı düşündüğüm sistem 1500TL.

Samsung laptobum yılına göre harika bir laptopdu. Hoparlör kalitesi harika, JBL kullanıyor, 128GB SSD taktırdık.

Cevabınız için teşekkür ederim.

Dostum tavsiyem bulabilirsen bi ekran kartı bul emanet aradaş veya ikinci el, aynı şekilde de güç kaynağı bul( hurdacılarda sürüyle kendimden biliyom :-D ) ara kabloyu al dene baktın iş görüyor iyi bir ekran kartı al. Yada bunların hepsini geç taşıma derdin yoksa laptobunu sat ( o özellikteki ikinci el laptobu 1000 liranın üstünde rahat okutursun) üstünede eGPU ya harcayacağın parayı koy misal 1000 lira ne etti 2000. Buna toplayacağın masa üstü sistem havada karada laptobu tokatlar, laptobun tek faydası taşınabilir olması inan bana çok daha iyi olur.

@veyselgüneş, 2000 TL civarına toplanabilecek en iyi bilgisayar monitör hariç G4560 + 1050 Ti veya daha düşük konfigrasyona sahip olur. Monitör ve diğer çevre bileşenlerini katınca fiyat artacak ya da aynı fiyata daha az performanslı bileşenler seçilmek sorunda kalınacak.

@Alper Özmen, şu anda kullandığı bilgisayardan memnun görünüyor. Masaüstü bilgisayar toplasa bile işlemci gücü kısmında fazla bir artısı olmayacağından eGPU denemeye değer bence.

Eğer ki eGPU ile sorun yaşanırsa alınan güç kaynağı ve ekran kartı boşa gitmeyecek. İstenirse ileride de elindeki dizüstü bilgisayar satılıp eldeki PSU ve ekran kartıyla uygun bir sistem toplanabilir.

@veyselgüneş, 2000 TL civarına toplanabilecek en iyi bilgisayar monitör hariç G4560 + 1050 Ti veya daha düşük konfigrasyona sahip olur. Monitör ve diğer çevre bileşenlerini katınca fiyat artacak ya da aynı fiyata daha az performanslı bileşenler seçilmek sorunda kalınacak.

@Alper Özmen, şu anda kullandığı bilgisayardan memnun görünüyor. Masaüstü bilgisayar toplasa bile işlemci gücü kısmında fazla bir artısı olmayacağından eGPU denemeye değer bence.

Eğer ki eGPU ile sorun yaşanırsa alınan güç kaynağı ve ekran kartı boşa gitmeyecek. İstenirse ileride de elindeki dizüstü bilgisayar satılıp eldeki PSU ve ekran kartıyla uygun bir sistem toplanabilir.
İlla 1050 Ti alması gerekmiyor, giriş seviyesi bir sistem yapar. Sıfır ekran alması gerelmiyor ikinci el alın letgoda bu ürünler çok daha ucuz.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı