Egzersiz Boy Uzatır mı?

_serkan_

Centipat
17 yaşındayım boyum 162. Boy uzaması ile ilgili araştırma yaptım kimisi egzersiz boy uzatır, kimisi boy uzatmaz diyor. Yani zıplama, esneme, asılma vb hareketler boy uzatır mı?

Küçüklükten beri yapıldığı takdirde etkisi çok büyük olur. Şimdi de başlarsanız az çok etkisini görürsünüz diye düşünüyorum. Hiç de görememe ihtimaliniz var.

Basketbolcular evet uzundu ama genelde çocukluklarından beri veya sonradan uzun süre oynadıkları için daha da uzun olmalarını sağladı.

Sonuç: Genel olarak etkisi var.

Ben küçüklüğümden yaklaşık 16 yaşına kadar bayağı basketbol oynadım. Profesyonel olacak kadar oynadım ve sonra bıraktım. Boyum 190 cm. Belki devam etseydim 195+ olacaktı, kim bilir.

17 yaşındayım boyum 162. Boy uzaması ile ilgili araştırma yaptım kimisi egzersiz boy uzatır, kimisi boy uzatmaz diyor. Yani zıplama, esneme, asılma vb hareketler boy uzatır mı?
Genetiğe ek olarak 10 cm'e kadar uzayabiliyorsun ama sürekli esneme egzersizleri yapman lazım ki 10 cm maksimum sınır diyebilirim. Ortalama sporla arttırabileceğin boy miktarı 5 cm. Tabii yaş aralığı da önemli. Eğer spora 10 yaşında başlasaydın rahatlıkla 5 6 cm uzarsın diyebilirdim ama 17 yaşında kendini çok zorlayarak anca 5 6 cm yaparsın diyorum.

Alakası yok. Evrim bir süreçtir, siz zıplayarak boyunuzu uzamazsınız. Genetik olarak sınırlarınız neyse orada takılırsınız.
Genetiğe bağlı zaten ama genetiğe göre uzamaya müsait ama uzama yavaş gerçekleşiyorsa basketbol etkili olabiliyor diye düşünüyorum. Bilimsel bir bilgim yok bu konuda, ben çevremde ve kendimde gördüğüm kadarıyla konuşuyorum. Sınıra ulaşılmamışsa etkisi olduğunu düşünüyorum, yanılıyor olabilirim.

1-2, taş çatlasın 3 cm uzamak istiyorsan 25 yaşına kadar her gün bir yere asıl. 5-10 dakikalık setler şeklinde 30-45 dakika boyunca. Egzersiz ve basketbol ancak bu kadar etkiliyor. Pratikte 6-7 cm'e kadar genetiğe fark atıldığı olmuş. 6-7 cm ile de basketbolcu olunmadığı aşikar. İkizler ile yapılan deneyler var.

Genetiğe bağlı zaten ama genetiğe göre uzamaya müsait ama uzama yavaş gerçekleşiyorsa basketbol etkili olabiliyor diye düşünüyorum. Bilimsel bir bilgim yok bu konuda, ben çevremde ve kendimde gördüğüm kadarıyla konuşuyorum. Sınıra ulaşılmamışsa etkisi olduğunu düşünüyorum, yanılıyor olabilirim.
Diyelim 100 çocuk basketbola başlıyor. Bu çocukların %80 genetik olarak kısa veya orta boylu, bu yüzden sporu bırakıyorlar ya da göz önüne çıkmayacak kadar kötü takımlarda oynuyorlar. Kalan %20'si ise genetik olarak uzunlar ve spora devam edip iyi takımlara gidiyorlar. Bu durumda basketbol oymamak boy uzatır demek yanlış olur. Çok nadir orta boylu basketbolcular var.

Diyelim 100 çocuk basketbola başlıyor. Bu çocukların %80 genetik olarak kısa veya orta boylu, bu yüzden sporu bırakıyorlar ya da göz önüne çıkmayacak kadar kötü takımlarda oynuyorlar. Kalan %20'si ise genetik olarak uzunlar ve spora devam edip iyi takımlara gidiyorlar. Bu durumda basketbol oymamak boy uzatır demek yanlış olur. Çok nadir orta boylu basketbolcular var.
Genetik olarak sınıra ulaşılmamışsa basketbol oynamak veya asılmak vs. hiç etki etmiyor mu yani? Ben etkilediğini düşünüyorum.

Geri
Yukarı