Egzoz fanı matkap delme sesi gibi ses çıkartıyor

TBTURK

Hectopat
Yer
Konya
Arkadaşlar merhaba, dün akşam bilgisayarı kapattığımda bir sorun yoktu bugün sabah açtığımda egzoz fanından matkap delme sesi gibi bir ses geliyordu. Egzoz fanından olduğuna eminim çünkü fanı durdurduğumda ses kesiliyor. Çıkar tak bir şeyler yaptım daha sonra ses kesildi. Şimdi tekrar açtığımda yine aynı sesi çıkartıyor. Fanı yerinden söküp çalıştırdığımda ses yok ama titriyormuş gibi hissediyorum. Yerine taktığımda ses çıkartmaya başlıyor. Bunun sebebi nedir? Nasıl düzeltebilirim?

Herhalde burası hocam fakat yağ değişimini nasıl yapacağımı, hangi yağı kullanacağımı falan bilmiyorum.

Oradaki yuvarlak yeri bir tornavida yardımıyla kenarından içeri doğru yavaşça soyar gibi yaparak çıkarabilirsin o eline gelir zaten daha sonra motor yağını 1 2 damla dökceksin tekrar üstüne kapatcaksın onu plastikten bahsediyorum.

Herhalde burası hocam fakat yağ değişimini nasıl yapacağımı, hangi yağı kullanacağımı falan bilmiyorum.

Kasam Rampage azor, sadece fanı garantiye gönderebilir miyim acaba? Bir bilginiz var mı?

Fanın garantisi olacağını sanmıyorum https://www.hepsiburada.com/id-cool...ent=c&utm_term=k&wt_pc=akakce.c.k.pc&v=1.56.8
Bunu alabilirsin ID-Cooling kötü soğutma üretmiyor.

Ucundaki plastik yeri çıkarıp fotoğraf atabilir misin? Ayrıca fanı çıkardım derken direk fanın pervanesini mi çıkarmaktan bahsediyorsunuz?

Ortadaki plastik yuvarlak şeyi çıkarttım hocam böyle. Fanı çıkardım derken kasadan söküp tekrar taktım anlamında. Pervaneyi çıkartmadım.

Dosya Ekleri

• IMG_20230408_225924.jpg
    IMG_20230408_225924.jpg
    280,3 KB · Görüntüleme: 16
Oradaki yuvarlak yeri bir tornavida yardımıyla kenarından içeri doğru yavaşça soyar gibi yaparak çıkarabilirsin o eline gelir zaten daha sonra motor yağını 1 2 damla dökceksin tekrar üstüne kapatcaksın onu plastikten bahsediyorum.

Fanın garantisi olacağını sanmıyorum https://www.hepsiburada.com/id-cooling-xf-12025-sd-k-pwm-120-mm-kasa-fani-p-HBV00000YI0S9?magaza=Nepal Bilişim&utm_source=pc&utm_medium=akakce&utm_campaign=c&utm_content=c&utm_term=k&wt_pc=akakce.c.k.pc&v=1.56.8
Bunu alabilirsin ID-Cooling kötü soğutma üretmiyor.

Hocam buraya mı dökeceğim motor yağını? Bir de linkini verdiğiniz fan benim kasamda çalışır değil mi?

Oraya dökceksin motor yağını 1 2 damla yeterli gelir sonra plastiği oturt.

Bunu sabah deneyebilirim hocam. Şu anda motor yağı bulabileceğim bir yer yok. Yağlayınca düzelir mi peki?

Hocam buraya mı dökeceğim motor yağını? Bir de linkini verdiğiniz fan benim kasamda çalışır değil mi?

Bunu sabah deneyebilirim hocam. Şu anda motor yağı bulabileceğim bir yer yok. Yağlayınca düzelir mi peki?

Yağlayınca düzelmezse diye linkteki fanı attım kasana uyuyor 12 cm destekli kasan attığım fanda öyle iyi fandır ID-Cooling kötü soğutma üretmez motor yağıyla düzelmezse al geç.

Kilidi göremiyorum fan ileri geri çok fazla oynama yapıyorsa ses ondan olabilir.

Eski hali nasıldı bilmiyorum ama şu an 2-3 milimetre kadar ileri geri oynuyor. Başta benim de aklıma gelmişti bundan olabileceği. Bunu çözebilir miyim peki?

Yağlayınca düzelmezse diye linkteki fanı attım kasana uyuyor 12 cm destekli kasan attığım fanda öyle iyi fandır ID-Cooling kötü soğutma üretmez motor yağıyla düzelmezse al geç.

Sabah motor yağı bulabilirsem deneyeceğim hocam. Bulamazsam verdiğiniz linkteki ürünü alacağım. Peki ileride tekrar böyle bir sorunla karşılaşırsam ön fanlarda falan. Fan alırken neye dikkat etmem gerekiyor ve kasama uyup uymayacağını nereden anlayabilirim?

Eski hali nasıldı bilmiyorum ama şu an 2-3 milimetre kadar ileri geri oynuyor. Başta benim de aklıma gelmişti bundan olabileceği. Bunu çözebilir miyim peki?

Sabah motor yağı bulabilirsem deneyeceğim hocam. Bulamazsam verdiğiniz linkteki ürünü alacağım. Peki ileride tekrar böyle bir sorunla karşılaşırsam ön fanlarda falan. Fan alırken neye dikkat etmem gerekiyor ve kasama uyup uymayacağını nereden anlayabilirim?

Kasanın marka modelini arattığın zaman kendi sitesi veya satıcısı yazar.

1680984934702.png

Biraz sayfayı incelersen fan desteklerini görürsün 120mm 12 cm şeklinde ona göre alırsın ID-Cooling NZXT Thermaltake DeepCool Aerocool gibi fan modelleri alman iyi olur.

Hiçbir fikrim yok ancak ses ondan dolayı geliyor olabillir. Fanı sıvı yap ile yaplamaktansa gres tercih edin fanın ileri geri hareket etmesini önler hiç değilse.

Geri
Yukarı