Egzoz fanı önerisi 120mm vs 140mm

Maslany

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar; bilgisayarımın tepe kısmına 2 adet egzoz fanı takmak istiyorum ama fanlar hakkında pek bilgim yok.

1- 140 mm ile 120 mm arasında çok fark var mıdır? ( Kasam ikisini de destekliyor )
2- Çok kaliteli bir fan almak gerekli mi?( Çok kaliteliden kastım 200 250 TL fanlar gördüm ), çok mu fark eder değerleri ölçtüğümde?
3- Şu anki mevcut fanların kontrolcüsü var ve 8 adet girişi var, alacağım egzoz fanlarını aşağıdaki resimdeki soketlere taksam direkt çalışır mı? Nasıl yapmam gerekli acaba?
4- Fan öneriniz nelerdir? ( 60 -120 TL arası, performansı güzel sessiz )

Sistemim aşağıdaki gibi;

Gigabyte B450M S2H.
Ryzen 2600.
Sapphire RX 570 8 GB.
Xigmatek Venom X kasa ( 3 adet önde fan RGB ve 1 adet arkada egzoz fanı mevcut kasa üzerinde gelen )
Nactua kule tipi soğutucu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Akasa Viper cidden iyi egzoz fanı olarak kullanıyorum 5 yıl oldu hălă sessiz çalışıyor RGB fanlarım 1 senede ağlamaya başladı.

Şu anki fanları egzoz fanı olarak kullansam alacağım Akasa'ları da kasanın önüne taksam içeri hava üflemesi için sorun oluşturur mu? Araştırdım biraz Akasa'lar benim öndeki fanlardan daha kaliteli fanlarmış. Mevcut fanları egzoz fanı yapsam daha mantıklı geldi bana. Alacağım Akasa'ları da şu anki RGB fanların kontrolcüsüne taksam çalışır mı acaba? Bazıları anakarta takmış.

Egzoz fanından devamlı sıcak hava geçeceği için kaliteli fan takmanı öneririm sıcak hava fanları daha çabuk bozuyor önde bulunan fanlar dışarıdan normal hava çekiyor

Akasa'nın soketi fan kontrolcüye uyarsa bağlayabilirsin.

Egzoz fanından devamlı sıcak hava geçeceği için kaliteli fan takmanı öneririm sıcak hava fanları daha çabuk bozuyor önde bulunan fanlar dışarıdan normal hava çekiyor.

Akasa'nın soketi fan kontrolcüye uyarsa bağlayabilirsin.

Akasa uyumluluk sağlarsa RGB fanların kontrolcüsüne taktığımda acaba bilgisayarımda kaldırmama gibi ya da gücü ağır gelme durumu olabilir mi? Bilgisayara zararı olur mu önde 3 önde 1 arkada, 2 tanede Akasa takınca. RGB kontrolcüsüne değil de anakarta mı takmam gerekli acaba bu kafamı karıştırdı açıkcası.

kontrolcüde ve anakart ta fan takma yerleri vardır boş olanlara takabilrsin ama boş yer yoksa takma kabloları kesip biçmen gerekecek anlamıyorsan hiç elleme yanlış bir şey yaparsan problem olur.

kontrolcüde ve anakart ta fan takma yerleri vardır boş olanlara takabilrsin ama boş yer yoksa takma kabloları kesip biçmen gerekecek anlamıyorsan hiç elleme yanlış bir şey yaparsan problem olur.

Şöyle resimle anlatayım. Resimdeki kontrolcümün üzerinde 8 tane giriş var 4 tanesi dolu alacağım Akasa'ları da direk buraya taksam çalışır mı çalışırsa bir zararı olur mu sistemime çok mu yüklenmiş olurum diye merak ediyorum. Bu arada yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Dosya Ekleri

• 2.jpg
    2.jpg
    53,8 KB · Görüntüleme: 67

Geri
Yukarı