Egzoz fanı tavsiyesi

Yalnız bu fan basınç fanı, parasına kıyasla az hava kütlesini hareket ettirir. He iş görür mü görür o ayrı dava, fakat airflow fan almak lazım.

Biliyorum fakat Arctic'in F model fanları pek stokta yok. Ben de kasamda 3 adet o fandan kullandığım günden itibaren 10 derece fark ettiği için tavsiye ettim. 30-40 liraya daha iyisini bulabilir mi pek sanmam.

Akasa Viper.
5 Sene kullandım egzoz fanı olarak. 130W işlemcim i7 930'du 4.20 GHz saç kurutma makinesi kıvamında sıcak hava üflese bile ne rulman sorunu ne ses sorunu oldu.

Kasayı sattığım kişi belki hâlâ kullanıyordur.

Biliyorum fakat Arctic'in F model fanları pek stokta yok. Ben de kasamda 3 adet o fandan kullandığım günden itibaren 10 derece fark ettiği için tavsiye ettim. 30-40 liraya daha iyisini bulabilir mi pek sanmam.

Valla aradım, taradım hakikaten bulamadım, güzel seçenek sunmuşsunuz. Eğer az daha param var diyorsanız bunu alabilirsiniz. Hem noctua, hem daha fazla hava tahliye ediyor: NOCTUA NF-S12B redux-1200 PWM 120mm 1200-400rpm, 59cfm max, 18.1db max Açık/Koyu Gri Kasa fanı - inventus
Para yok diyorsanız, 50 liralık gösterdiğim de güzel olur.
Akasa Viper.
5 Sene kullandım egzoz fanı olarak. 130W işlemcim i7 930'du 4.20 GHz saç kurutma makinesi kıvamında sıcak hava üflese bile ne rulman sorunu ne ses sorunu oldu.

Kasayı sattığım kişi belki hâlâ kullanıyordur.

Akasa'nın bir fanı vardı 140 mm'likti fakat 120'lik yere takılıyordu. Hala var mıdır bilmiyorum. Onun tahliye edeceği havaya 120'likler yaklaşamaz.

Vallahi aradım, taradım hakikaten bulamadım, güzel seçenek sunmuşsunuz. Eğer az daha param var diyorsanız bunu alabilirsiniz. Hem Noctua, hem daha fazla hava tahliye ediyor: NOCTUA NF-S12B redux-1200 PWM 120mm 1200-400rpm, 59cfm max, 18.1db max Açık/Koyu Gri Kasa fanı - inventus
Para yok diyorsanız, 50 liralık gösterdiğim de güzel olur.

Akasa'nın bir fanı vardı 140 mm'likti fakat 120'lik yere takılıyordu. Hala var mıdır bilmiyorum. Onun tahliye edeceği havaya 120'likler yaklaşamaz.

Bende 2 tane 14Cm'lik var s-Flow üste taktım, abartmıyorum son hızda evdeki vantilatörden daha fazla hava veriyor. Ama son hızda da rüzgar sesi var.

Bende 2 tane 14Cm'lik var s-Flow üste taktım, abartmıyorum son hızda evdeki vantilatörden daha fazla hava veriyor. Ama son hızda da rüzgar sesi var.

Heh s-flow dediniz aklıma geldi, buldum: Akasa "Viper R" 12cm Yuva için 14cm S-Flow Yüksek Performanslı Sessiz Fan (AK-FN073) | Teknobiyotik

Kesinlikle haklısınız çok fazla hava tahliye ediyorlar. Bu ürün de çok övülüyordu forumlarda. Hatta en yüksek devirde dahi çıkardığı 21db. Ben olsam bunu tercih ederdim. Önerdiğimiz fanların iki katı hava tahliye ediyor daha ne olsun.

Son düzenleme:
Yalnız bu fan basınç fanı, parasına kıyasla az hava kütlesini hareket ettirir. He iş görür mü görür o ayrı dava, fakat airflow fan almak lazım.
dostum merhaba. basınç fanı nedir? bu fan için biraz daha açıklama yaparmısın. benim Arctic Esport cpu soğutucuda bundan 1 adet var. Kasa egzost fanı olarak neden kullanılmasını uygun görmedin?

Dostum merhaba. Basınç fanı nedir? Bu fan için biraz daha açıklama yapar mısın? Benim Arctic esport CPU soğutucuda bundan 1 adet var. Kasa egzozt fanı olarak neden kullanılmasını uygun görmedin?

Basınçlı fanlar CPU soğutucularda veya pompa soğutucularda kullanılır. Arctic'in p model fanları da basınçlı fanlardır, F olanlara daha geniş hava üfler. P olanlar ise daha dar bir noktaya yüksek basınçta hava üfler ki bu da dar alanda daha etkilidir. Kasalar geniş olduğu için F kullanılır. Egzoz fanı olarak ikisini de kullanabilirsiniz sıkıntı yok. Çünkü ikisinin aldığı hava da aynı fakat dağıttıkları çıkarttıkları hava farklı. O yüzden egoza p de taksan F'de taksan sıkıntı olmaz. Ben bionix P120 kullanıyorum, gayet de memnunum. Pler kasa içinde kullanılmaz diye bir kaide de yok. Onlar da güzel soğutur. Öne 3 adet P12 taksanız değmeyin keyfinize.

Basınçlı fanlar CPU soğutucularda veya pompa soğutucularda kullanılır. Arctic'in p model fanları da basınçlı fanlardır, F olanlara daha geniş hava üfler. P olanlar ise daha dar bir noktaya yüksek basınçta hava üfler ki bu da dar alanda daha etkilidir. Kasalar geniş olduğu için F kullanılır. Egzoz fanı olarak ikisini de kullanabilirsiniz sıkıntı yok. Çünkü ikisinin aldığı hava da aynı fakat dağıttıkları çıkarttıkları hava farklı. O yüzden egoza p de taksan F'de taksan sıkıntı olmaz. Ben bionix P120 kullanıyorum, gayet de memnunum. Pler kasa içinde kullanılmaz diye bir kaide de yok. Onlar da güzel soğutur. Öne 3 adet P12 taksanız değmeyin keyfinize.
Eline sağlık dostum. öyle düşündüm. Zalman z3 plus ın ön tarafına 2 adet Arctic F12 takayımÜst kısmına da 2 adet takayım diyorum. Nasıl olur? esas kafamdaki soru ses azalacak mı acaca? yoksa Zalman Z1225 asl yeter mi? işlemci sıcaklığım oyunlarda max 51 lerde zaten. ben ses takıntımdan diyorum. Şu an ortalama zalman 1225 asl lerin rpm değeri 730 da dönüyor. üst egzostlar biraz sesli gibi. O da ordaki plastik kısma çarpmasından mı, siyah sünger filtrden mi hava rahat dışarı çıkamıyor anlamadım?

Eline sağlık dostum. Öyle düşündüm. Zalman Z3 Plus'ın ön tarafına 2 adet Arctic F12 takayımüst kısmına da 2 adet takayım diyorum. Nasıl olur? Esas kafamdaki soru ses azalacak mı acaca? Yoksa Zalman Z1225 asl yeter mi? İşlemci sıcaklığım oyunlarda Max 51'lerde zaten. Ben ses takıntımdan diyorum. Şu an ortalama Zalman 1225 asllerin RPM değeri 730'da dönüyor. Üst egzoztlar biraz sesli gibi. O da oradaki plastik kısma çarpmasından mı, siyah sünger filtrden mi hava rahat dışarı çıkamıyor anlamadım?

Vallaha Arctic F serisini hiç denemedim. Ama kasamda 1 adet bionix P120 önde de 3 adet Arctic P12 PWM var. Oto ayarlarda dönüyorlar. Ses hiç yok demiyim de, yani hiç rahatsız etmez o derece.

Arkadaş güzel açıklamış, fakat tahliye ettikleri yani hareket ettirdikleri hava kütlesi aynı miktarda olmuyor. Basınç fanları nispeten daha az hava kütlesini hareket ettiriyor. Hava akışı fanları ise daha fazla havayı hareket ettiriyor. Örneğin: bu fan bir basınç fanı 1500 devirde 93,4 m³/h hava hareket ettiriyor. Bu fan ise hem 1200 devirde dönüyor, 1dB yakın daha sessiz, hem de 107,5 m³/h bir değere sahip. Fakat bu fanın da basıncı düşük.
Ben de sizlere katılıyorum Ön tarafta(kule tipi soğutucu kullanıyorsanız) bir tane kule soğutucuya, bir tane de ekran kartının üstüne yönlendirilmiş iki basınçlı fan daha etkili oluyor. hava doğrudan bu bileşenlerin üstüne kuvvetli bir biçimde üfleniyor. Fakat tahliye fanlarının eğer bütçe varsa yüksek hava akımı olmasını tavsiye ederim.
Soğutma işi aslında bütçe işidir. Noctua fanlardan örnek verdim hep; bu fanlar İşini iyi, sessiz ve uzun ömürlü yapan fanlar fakat pahalılar. Sonuçta hep aynı yere geliyoruz, para var mı şekerim?

Geri
Yukarı