Ehliyet direksiyon sınavı tecrübeleriniz nelerdir?

Yeniçocuk

Kilopat
Makaleler
2
Merhaba iyi akşamlar. Pazar günü direksiyon sınavım var. Bu aralar park ve vites değiştirme videoları izliyorum. Sizler sınavı geçerken nasıldınız? Sınav günü vereceğiniz taktikler özellikle komisyon ile ilgili tecrübeleriniz neler?

Bende direksiyon dersleri alıyorum ve tahminen bu ayın sonunda direksiyon sınavımı olacağım. Park etmek düşündüğümden çok daha kolaydı (hayatımda ilk defa araba park etmeme rağmen ilk denememde L-park ve Paralel parkı yaptım, çünkü ezberden ibaret) fakat debriyaj ile problemlerimi gidermem zaman aldı. %100 çözdüm diyemem fakat çok daha iyiyim.

Şuan sınava hazır hissediyorum.

Merhaba iyi akşamlar. Pazar günü direksiyon sınavım var. Bu aralar park ve vites değiştirme videoları izliyorum. Sizler sınavı geçerken nasıldınız? Sınav günü vereceğiniz taktikler özellikle komisyon ile ilgili tecrübeleriniz neler?
Valla tam üçüncüde alabildim ehliyeti. 7 yıl olmuş. İlkinde yokuş kalkışı yapamadım. İkincisinde de aşırı kıl bir komisyona denk geldim, benden bile kaynaklı olmayan bir sorun yüzünden bıraktılar, ikinci bir şans bile vermediler. Üçüncüye girmeden evvel dayımla sağlam bir alıştırma yaptık. Saatlerce araç park ettim, yokuş kalkışı yaptım. Kafa bir komisyonun denk gelmesiyle de işim daha da kolaylaştı. Stres yapmadan, kolaylıkla geçtim sınavı.

Eğer pazar gününe kadar sana pratik yaptıracak bir tanıdığın varsa mutlaka bir alo de. Parkı ve yokuş kalkışını çözdüğün zaman gerisi çocuk oyuncağı zaten.

Vallahi tam üçüncüde alabildim ehliyeti. 7 yıl olmuş. İlkinde yokuş kalkışı yapamadım. İkincisinde de aşırı kıl bir komisyona denk geldim, benden bile kaynaklı olmayan bir sorun yüzünden bıraktılar, ikinci bir şans bile vermediler. Üçüncüye girmeden evvel dayımla sağlam bir alıştırma yaptık. Saatlerce araç park ettim, yokuş kalkışı yaptım. Kafa bir komisyonun denk gelmesiyle de işim daha da kolaylaştı. Stres yapmadan, kolaylıkla geçtim sınavı.

Eğer pazar gününe kadar sana pratik yaptıracak bir tanıdığın varsa mutlaka bir alo de. Parkı ve yokuş kalkışını çözdüğün zaman gerisi çocuk oyuncağı zaten.

Tanıdık yok maalesef. Yokuş kalkışı mantığı biliyorum. Kavrama noktası kavradıktan sonra freni ayağımdan çekip araba hareket etmeye başlayıp biraz gidince debriyajdan çekip gaza basarak yapıyorduk derste. Park zaten ayna ile yaparım diye düşünüyorum.

Bende direksiyon dersleri alıyorum ve tahminen bu ayın sonunda direksiyon sınavımı olacağım. Park etmek düşündüğümden çok daha kolaydı (hayatımda ilk defa araba park etmeme rağmen ilk denememde l-park ve paralel parkı yaptım, çünkü ezberden ibaret) fakat debriyaj ile problemlerimi gidermem zaman aldı. %100 çözdüm diyemem fakat çok daha iyiyim.

Şu an sınava hazır hissediyorum.

Hocam bu ay son sınavlar diye biliyorum. Parkta bende çok rahatım ilginç şekilde çoğu kişi parkı zor buluyor çünkü. Tek sorunum vitesi 2'den 3'e almak bakmadan yapmaya çalıştığım için hata yapıyorum genelde. Debriyaj genelde ilk günler yaşamıştım sorun.

Sorudan bağımsız, ehliyete Total'de kaç para verdiniz hocam.

Hocam toplam 4K verdim. Sınav ücretleri dahil.

Son düzenleme:
Tek sorunum vitesi 2'den 3'e almak bakmadan yapmaya çalıştığım için hata yapıyorum genelde. Debriyaj genelde ilk günler yaşamıştım sorun.
Yanlış hatırlamıyorsam sınavda 3. vitese geçmeniz istenmiyor?

Daha eylül ayında girdim sınava ve vitesi 3'e takabiliyor olmama rağmen maksimum 30'lu hızlarda gittiğimden 3'e takmaya gerek duymadım hem ne olur olmaz sıkıntı çıkar diye de takmadım. Başlarda 3'e takarken tereddütlü takıyordum ama daha geçenlerde bir daha deneyince gördüm ki vitesi düz ittirdiğinde 3'e kendi giriyor zaten. Park olayı birkaç kere tekrar ettikten sonra sorun olmuyor. Yokuşta da stop riskinden dolayı debriyajı hafif kaldırdıktan sonra freni yoklayıp eğer araba hafif kayıyor gibiyse debriyajı biraz daha kaldırarak kalkıyordum.

Daha eylül ayında girdim sınava ve vitesi 3'e takabiliyor olmama rağmen maksimum 30'lu hızlarda gittiğimden 3'e takmaya gerek duymadım hem ne olur olmaz sıkıntı çıkar diye de takmadım. Başlarda 3'e takarken tereddütlü takıyordum ama daha geçenlerde bir daha deneyince gördüm ki vitesi düz ittirdiğinde 3'e kendi giriyor zaten. Park olayı birkaç kere tekrar ettikten sonra sorun olmuyor. Yokuşta da stop riskinden dolayı debriyajı hafif kaldırdıktan sonra freni yoklayıp eğer araba hafif kayıyor gibiyse debriyajı biraz daha kaldırarak kalkıyordum.

Derste ilk gün hariç hiç sıkıntı yaşamadım yokuş kalkarken. Heyecanım falan yok. Sadece canım sıkılıyor bir an önce bitsin kurtulayım modundayım sadece.

Geri
Yukarı