Ehliyet nasıl çıkarılır?

tuncay_urhan

Picopat
Merhaba sınavı geçtim ve sertifikamı aldım. Sürücü kursuma sorduğumda harcı ödeyip sertifikamla nüfus müdürlüğüne gitmemin yeterli olacağını söylediler. Ancak randevu almak için girdiğimde sağlık raporu vb. istendiğini gördüm. Bunlar gerekli mi bilen var mı?

Babam aldığında gerekliydi olmadan yapmamışlardı. İşi garantiye al abi.

Merhaba sınavı geçtim ve sertifikamı aldım. Sürücü kursuma sorduğumda harcı ödeyip sertifikamla nüfus müdürlüğüne gitmemin yeterli olacağını söylediler. Ancak randevu almak için girdiğimde sağlık raporu vb. istendiğini gördüm. Bunlar gerekli mi bilen var mı?
Google>nüfus ve vatandaşlık işleri genel müdürlüğü> sürücü belgesi sıkça sorulan sorular.

Nüfus müdürlüğünden mi alınıyormuş artık? Ben karakoldan almıştım.

Çok yakın zamanda almış biri olarak anlatayım size. Hayırlı olsun hocam.

Öncelikle sürücü kursuna gidip belgelerinizi alın. (Benim aldığım işte sağlık belgem, okul durumumu içeren belgem ve sicil kaydım.) Daha sonrasında zaten direksiyonu geçtiğiniz sistemlere kayıt olacağı için Ziraat mobil üzerinden ya da PTT üzerinden yeni ehliyet harç parasını ödemeniz gerekiyor. Kısaca ben PTT'ye gidip oradaki görevliye yeni ehliyet alıyorum harç parası ödeyeceğim dedikten sonra adam işlemleri yaptı. Yanınızda kimlik bulunsun.

Harç parası ödendikten sonra bağlı olduğunuz ilçenin Nüfus Müdürlüğüne gidip yeni ehliyet başvurusunda bulunacağınızı ve harcı ödediğinizi söyleyin. Burada yine kimlik kartınız ve en azından 6 ay içinde çekilmiş bir biyometrik fotoğraf gerekiyor. Birkaç imza ve parmak izi işleminden sonra başvurunuz tamamlanıyor ve Nüfus dairesi size ehliyetiniz gelene kadar geçici ehliyet kağıdı veriyor. Araba sürerken eğer çevirmeye denk gelirseniz bu belgeyi gösterin, ehliyet yerine geçiyor. Kendi ehliyetiniz size PTT yoluyla 1 hafta içinde geliyor ancal bizim PTT epey çalışkan olduğundan 4 günde elimdeydi.

Bu noktadan sonrasında artık ehliyetiniz oluyor ancak dikkatli olun bu ehliyet stajyer ehliyetidir. Bunun anlamı şu: 2 yıl boyunca çok aşırı dikkat etmelisiniz. En ufak hatanızda ehliyet kalıcı olarak geri alınabiliyor. Atıyorum alkol promil oranı normal ehliyette 0.50 ise bu stajyer ehliyette 0.20 olur. Ya da hatalı sollama yaparsanız ya da ne bileyim kaza yaptınız diyelim eğer kusurluysanız tamamen ceza puanınıza bakılmaksızın ehliyetiniz kalıcı alınır. Dikkatli olun yani.

Çok yakın zamanda almış biri olarak anlatayım size. Hayırlı olsun hocam.

Öncelikle sürücü kursuna gidip belgelerinizi alın. (benim aldığım işte sağlık belgem, okul durumumu içeren belgem ve sicil kaydım.) Daha sonrasında zaten direksiyonu geçtiğiniz sistemlere kayıt olacağı için Ziraat Mobil üzerinden ya da PTT üzerinden yeni ehliyet harç parasını ödemeniz gerekiyor. Kısaca ben PTT'ye gidip oradaki görevliye yeni ehliyet alıyorum harç parası ödeyeceğim dedikten sonra adam işlemleri yaptı. Yanınızda kimlik bulunsun.

Harç parası ödendikten sonra bağlı olduğunuz ilçenin nüfus müdürlüğüne gidip yeni ehliyet başvurusunda bulunacağınızı ve harcı ödediğinizi söyleyin. Burada yine kimlik kartınız ve en azından 6 ay içinde çekilmiş bir biyometrik fotoğraf gerekiyor. Birkaç imza ve parmak izi işleminden sonra başvurunuz tamamlanıyor ve nüfus dairesi size ehliyetiniz gelene kadar geçici ehliyet kağıdı veriyor. Araba sürerken eğer çevirmeye denk gelirseniz bu belgeyi gösterin, ehliyet yerine geçiyor. Kendi ehliyetiniz size PTT yoluyla 1 hafta içinde geliyor ancal bizim PTT epey çalışkan olduğundan 4 günde elimdeydi.

Bu noktadan sonrasında artık ehliyetiniz oluyor ancak dikkatli olun bu ehliyet stajyer ehliyetidir. Bunun anlamı şu: 2 yıl boyunca çok aşırı dikkat etmelisiniz. En ufak hatanızda ehliyet kalıcı olarak geri alınabiliyor. Atıyorum alkol promil oranı normal ehliyette 0.50 ise bu stajyer ehliyette 0.20 olur. Ya da hatalı sollama yaparsanız ya da ne bileyim kaza yaptınız diyelim eğer kusurluysanız tamamen ceza puanınıza bakılmaksızın ehliyetiniz kalıcı alınır. Dikkatli olun yani.

Hocam öncelikle teşekkür ederim. Sürücü kursuna gittiğimde bana sadece sertifikamı ve biyometrik fotoğrafımı verdiler. Sağlık raporu vb. vermediler. Sadece harcı ödeyip biyometrik fotoğrafla gitmem mi gerekiyor?

Hocam öncelikle teşekkür ederim. Sürücü kursuna gittiğimde bana sadece sertifikamı ve biyometrik fotoğrafımı verdiler. Sağlık raporu vb. vermediler. Sadece harcı ödeyip biyometrik fotoğrafla gitmem mi gerekiyor?
Gittiyseniz hangi belgeleri istediler hocam? Bazıları fotoğraf harici hiçbir şeye gerek yok sistemde belli zaten diyor, bazıları ise sertfikaya falan bakılıyor diyor.

Geri
Yukarı