Çözüldü Ek HDD Takınca bilgisayar açılmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

UBerk

Megapat
Sosyal Tayfı
Makaleler
8
Sorun bugün başladı. 9 yıllık HDD ve 12 yıllık HDD olan bilgisayarım açılmadı. Format atmayı denedim ve çok yavaştı. BIOS diski görüyor bu arada. Sonra 9 yıllık olan WD Green 1.5 TB HDD'mi çıkarınca format atabildim, bilgisayar sorunsuz açıldı. Tekrar taktım ve bu sefer diğer sağlam HDD BIOS'ta birinci sırada olmasına rağmen bilgisayar açılmadı, Windows penceresi ekranında dönüp dönüp durdu ve açılmadı. Diğer HDD ölmüş müdür ve bunu kurtarabilir miyim?

Çözüm
Bozuk HDD taktığımda benzeri bana da oluyor, HDD üzerinde işletim sistemi olmamasına rağmen bozuk HDD'yi sistem okumaya çalıştığı için başlatma falan yavaşlıyor. Yapabileceğiniz pek bir şey yok, zaten biri 9 öbürü 12 yıllık eğer başka bir bilgisayarda okutabiliyorsanız ve önemli bilgileriniz varsa almaya çalışın yoksa yeni bir HDD alın.
Sorunlu HDD'e format atmayı deneyin sadece sorunlu olduğunu düşündüğünüz HDD'i takıp deneyin, Elinizde var ise o HDD'i harici bağlamayı deneyin daha sonra format atın.
Format atılarak çözülecek şey değil buradaki sorun. Disk üzerindeki dosya sistemi bozuk olsaydı bu kadar sorun yapmazdı.
Bozuk HDD taktığımda benzeri bana da oluyor, HDD üzerinde işletim sistemi olmamasına rağmen bozuk HDD'yi sistem okumaya çalıştığı için başlatma falan yavaşlıyor. Yapabileceğiniz pek bir şey yok, zaten biri 9 öbürü 12 yıllık eğer başka bir bilgisayarda okutabiliyorsanız ve önemli bilgileriniz varsa almaya çalışın yoksa yeni bir HDD alın.
Sorunlu HDD'e format atmayı deneyin sadece sorunlu olduğunu düşündüğünüz HDD'i takıp deneyin, Elinizde var ise o HDD'i harici bağlamayı deneyin daha sonra format atın.
Format atılarak çözülecek şey değil buradaki sorun. Disk üzerindeki dosya sistemi bozuk olsaydı bu kadar sorun yapmazdı.

Çözüm
Şu an CMD'ye erişebildim fakat nedense DISKPART yazınca bekliyorum bir şey olmuyor. Ne yapmalıyım? Diski biçimlendirirsem çözülür gibi.

Boşa kürek çekmeye çalışıyorsunuz. Format attınız, ne olacak? Sonra ne olacak? 9 yıllık bir diske veri mi koyacaksınız?

Sabit disklerin içinde mekanik parça vardır. Bu mekanik parçalar da aşınır. Sabit disklerin ömrü kısıtlıdır. Sizin disk 9 yıl iyi dayanmış bile.

Diskiniz arızalanmış. Format işe yaramaz. Burada şimdi Low level format at gibi tavsiyeler de gelebilir. Çöpe atacak vaktiniz varsa buyurun denyin. Ama tecrübelerim diyor ki sabit disklerinizin ikisini de emekli edin.

Kapasite lazımsa yeni disk alabilirsiniz. Yoksa SSD'ye geçme vakti gelmiştir. 50 yıllık sabit disk teknolojisi terk edebilirsiniz.

Sabit disklerin içinde mekanik parça vardır. Bu mekanik parçalar da aşınır. Sabit disklerin ömrü kısıtlıdır. Sizin disk 9 yıl iyi dayanmış bile.

Benim disk 11 yıldır 7200 RPM'de dönüyor. Sıkıntı görmüyorum. Sağlık testlerinde yüzde 93 çıkıyor. Bence 9 yıl çok da uzun bir süre değil.

@Recep Baltaş Zaten 860 EVO 500GB kullanıyorum. Bu HDD'ye de oyunlarımı kuruyorum. Diskpart üzerinden formatladım ve şu an sorun çözüldü. Dediğiniz gibi artık oyunlar için de bir SSD şart. 860 QVO 1TB modeline bakayım en iyisi.

HD Tune ile Health sekmesinden ekran görüntüsü paylaşır mısınız?
Benim disk 11 yıldır 7200 RPM'de dönüyor. Sıkıntı görmüyorum. Sağlık testlerinde yüzde 93 çıkıyor. Bence 9 yıl çok da uzun bir süre değil.
Ne kadar sıklıkla kullandığınıza bağlı açıkçası. Ayrıca yüzey testi yapmanızı öneririm.

Evet hocam. Adamlar Windows 3.1 kurulu PC'yi videoya çekip YouTube'a yüklüyorlar bazı son 10-12 yıllık PC'lerden daha temizler. 🤣

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı