Ek madde 1 ile yatay geçiş hakkım var mı?

ÜlgenHan

Kilopat
İyi akşamlar dilerim.

Geçmiş yıllarda yatay geçiş yaparak okuduğum bölümden ek madde 1 ile yatay geçiş işlemi yaparak başka bir bölüme geçiş yapmıştım. O bölümden mezun oldum. Daha sonra başka bir sınav ile tekrardan üniversiteye başladım. Şu an tekrar ek madde 1 ile yatay geçiş hakkım var mı?

Öğrenci işlerini aradığımda aydınlatıcı bir cevap alamamaktayım.

Yatay geçiş bir kere yapılıyor biliyorum fakat bu hak sadece önceki puan türü veya bölüm için geçerli değil mi? Yeni bir bölüm yeni bir puan ile başlanmış bir üniversite de engel olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Geçmiş yıllarda yatay geçiş yaparak okuduğum bölümden ek madde 1 ile yatay geçiş işlemi yaparak başka bir bölüme geçiş yapmıştım.
Başlıktan sonra burayı okudum ve yetti. Yok. Ama yine de okumaya devam edeceğim.

Çok güzel bir soru. Bu ihtimal 40 yıl düşünsem aklıma gelmezdi. Bence hakkın vardır. O yüzden şöyle yapıyoruz. Öğrenci işlerine gidip yatay geçiş yapacağını ve daha önce merkezi yerleştirme puanı ile yatay geçiş yapmadığını gösterir belge talep ediyorsun. Verirlerse sorun yoktur.

Kendim zamanında aldığım belgeyi metindeki özel kısımları değiştirerek paylaşıyorum.

Vavien, Üniversitemizin Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, İnşaat Mühendisliği (%100 ÖSYM Burslusu) bölümü Hazırlık sınıfına XXX numara ile kayıtlıdır. Adı geçen öğrenci, üniversitemizdeki öğrenimi esnasında, Yükseköğretim Kurumlarında Önlisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Anadal, Yan Dal İle Kurumlar Arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmeliğin Ek 1. maddesi kapsamında herhangi bir bölüme/programa yatay geçiş yapmamıştır. Durumu bilgilerinize sunarım.

Geri
Yukarı