Ekipman önerisi konusu açmadan önce!

Makaleler
49
Merhabalar.

Ekipman önerisi için konu açmadan önce sizlere daha sağlıklı önerilerde bulunabilmemiz için yapmanızı rica ettiğim birkaç şey var.

Bütçe Belirtin​

Her ne kadar son zamanlarda bütçe belirtmeden konu açanların sayısı azalsa da hâlâ bütçesini söylemeyen kullanıcılar var. Ekipman alırken zevklerden ve tercihlerden daha önemli olan bir şey var, o da bütçe.

Klavye Önerisi Konuları İçin;​

• Hangi amaç için kullanacağınızı belirtin.
Oyun için mi, iş için mi kullanacağınızı söylemekte fayda var. Eğer oyun içinse hangi oyun türlerine uygun bir klavye aradığınızı da söylerseniz tadından yenmez.
  • Hangi Switch türünü istediğinizi belirtin.
Eğer hangi Switch türünü tercih edeceğiniz karar veremediyseniz yine de bunu belirtin, size uygun olan switch türünü bulmanıza da yardımcı oluruz.
  • Kişisel tercihlerinizi belirtin.
Bilek desteği, ses tekerleği, RGB aydınlatma, %60 ya da TKL gibi sizin için önemli olan, klavyeden beklediğiniz özellikleri belirtin.

%60 klavyeler adı üstünde normal bir klavyenin sadece %60'ı boyutundadırlar. Tam boy klavyeler genellikle 108-104 tuşa sahipken %60 klavyeler genellikle 60-65 adet tuşa sahiptir.
Tam boy klavye;
fullboy.jpg

%60 klavye; (60 tuş)
%60.png

%60 klavye; (65 tuş)
65.jpg

TKL (Ten-Key-Less) ise Numpad'i olmayan klavyelere denir.

tkl.jpg

Fare Önerisi Konuları İçin;​

Oyun için mi, iş için mi kullanacağınızı söylemekte fayda var. Eğer oyun içinse hangi oyun türlerine uygun bir fare aradığınızı da söylerseniz çok iyi olur.
  • Eliniz boyutlarını söyleyin.
Bir cetvel ile bileğiniz ve orta parmağınızın ucunun arasındaki uzunluğu ölçüp bize belirtmeniz yeterli.
  • Hangi tutuş şeklini kullandığınızı belirtin.
El ölçülerinden sonraki en önemli etken tutuş şeklidir.

Best Gaming Mice Grip - Home

Grip design – which is the best for you? - What Mouse?

What mouse grip is this!? HELP! : MouseReview

Kulaklık Önerisi Konuları İçin;

• Kulak üstü mü, kulak içi mi istediğiniz belirtin.
  • Bluetooh/Kablosuz mu, kablolu mu istediğinizi belirtin.
Kulaklık önerisi için yukarıdaki 3 madde yeterli. Diğer ekipmanlarda olduğu gibi pedlerin deri olması/olmaması, mikrofon olması/olmaması, 7.1 olması/olmaması, RGB olması/olmaması, ses kartı olması vb. kişisel isteklerinizi belirtmeyi de unutmayın lütfen.

Konu başlığı: 500TL MOBA oyunları için fare önerisi

Merhaba, 500TL bütçede alınabilecek en iyi fareyi arıyorum. Elimin uzunluğu 19cm ve fareyi pençe (Claw) şeklinde tutuyorum. MOBA oyunları oynadığım için fare üzerinde ne kadar çok makro tuşu bulunursa o kadar iyi olur. Teşekkürler.

Konu başlığı: 800TL Sessiz klavye önerisi

Merhaba, 800TL bütçem var ve sessiz bir klavye arıyorum. Mekanik olması gerekiyor, Red ve Brown gibi sessiz bir Switch olursa çok iyi olur. Uzun süre bilgisayar başında olduğum için bilek desteği şart. Masada çok yer kaplamaması için TKL olmasını istiyorum. Teşekkür ederim.

Konu başlığı: 2000TL Kablosuz kulaklık önerisi

Merhabalar. Oyun oynarken rahatça hareket edebilmek için hem kablosuz olan, hem de oyun oynarken üzmeyecek bir kulak üstü kulaklık arıyorum. Bütçem 2000TL. Uzun süreli kullanımda ağrı yapmaması ve kulaklarımı terletmemesi gerekiyor. RGB olmasına gerek yok. Harici bir mikrofonum olduğu için mikrofona da ihtiyacım yok, eğer mikrofonlu bir kulaklık önerecekseniz mikrofonu çıkartılabilir olsun. Şimdiden teşekkürler.

Gerçekten iyi ekipman önerilerine ihtiyacınız varsa konu açarken yukarıdaki adımlara dikkat etmek hem tavsiye veren, hem de tavsiye alan kişi için çok daha iyi olacaktır. İsteyen arkadaşlar bu konuyu imzalarına ekleyebilirler.

Okuduğunuz için teşekkür ederim, iyi Sosyaller. :)

Ekipman önerisi konuların aktif olan arkadaşları etiketliyorum;
@RPM @Samotne Ciasteczka @TÇB @efedesu @Shuriken @enonertetanem @Setsuna Yuki @rohatbaba123

Unuttuklarım kusura bakmasın.

Son düzenleme:
Evet bu tür rehberler gerekli, ben de hazırlayacağım bunlardan. Sonra liste yapar imzaya ekleriz. :)

Hocam görüyorum ki Niko Bellic gibi adam gibi adama ihanet etmişsiniz. Hayır bunu @Samotne Ciasteczka hocam yapıyordu ve ondan bekliyorduk fakat sizden beklemezdim :D.

Geri
Yukarı