Ekolayzer ayar tavsiyesi

Makaleler
3
Selam arkadaşlar. Daha önce kendim bir ayar yapmıştım. Uzun süredir kullanıyordum ama kaydetmemişim. Bugün yanlışlıkla tıklayınca maalesef gitti.

1716743470197.png

Şu şekilde güçlü ayar hoşuma gidiyor ancak bunda hatırladığım kadarıyla uzun süre PC'de kalınca basslar uğultu yapıyordu kafamda. Basları %20 falan düşürüp diğer ayarları da %5 falan arttırsak nasıl olur sizce? Hangilerine hangi değerleri girmeliyim?

Son düzenleme:
Fotoğrafta ekolayzer ayarlarınızı gözükmüyor. Ayrıca ekolayzer ayarı sizin kulaklığınıza ve sizin sevdiğiniz ses karakterine göre değişir. Kullandığınız kulaklık hangi frekansta ne kadar değer veriyor tek tek ayarlarla oynayarak kulağınıza hoş gelen değeri bulmanız lazım.

Fotoğrafta ekolayzer ayarlarınızı gözükmüyor. Ayrıca ekolayzer ayarı sizin kulaklığınıza ve sizin sevdiğiniz ses karakterine göre değişir. Kullandığınız kulaklık hangi frekansta ne kadar değer veriyor tek tek ayarlarla oynayarak kulağınıza hoş gelen değeri bulmanız lazım.

Buradan neyi ne kadar kısarsam bassları %20 kısmış olurum?

Kullandığınız ses kartı, hoparlör/kulaklık, yazılımı bilmeden ayar önermemiz saçma olur.

Realtech Audio Console. Anakart olarak MSI Z470 Carbon ek-X var. Logitech z313 sanırım hoparlör de.

Dosya Ekleri

• eq.png
    eq.png
    17,1 KB · Görüntüleme: 5
Buradan neyi ne kadar kısarsam bassları %20 kısmış olurum?
Z313 bir hoparlör 2+1 olduğundan subwoofer kendiliğinden tatmin edici bass vuracaktır. O yüzden bassları arttırmaya gerek yok. Tüm ekolayzer değerini 0 a getirin ardından sadece sağ taraftaki 8k ve 16k frekans değerlerini soldan sağa doğru sağdaki daha yüksek olacak şekilde arttır çok arttırırsan ses incelmeye başlar, keyfine göre yükselt. Basslar tatmin etmiyorsa 31den 125e kadar olan kısmı +2 desibel arttır.

@Sarı_Mercedes sizin konudaki uygulamaları indirdim ama kulaklık seç dediğiniz yerde takıldım. Bende Z213 2+1 hoparlör var nasıl olacak?

AutoEQ sadece kulaklıklar için yapılmış bir şey. Hoparlör için hangi frekansa ihtiyacın var ise kendin manuel, dinleyerek ayarlaman lazım maalesef.

Geri
Yukarı