Ekonomi eskiden de kötü değil miydi?

Kısmen söylenebilir. Tarihin hiç bir zamanında muazzam refah içinde yaşayan bir ülke olmadık, olacağımızı da sanmıyorum.

Öncelikle yaşın küçük. Ekonominin iyi olduğu yıllar sen daha çocuktun. 2012 senesi ben üniversitede öğrenciydim. Dolar 1.6-1.7 TL civarıydı ve biz dolar yüksek diye söverdik. Hiç unutmam 270 TL kredi alırdım aylık. Bu kredinin bir kısmı yurt ücretine giderdi. Sürekli arkadaşlarla dışarıda yer içerdik. Tavuk iskender + ayran = 5 TL di. Telefon hattımı kendim öderdim. Bunların haricinde de dawn of the dragons adlı bir web tabanlı oyun oynardım. O oyuna da her ay 30 dolar (48 TL) para atardım. Şimdi şirkette yöneticiyim bir oyuna 30 dolar (513 TL) para atmak için 2 kez düşünüyorum.
Kısmen söylenebilir. Tarihin hiç bir zamanında muazzam refah içinde yaşayan bir ülke olmadık, olacağımızı da sanmıyorum.
2010larda öyleydik.

Eskiden bir 4 çocuklu bir baba tek başına bütün masrafın altından kalkabiliyorken şu anda çocuksuz bir evli çiftin her ikisi de çalışmasına rağmen geçim sıkıntısı çekiyor. Durum bundan ibaret.
Bu nasıl olabilir? Son 5 senedir gittikçe kötüye gidiyor. 2019-2021 iç açıcı yıllar değildi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Eskiden bir 4 çocuklu bir baba tek başına bütün masrafın altından kalkabiliyorken şu anda çocuksuz bir evli çiftin her ikisi de çalışmasına rağmen geçim sıkıntısı çekiyor. Durum bundan ibaret.
Bu nasıl olabilir? Son 5 senedir gittikçe kötüye gidiyor. 2019-2021 iç açıcı yıllar değildi.

Çok doğru eskiden bir eve çift maaş girdiğinde o aile zengin gözüyle bakılırdı.

Ülkemizdeki bu kötü durum hep vardı ancak son zamanlarda ki alım gücü düşüşlüğü rekordur. Benim son 1 yılda maaşıma aldığım zam ile piyasadaki ürünlere gelen zamları karşılaştırdığımda ben eksideyim..
6 yaşıma kadar babam çalışıyordu sadece benim. Tek maaş yeterdi. Sonra annemde çalışmaya başladı. 20'li yaşlarıma geldiğimde 2 maaş ucu ucuna yetiyordu aileye. Şuan ise 2 asgari ücretli bir ev açlık sınırında.. Ülkeyi inatları uğruna batağa sürüklüyorlar..

Sen 22 yaşındasin, ben 31. Ben önceden yapiyordum. Sen 5 6 yaşındayken ekonomi iyiydi hatırlamıyor olman normal. 😂
İyi de millet geçen sene bile her şeyi yaptığını iddia ediyor.
Geçen yıl 3 kişi gittiğimiz tatil 2.500 TL idi bu yıl 10.000 TL eylül fiyatları bir de.

Tatile gidecek durum var işte. Ben fiyatlardan bahsetmiyorum, bunlar eskiden de lüks değil miydi, ondan bahsediyorum.
Sen Erdo'dan başka yönetim görmediğin için böyle konuşuyorsun. Eskiden 30bin TL'ye Mercedes alınıyordu. Şimdi aynı arabanın 400bin Km'si 300bin TL'ye satılıyor.
Sen gördün sanki :D

2019'da asgari ücret 2300 civariyken ben 2900 TL maaş alıyordum. O sene beyaz eşya, bilgisayar, bilumum mutfak gereçleri, ev malzemeleri satın alıyordum. Ev diziyordum daha doğrusu. Hatta işyerinde yemeği cepten ödüyordum. Yemek vermiyordu çalıştığım yer. Bir şekilde gecinebiliyordum sıkıntısız. Yine zorlaniyordum tabiki.
Şimdi 1 senedir farkli bir işyerinde 7000 TL ortalama maaş alıyorum ve yol yemek var burada. Ama geçen sene agustostan bu yana faiz indirilmeye başladığından beri, döviz yükseldiğinden beri, enflasyon patladığında beri sıkıntı çektiğimi çok rahat farkediyorum. Çeşitli tasarruf yoluna gittim. Küçükte olsa Netflix üyeliğimi iptal ettim. Oyunları indirimlerini beklemeye başladim. En önemlisi sigarayı bırakıp, elektronik sigaraya döndümki baya bir paradan tasarruf ediyorum. Artık dışardan çok nadir yemek yiyorum. İşten zaten yorgun geliyorum. Evde her gün yemek yapmaya uğraşmaktan kendime zaman ayiramaz oldum. Dışarıdan yemek yeme devri bitti. Paranın adi var sadece. Düşününce o zamanın 2900 TL'si bu zamanın 7000 TLsinden kat kat değerli. Uzun uzun yazacak çok şey var aslinda.
2019-2020den bu yana bile acayip bir fark var. Kaldı ki 2010lardan bu yana devasa fark var. Çok kötü durumdayız ülkece her anlamda.
Ekstra olarak yurtdışına seyahat ederdim. O maaşlarla 3 ülke 7 şehir gezmiştim ve gezmeye devam edecektim. Bu ekonomi ve kur ile yurtdışı defterini kapattım.

Son düzenleme:
İyi de millet geçen sene bile her şeyi yaptığını iddia ediyor.

Tatile gidecek durum var işte. Ben fiyatlardan bahsetmiyorum, bunlar eskiden de lüks değil miydi, ondan bahsediyorum.
E yapılıyordu çünkü. Ortalama bir insan geçen sene yapabiliyordu bir şeyleri. Bu şeylerden neyi kast ettiğine göre de değişir ama şimdiki gibi kötü değildi. Seneye de şu anda yaşadığımız yıl için ''Geçen sene her şeyi yapıyorduk ya'' diyeceğiz. Her gün daha kötüye gidiyoruz çünkü.

Yeni konular

Geri
Yukarı