Ekonomi kötüyken Monster'da stok bulamamak

Re Malaka

Decipat
Makaleler
17
Yer
Rome
Dolar kuru anlık (16.10.2021, saat: 21:45) 9,27 TL iken, küresel ekonomik krizlerin ve bizim yüksek enflasyonumuzun ışığında bugün Monster'da stoklarda laptop yok. Kadıköy'e mağazasına gittim, 45 dakika sıra bekledim.
Kriz bir tek bize mi var, anlamadım gitti arkadaş. Salın da laptop alalım, işimiz gücümüz var.

dip not: Artık Monster kasası kötü diyene itibar etmem. Sanırım halen daha 2015 kasalarında kalmışlar. Yerinde gittim gördüm, cidden şık ve sağlam kasalar mevcut. Full alüminyum ve hafif kasaları aşırı beğendim.

Dolar kuru anlık (16.10.2021, saat: 21:45) 9,27 TL iken, küresel ekonomik krizlerin ve bizim yüksek enflasyonumuzun ışığında bugün Monster'da stoklarda laptop yok. Kadıköy'e mağazasına gittim, 45 dakika sıra bekledim.
Kriz bir tek bize mi var, anlamadım gitti arkadaş. Salın da laptop alalım, işimiz gücümüz var.

dip not: Artık Monster kasası kötü diyene itibar etmem. Sanırım halen daha 2015 kasalarında kalmışlar. Yerinde gittim gördüm, cidden şık ve sağlam kasalar mevcut. Full alüminyum ve hafif kasaları aşırı beğendim.

Perşembe günü üniversitem gereği laptop alacaktım, bir kez alıp tam kullanmak istiyordum ve araştırmalarım sonucunda en uygun ve iyi özelliklere sahip Monster Abra A5 v18.2 gördüm, normalde seneye alacaktım ama ucuza görünce almak istedim malum dolar da arttı tam alacaktım cuma stok bitti hem de 1000TL indirimdeydi, eğer alsam bende mi zengin oluyordum :), alamayınca şu an saldım dolar yapıp bekliyorum seneye ekleyip daha güncel alacağım, ayların maaşı olmuşlar...

2. olarak alüminyum kasalar gayet güzel aynen :)

Dolar kuru çok arttığından dolayı onlarda üretimde zorlanıyor olabilir.

Pek sanmam.

MSI kasa falan kötü demiyoruz Clevo kasada sorun olabiliyor diyoruz.

Sağlam kavga çıkacak yorumları okumaya geldim.
cGhvdG9zL3JlZ2lzdGVyZWRfcGhvdG9zLzEwMTczLXlvcnVtbGFyaS1va3VtYXlhLWdlbGRpbSwtY2VraXJkZWstY2l0bG...jpg

Perşembe günü üniversitem gereği laptop alacaktım, bir kez alıp tam kullanmak istiyordum ve araştırmalarım sonucunda en uygun ve iyi özelliklere sahip Monster Abra A5 v18.2 gördüm, normalde seneye alacaktım ama ucuza görünce almak istedim malum dolar da arttı tam alacaktım cuma stok bitti hem de 1000TL indirimdeydi, eğer alsam bende mi zengin oluyordum :), alamayınca şu an saldım dolar yapıp bekliyorum seneye ekleyip daha güncel alacağım, ayların maaşı olmuşlar...

2. olarak alüminyum kasalar gayet güzel aynen :)

Vallahi bence laptop almaya 21 Ekim'de dolar düşerse bekle ama önümüzdeki sene olmadan al yoksa bu fiyatlarda laptop alamayı laptop alacaksan 21 Ekim'de dolar yükselirse hemen al dolar düşerse en düşük kura kadar bekle sonra al ama asla önümüzdeki seneye alma yoksa daha pahalı olur daha düşük özellikli laptop almak zorunda kalırsın ha bu arada 6500TL laptop var onu internette araştır bence hemen o laptopu al.

Eğer Monster'ın şu anda geçmiş yıllara benzer miktarlarda üretim yaptığını düşünüyorsanız büyük yanılıyorsunuz derim. Aynı mantık araç sektöründe de var. Özel şirketler müşterisinin alım gücü günden güne düşüyorsa eğer stok konusunda çok dikkatli davranır hatta bazen ellerinde kalmaması için normal şartlar altında satabilecekleri kadar bile getirmezler veya üretmezler. Dolayısıyla özel sektördeki stoklar ile insanların alım gücünü ölçemeyiz. İnsanlar zengin olduğundan değil ürün çok az olduğundan dolayı oluyor yani bu durum.

Vallahi bence laptop almaya 21 Ekim'de dolar düşerse bekle ama önümüzdeki sene olmadan al yoksa bu fiyatlarda laptop alamayı laptop alacaksan 21 Ekim'de dolar yükselirse hemen al dolar düşerse en düşük kura kadar bekle sonra al ama asla önümüzdeki seneye alma yoksa daha pahalı olur daha düşük özellikli laptop almak zorunda kalırsın ha bu arada 6500TL laptop var onu internette araştır bence hemen o laptopu al.

Biraz nokta ve virgül kullansaydınız ya? Orhun Kitabeleri'nde bile noktalama işaretleri varken bu zamanda kullanmamak olur mu hiç ;)

Maalesef genel anlamda bir stok sorunu var.
Stoğu biten bazı laptoplar 3 ay gelmemişti:
-MSI GP76 11800H
-Legion 5
-Legion 5 Pro gibi.
Nedeni ise madencilik, desktop GPU stok sıkıntısında laptopa yönelme, laptopların artık masaüstüne göre %10 gibi değerle geride kalması, çip sorunu vb. gibi duruyor.
Kasalarına gelirsem Abra serisinde Clevo olmayan modeller alınabilir. Birkaç Tongfang kasalı model mevcut. Tulpar serisinde ise 25.1 tek geçerim alternatif olarak üst ve orta seviye diyebileceğim Tongfang kasalar alınabilir.

En az % 70 vergi olan bir üründe(araba) dahi stok bulunamıyorsa bu zengin olduğumuz için değil, bir sorun yumağı olduğu içindir.

İlki iklim ve kuraklık sorunu.
İkincisi, ilk soruna bağlı çip krizi.
Üçüncüsü, pandemi nedeniyle tedarik zincirinin bozulması, mal taşıyacak konteynır bulunamaması.
Dördüncüsü, sürekli yükselen dolar ve enflasyon ve daha da yükselecek beklentisi ile ürünler daha pahalı olmadan alma çabası vs...

Yani bu dünyada param var herşeye sahip olabilirim mantığı yanlış...
Yakında iklimi mahvetmemiz yüzünden, tarım ürünleri bile bulamayabiliriz.
En başta su yok.

Geri
Yukarı