Ekonomi okunur mu?

Hocam öyle iyi yerlerde okunup nasıl işsiz kalınıyor anlamıyorum.😔
Bir sürü var dostum kimse görmek istemiyor ama sürüyle var kaldıki kpssyle atanmayacaksan özelde ya bitirdiğin bölümle alakasız işte çalışıyorsun yada ilkokul mezunu patronun yanında asgari ücrete 10 saat çalışıyorsun

Hocam öyle iyi yerlerde okunup nasıl işsiz kalınıyor anlamıyorum.😔
Hocam ülkemizde bulunan üniversitelerin maalesef adının iyi bir yere gelmiş olmasının önemi yok . Sadece bundan ibaret değil . Sözelden 550. olup Boğaziçi Tarih okuyan arkadaşım bile işsiz . Şu ülke de maalesef sadece tıp okursan direk işin mevcut , diğer bölümlerde iş bulmak istiyorsan hem okuyup hem de okuduktan sonra kendini geliştirmen gerekli .

Hocam ülkemizde bulunan üniversitelerin maalesef adının iyi bir yere gelmiş olmasının önemi yok . Sadece bundan ibaret değil . Sözelden 550. olup Boğaziçi Tarih okuyan arkadaşım bile işsiz . Şu ülke de maalesef sadece tıp okursan direk işin mevcut , diğer bölümlerde iş bulmak istiyorsan hem okuyup hem de okuduktan sonra kendini geliştirmen gerekli .
Yurtdışını düşünmekte haklıymışım demek ki.

Sana pek bilinmeyen fakat emek vermen sonucunda seni %100 yurtdışında yaşatacak bir bölüm söyleyeyim. Uluslararası Ticaret ve Lojistik, Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık. Bu alan sıralamasından ötürü çok tercih edilmiyor fakat bölümü kazandıktan sonra Çince, Almanya veya benzeri dillerde (İngilizcenin C1 seviyesinde olduğunu ele alarak) kendini geliştirirsen sonuç yurtdışı. Hem iş amaçlı, hem yaşam amaçlı. Burada YBS ve Uİ haricinde seni yurtdışına taşıyacak bir bölüm yok.

Hocam merhaba 1 ay sonra sınava gireceğim ve eşit ağırlık öğrencisiyim hukuk ve psikoloji istemiyorum daha çok ekonomi tarzı bir bölümde kendimi hayal ediyorum ve ne yazık ki bir bölümde karar kılamadım yazdığınız bölümler hangi üniversitelerde önerirsiniz

ODTÜ, Koç, Boğaziçi, Sabancı, Özyeğin, TOBB, Bilkent, Hacettepe ve Galatasaray Üniversitelerinden birinde okumak çok büyük avantaj sağlar bence. Benim hedefim de Ankara'da TOBB, Bilkent, Hacettepe Üniversitelerinden birine yerleşmek.

İktisat ve Uluslararası Ticaret güzel bölümler. Kalifiyeli olarak mezun olduğunuzda ülkemizde klasik beyaz yakalı olarak kariyer hayatınıza başlayabilirsiniz diye düşünüyorum.
İktisat için yurt dışı yüksek lisansı ile üst kariyer noktalarına çıkılabilir ki yurt dışı yüksek lisansı sonrası yurt dışında istihdam edilme oranınız artacaktır.
Uluslararası Ticaret için ise gerekli "lisans" bilgisi ve yabancı dil ile iş hayatında tecrübe kazanarak üst kariyer noktalarına çıkılabilir diye düşünüyorum. Uluslararası Ticaret, Uluslararası Ticaret ve Lojistik bölümlerinden mezun olunca direkt bir yurt dışı kapısı açılacağını düşünmesem de ülkemizde faaliyet gösteren küresel firmalarda kariyer yaparken bir süre sonra yurt dışında görev alabilmeniz mümkün olabilir diye düşünüyorum. İktisat bölümü gibi yurt dışında yüksek lisans yapmaktansa ülkemizde küresel firmalar ile çalışırken, yurt içinde yüksek lisans yapmak daha mantıklı diye düşünüyorum.
Yönetim Bilişim Sistemleri de kendinizi geliştirdiğinizde güzel iş fırsatları bulabileceğiniz bir bölüm diye düşünüyorum lakin iş tecrübesi mi edinilmeli yoksa yurt dışı yüksek lisans mı yapılmalı, lisans mezunu olarak yurt dışında kariyer fırsatları bulunabilir mi bilmiyorum.
Uluslararası İlişkilerin başındaki "uluslararası" ise sizi kandırmasın. Siyaset biliminden hallice bir bölüm. Belki de yurt dışında alanınız ile ilgili iş bulabileceğiniz son bölümlerden biridir.
hocam yazdığınız bölümleri hangi nitelikte okulları önerirsiniz ? Bir de mezun musunuz bu bölümlerden ?

Hocam yazdığınız bölümleri hangi nitelikte okulları önerirsiniz? Bir de mezun musunuz bu bölümlerden?

Ekonomi bölümünün yurt dışı olanakları nasıldır sizce bir de tek amacım tek gayem yurt dışına çıkmak, sayısal öğrencisiyim fakat eşit ağırlıktan çok rahat ilk 300-400 girerim gibime geliyor bu da nitelikli üniversite demek nitelikli üniversite de yurt dışı bağlantısı demek. Sizce bu denkleme uyarak eşit ağırlığa geçmeli miyim?

Geri
Yukarı