Ekonomik Krize Hazır Olun

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Mutsuz

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba. Öncelikle bu başlığı hiç ama hiç yazmak istemezdim çünkü bende bu ülkenin vatandaşıyım ve asla Türkiye'ye zarar gelmesini istemem.

Başlıktan anlayacağınız gibi ülkemizin ekonomisi ne yazık ki iyi değil ve kötüye doğru gidiyor.

Ekonomik kriz bana göre çok yakında ve ekonomik krizi neden bu kadar fazla beklediğimi yazacağım.

Öncelikle "ekonomi domino taşları gibidir" en baştaki domino taşları yıkılırsa diğerleri de yıkılır.

Ekonomik taşlar birbirlerine bağlıdır ve her zaman en sonda vatandaş bulunur.

Ekonomik taşların en başında bankalar bulunur çünkü ülkedeki para akışını merkez bankası ve diğer bankalar yönetir. Eğer bankalar borçlarını ödeyemiyorsa "bankacılık krizi" çıkar.

Peki bankacılık krizi neden çıkar?

Şöyle düşünün. İnsanların her biri aynı anda parasını çekmeye çalışırsa bankalar o parayı ödeyemez ve bir nevi bankacılık krizi çıkar. Bankaları en ayakta tutan şey ise inşaat sektörüdür. İnşaat sektörü genelikle kredilerle yürür. Eğer inşaat sektörü yıkılırsa inşaat firmaları bankalardan aldığı paraları ödeyemez ve yine bankacılık krizi çıkar. Olay şudur ki, bankacılık krizi artık bankaların işi olmaktan çıkmıştır. O artık devletin sorunudur.

Peki neden bankacılık krizi bekliyorum?
  • İnsanlar borç batağında. Kimse aldığı kredileri bankalara ödeyemiyor.
  • Cari açık inanılmaz yükseldi. Bu demek ki kazandığımızdan daha çok harcıyoruz.
  • Ekonomi büyüdü diye söyleniyor. Evet, ekonomi büyümüş olabilir ama bu harcamaya dayalı büyüme üretime dayalı değil.
  • Ev fiyatları inanılmaz düştü. İnsanlar bankalardan kredi çekip yeni ev almaktan korkuyor. Kimse ev almadığı için de inşaat firmaları bankalardan aldığı kredileri ödeyemiyor.
Yukarıda listelediğim konu sadece bankacılık krizi ile ilgili. Bankacılık krizleri genellikle bir günde çıkar. Bir gün kalkmışsınız dolar 6 lira.

Bir diğer mevzu ise siyasi karmaşalar. Maalasef, ülkemizde 1 yıldan fazladır OHAL var. OHAL hayatımızı inanılmaz kötü şekilde etkiliyor. Peki neden mi? Çünkü OHAL yüzünden ülkemize yabancı yatırımcı gelmiyor çünkü OHAL yönetiminde belirtisizlikler oluyor. Yatırımcı gelmeyince de iş adamları bankalara yöneliyor ki bankalarda çok faiz alıyor.

Bir diğer bahsedeceğim konu ise üretimin inanılmaz azalması. Evet, ne yazık ki üretmeyip tüketen bir ülke haline geldik. Hiç durmadan tüketiyoruz.

Ben 16 yaşında bir gencim ve babam bana hep bunu der: "Eskiden kitaplarda Türkiye kendi başına yetebilen bir ülke diye yazardı. Dış ülkeler bize ambargo uygulasa bile biz tek başımıza kendimiz yetinebilirdik. Çünkü tarım vardı. Tarım olan bir ülke asla aç kalmaz." Babamın dediği şey doğru çünkü "samanı bile ithal" hale geldik. Bakın saman diyorum. Kakao falan gibi ülkemizin coğrafyasında üretimi zor olan bir şey değil.

Fabrikalar özelleştiririyor. Çünkü dış güçler öyle istiyor. Dış güçler bizim giderek zayıflamamızı ve onlara mahkum olmamızı istiyorlar. BUNA HAYIR DEYİN!

Peki ekonomik kriz çıkmadan alınacak önlemler nelerdir?

Öncelikle lüks harcamalardan elinizden geldiğince kaçının (bilgisayar). Olmasa yaşayamacağınız şeylere yönelin.

Yastık altında altın biriktirin. Bakın dolar demiyorum. Altın EN güvenilir yatırım aracıdır ve kesinlikle altına yatırın. Borsa gibi bir sürü faktörden etkilenmez.

İnsanları bilinçlendirin ve ülkemizin fabrikalarına sahip çıksınlar. Çünkü fabrika bir ülkenin BACASIDIR.

En son olarak, bilime yönelin. Bilim dediğim matematik, kimya ve fizikten ibaret değil. Mesela yazılıma yönelin. Hindistan şuan yazılıma çok önem veriyor ve bunun faydasını 5-10 yıla görecek.

Bu vatanı kurtaracak olan biz gençleriz ve gelecek biziz.

Okuduğun için teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam sen ne diyorsun. Ne ekonomik krizi? Benim evimin yanındaki arsa bundan 2-3 sene önce 40-50 bin lirayken bugün 265 bin lira. Elhamdülillah arsayı satar kurtulurum. Ağzı açlıktan kokanlar yorum yapmasın kriz falan yok.

Kriz gelecek elbet. Belki yarın, belki 5 yıl sonra. O zaman anlayacak insanlar arsanın, evin, toprağın para etmediğini. Betona yatırımın nelere götüreceğini ancak o zaman anlayacak.

Elinize sağlık. Güzel bir yazı olmuş.
Bu işin sonunda ekonomik kriz dahi olsa, bundan etkilenecek olan her zaman kaba tabir ile ayak takımı olacak. Yani ezilen ve sefil kimseler. Ama hayatı boyunca hiç kriz yaşamamış bir takım diktatörler bu tür durumlardan bile çıkar elde etme girişiminde bulunacaktır.
Ama benim içimi asıl sızlatan, her geçen yıl siyasette,ekomide ve dış ilişkilerde bozulan müesses nizam. Hiç bir ülke saygı duymuyor artık bize. Kepaze olduk bu şovmen liderler yüzünden.😓

Şu an krizde olduğumuzu düşünüyorum. Bu günler ne 2001 krizine benzer ne de 1929 ekonomik buhranına.

Gün geçtikçe her şey daha da pahalanacak.

Hocam sen ne diyorsun. Ne ekonomik krizi? Benim evimin yanındaki arsa bundan 2-3 sene önce 40-50 bin lirayken bugün 265 bin lira. Elhamdülillah arsayı satar kurtulurum. Ağzı açlıktan kokanlar yorum yapmasın kriz falan yok.
Biz ona emlak yatırımı diyoruz.

Kriz gelecek elbet. Belki yarın, belki 5 yıl sonra. O zaman anlayacak insanlar arsanın, evin, toprağın para etmediğini. Betona yatırımın nelere götüreceğini ancak o zaman anlayacak.
Bu ülke, bankalarda faizler yükseldiğinde,''-yemede yanında yat''diyen, ampül kafalı bakanlara sahiplik etti. Bu şu anlama geliyor. Bankada parası olan adamın dünyadan umuru yok.

Bence mantıklı bir yatırım şekli ama.😺

Kişisel olarak, doğru.

Ülke olarak ise, bu sizi felakete götürür. Yeryüzünde çok kanıtı var. Ama hiçbirine bakmanıza gerek yok. Zira okkalısından birine en ön koltuktan sipariş verdik, kargoda.

Konuşmayacağız. Göreceksiniz. Mü-kem-mel manzara :)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı