Ekonomiyi anlamak için 20000 TL civarında araba bulmaya çalışın

• Konuyu başlatan ZortX
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 22
  • Görüntüleme 3B
Rusya ve Çin'in sömürge tarihinden mi bahsedeyim ? Madem bilmiyorsun peki bahsedeyim. Eski Sovyet Ülkeleri ve Doğu Avrupa ülkelerini (tek tek saymayacağım Google'dan öğrenebilirsiniz) özellikle ekonomik ama asıl olarak askeri açıdan günümüzde bile Rusya kendi istediği gibi kontrol etmektedir. Bunun adı da '' Sömürü '' dür. Çin'in Orta Doğu, Asya ve Afrika Kıtasına en çok silah satan 2. ülke olduğunu şu andan itibaren biliyorsunuz. Ayrıca Afrika'da onlarca ülkenin kobalt, altın, elmas gibi doğrudan ekonomisine katkı sunacak madenlerini bir şekilde yolunu bulup, kılıfına uydurup kendi çıkarttırıp işlemektedir. Yine aynı ülkelerde kendi menfaatleri doğrultusunda askeri üsler açmaktadır. Ufak bir araştırmayla bulabilirsiniz. Bunun adı da sömürüdür. Bu konuya bu son yorumumdur. Sakın yanlış anlamayın, sıfırdan insan eğitmek istemiyorum. İyi günler.

Uzun uzun yazdım, ama bir anlamı olmadığını farkettim ve sildim. 4 yılımı Türkiye'nin önde gelen profesörlerinden ders alarak Siyaset Bilimi bölümünü bitirdim, ancak sizin kadar hayatım boyunca kendimden emin konuşamadım. Bilginiz olmadan fikriniz olmasın lütfen, bir dayanağı olmayan sözler söylüyorsunuz. Çin-Rusya ikilisinin "sömürgecilik" "kolonicilik" faaliyetleriyle geliştiğini zannediyorsanız, kelimelerin anlamlarına bakınız. Ek olarak sizden rica ediyorum akademide en çok tartışılan "Çin'in güçlü ekonomisini bir güç olarak kullanması veya Rusya'nın doğal kaynaklarını bir ekonomik güç olarak kullanması sömürgecilik midir?" tartışmasını 1 paragrafta bitirmiş engin bilgilerinizle bir somut kaynak verir misiniz?

Adamlar sömürüyorsa bile başka halkları sömürüyor. Biz ne yapıyoruz. Bizi yönetenler ne yapıyor? Halkı sömürüyor. 20 Bin TL'ye iyi bir araba bulamamanızın sebebi, yönetimin, ÖTV adı altında üreticiden daha fazla kazanç sağladığı sömürü sistemidir. En azında 30 Bin Euro altı arabalar özel tüketime girmemesi gerekir. KDV alınsa yeter o bile çok. Zaten her yerden alınan vergiler uçup gidiyor. Puf. Yaptıkları bir halt da yok, başkasına yaptırıyor sen işlet diyor, ayrıca ceza ödeniyor garanti verildiği için. Onu da sana yüklüyorlar. Bizim vergiler nereye gidiyor akıl alır gibi değil.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı