Ekran kapanıyor ama kasa çalışmaya devam ediyor

Lamparages

Centipat
RAM
8x2 3200 MHz
Ekran kartı
GTX 1650S Phoenix
Anakart
B450M S2H
İşlemci
Ryzen 5 2600
Kasam yanımda değil ama son zamanlarda yaşadığım için sormak istedim. Oyun oynarken başıma geliyor. Garip bir ses geliyor, monitör gidiyor kasa çalışmaya devam ediyor. Kasanın fişini çekiyorum geri takıyorum, öyle açıyorum. Problem neden kaynaklı olabilir? Her zaman olmuyor ara sıra oluyor ve rahatsız edici.
Kasam bu 3 yıl önce Vatan'da toplamıştım. Yardımcı olabilir misiniz?

Kasam yanımda değil ama son zamanlarda yaşadığım için sormak istedim. Oyun oynarken başıma geliyor. Garip bir ses geliyor, monitör gidiyor kasa çalışmaya devam ediyor. Kasanın fişini çekiyorum geri takıyorum, öyle açıyorum. Problem neden kaynaklı olabilir? Her zaman olmuyor ara sıra oluyor ve rahatsız edici.

En son sürücüyü kurun veya farklı bir PSU ile deneyin.

Kardeşim yazıyı okuyunca hemen geldim. Belki inanacak belki inanmayacaksın ama 2016 yılında yada 2017 yılında bende Vatan Computer'den PC toplamıştım. Parçaların hepsini aldım gittim evde bir güzel topladım. Açtım bilgisayarı başladım LoL oynamaya. Off diyorum sana çatur çutur çalışıyor bilgisayar gram kasma yok, derken!!!...

Biranda PC'den inanılmaz gürültülü bir fan sesi ve ekran simsiyah. Reset tuşuna başıyorum olmuyor. Power düğmesine basıyorum olmuyor. CTRL+ALT+DEL yapıyorum olmuyor. Mecburen fişten çekiyorum. İlk başlarda sadece oyunlarda yaşadım ama bazı dizi sitelerinde dizi izlerkende gitmişliği olmuştu.

Hemen koştum Vatan'a ve durumu anlattım. Adamlar aldı ve "test ettik hiçbir problem yok" dediler. Dedim "yalan mı söylücem kardeşim? Amelemiyim ben koca kasayı 40km taşıyayım boş yere?" Adamlar biz en ağır şartlarda test ediyoruz faso fisoları. Belki bu sorun 2 sene gibi bir süre sürdü.

Öncelikle işlemcin ve ekran kartın AMD'mi? %99 evet diyeceksin. Bu sorunu AMD ekran kartında yaşayan bir kaç kişi daha duydum. Her ne kadar forum sitelerine yazsamda kimse bu soruna bir çare bulamadı. Aldım elime hava kompresör (üfleme makinesi) bir güzel kasayı temizledim. işlemciyi çıkardım macununu yeniledim. Ram'i soketinden çıkartıp bir yanda ki girişe taktım. Ondan sonra bir daha bu sorunu yaşamadım. Temizledim diye mi oldu kendi kendine mi geçti bilmiyorum. Bazen 2 gün üst üste oynardımda kapanmadı ama bazen bir oyunda 3 defa kapanırdı. Sanırım bu sorun AMD işlemci yada AMD ekran kartlarında görülen kronik bir sorun.

Kardeşim yazıyı okuyunca hemen geldim. Belki inanacak belki inanmayacaksın ama 2016 yılında ya da 2017 yılında bende Vatan Computer'den PC toplamıştım. Parçaların hepsini aldım gittim evde bir güzel topladım. Açtım bilgisayarı başladım LoL oynamaya. Off diyorum sana çatur çutur çalışıyor bilgisayar gram kasma yok, derken!

Bir anda PC'den inanılmaz gürültülü bir fan sesi ve ekran simsiyah. Reset tuşuna başıyorum olmuyor. Power düğmesine basıyorum olmuyor. CTRL+alt+del yapıyorum olmuyor. Mecburen fişten çekiyorum. İlk başlarda sadece oyunlarda yaşadım ama bazı dizi sitelerinde dizi izlerkende gitmişliği olmuştu.

Hemen koştum Vatan'a ve durumu anlattım. Adamlar aldı ve "test ettik hiçbir problem yok" dediler. Dedim "yalan mı söyleceğim kardeşim? Amele miyim ben koca kasayı 40km taşıyayım boş yere?" adamlar biz en ağır şartlarda test ediyoruz faso fisoları. Belki bu sorun 2 sene gibi bir süre sürdü.

Öncelikle işlemcin ve ekran kartın AMD'mi? %99 evet diyeceksin. Bu sorunu AMD ekran kartında yaşayan birkaç kişi daha duydum. Her ne kadar forum sitelerine yazsamda kimse bu soruna bir çare bulamadı. Aldım elime hava kompresör (üfleme makinesi) bir güzel kasayı temizledim. İşlemciyi çıkardım macununu yeniledim. RAM'i soketinden çıkartıp bir yanda ki girişe taktım. Ondan sonra bir daha bu sorunu yaşamadım. Temizledim diye mi oldu kendi kendine mi geçti bilmiyorum. Bazen 2 gün üst üste oynardımda kapanmadı ama bazen bir oyunda 3 defa kapanırdı. Sanırım bu sorun AMD işlemci ya da AMD ekran kartlarında görülen kronik bir sorun.

Teşekkürler yanıt için fakat ekran kartım NVIDIA ve kasam inanılmaz tozlu temizlemeyi bilmediğim için girmedim ise isterseniz fotoğraf atabilirim. Temizlemek mi gerekiyor illa?

En son sürücüyü kurun veya farklı bir PSU ile deneyin.
PSU kötü mü? Bu kasa için çok fazla kötü yorum gördüm.

Sıcaklıktan oluyordur. Sıcaklıklar ne alemde? Bende de oluyordu arada. Neredeyse aynı sistem.

İşlemci fazla ısınmıyordu macun yeniydi fakat ekran kartını bilmiyorum ve ekran kartı fanlarinda toz mevcut.

Teşekkürler yanıt için fakat ekran kartım NVIDIA ve kasam inanılmaz tozlu temizlemeyi bilmediğim için girmedim ise isterseniz fotoğraf atabilirim. Temizlemek mi gerekiyor illa?

PSU kötü mü? Bu kasa için çok fazla kötü yorum gördüm.

İşlemci fazla ısınmıyordu macun yeniydi fakat ekran kartını bilmiyorum ve ekran kartı fanlarinda toz mevcut.

Güçlü bir fön makinen varsa (ama güçlü üflemesi önemli) ve soğuk hava ayarı varsa. Balkon yada varsa bahçe gibi bir alanda kasanın tozlu bölümlerini temizle. Güçlü bir fön makinen yoksa internette kompresör (hava üfleme makinesi) alabilirsin. Boşa para gibi düşünme her zaman kullanacağın için çok işine yarayacaktır. Sonuçtu cihazlarımızın azılı düşmanlarından biriside tozdur ve gerekli temizlemeler yapılmadığında çok büyük sorunlara bile yol açabilirler.

Bir diğer yapman gereken şeyde işlemcinin macununu en son ne zaman ekledin. Uzun süre sonra eski macun formunu yitiriyor ve işe yaramaz hale geliyor. Eğer yapabilirsen onuda yenilemende çok fayda var.

Ama bu anlattıklarım kapanma sorununun çözümü olmayabilir. Olabilecek imtimaller üzerinden yazıyorum. Eğer sorunun toz ise sorunun bu yöntemle çözülecektir.

Güçlü bir fön makinen varsa (ama güçlü üflemesi önemli) ve soğuk hava ayarı varsa. Balkon ya da varsa bahçe gibi bir alanda kasanın tozlu bölümlerini temizle. Güçlü bir fön makinen yoksa internette kompresör (hava üfleme makinesi) alabilirsin. Boşa para gibi düşünme her zaman kullanacağın için çok işine yarayacaktır. Sonuçtu cihazlarımızın azılı düşmanlarından biriside tozdur ve gerekli temizlemeler yapılmadığında çok büyük sorunlara bile yol açabilirler.

Bir diğer yapman gereken şeyde işlemcinin macununu en son ne zaman ekledin. Uzun süre sonra eski macun formunu yitiriyor ve işe yaramaz hale geliyor. Eğer yapabilirsen onu da yenilemende çok fayda var.

Ama bu anlattıklarım kapanma sorununun çözümü olmayabilir. Olabilecek imtimaller üzerinden yazıyorum. Eğer sorunun toz ise sorunun bu yöntemle çözülecektir.

En son temmuz ayında yeniledim macunu. Soğuk ayarı yok maalesef üfleme makinesı alırsam sadece hava üfleme ile tozu çözebilir miyiz? Fanlar da çok tozlu işlemci fanının içinde bile toz var.

Yeni konular

Geri
Yukarı