Ekran kapanıyor ama sistem çalışmaya devam ediyor

Utkuonatk

Decapat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 5600G
Gigabyte B450M-S2H
XPG Gammix 2X8 16GB 3600mhz
Gigabyte Rx5700XT 8G
Xioxia Exceria 500GB NVME
Dark Guardian Pro
Meslek
Aşçı/Mutfak Personeli
Öncelikle herkese merhaba;
Sistemimde şöyle bir sorun alıyorum, CS:GO'ya girdiğimde 5 dakika sonra ekran kararıyor ama oyun devam ediyor ateş edebiliyorum yürüyebiliyorum vs. Alt Tab attığımda ise masaüstüne erişebiliyorum. Metin 2'de de böyle oyun direkt kapanıyor. Assetto Corsa'da ise 30-40 dakika sonrasında kapanıyor oyun. Memtest86 ile test yaptım sorun yok, OCCT ile GPU kartımı 30 dakika boyunca test ettim sorun yok. AIDA64 Extreme İle CPU'mu test ettim sorun yok. Sorun nedir? Farklı başlıklar da açılmıştı ama tam sonuca ulaşamadığım için tekrar açmak istedim.

Sistemim;
MSI B-450 Gaming Plus Max 4133MHz
AMD Ryzen 5 3600 3.6GHz
Corsair Vengeance RGB Pro 2x8 3600MHz CL18
MSI Mech GP Edition RX5700 8 GB
Hi-Level 128 GB M.2 SSD
Xigmatek X-Calibre 600W 80+ Power Supply

Vestel 32" TV'yi monitör olarak kullanıyorum.

Ve önceki kartım olan Sapphire Pulse RX 5600XT modelini kullanırken de bu sorunla karsılasıyordum.

Şimdiden teşekkürler herkese iyi forumlar dilerim.

Merhabalar. Öncelikle hangi ekran kartı için sürümü kullanıyorsunuz? Buna benzer bir sıkıntıyı XFX RX 590 ekran kartım ile yaşamıştım. Görüntü gidip monitörde no signal diyordu fakat kasa çalışmaya devam ediyordu. Tavsiyem şu an kullandığınız sürümü DDU programı ile kaldırıp 20.4.2 ve 20.2.2 sürümlerini deneyin.

Bu ayarları yaparsan sorunun kalkabilir.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (34).png
    Ekran Görüntüsü (34).png
    27,2 KB · Görüntüleme: 254
Merhabalar. Öncelikle hangi ekran kartı için sürümü kullanıyorsunuz? Buna benzer bir sıkıntıyı XFX RX 590 ekran kartım ile yaşamıştım. Görüntü gidip monitörde no signal diyordu fakat kasa çalışmaya devam ediyordu. Tavsiyem şu an kullandığınız sürümü DDU programı ile kaldırıp 20.4.2 ve 20.2.2 sürümlerini deneyin.

Merhaba. Ekran kartı sürümüm 20.4.2 olarak yüklü.
Bende de aynı şekilde oluyor. Ben dönüştürücüden dolayı olduğunu düşünüyordum ama sen dönüştürücü kullanmıyorsun sanırım?

Hayır, direkt olarak hdmi kablo ile görüntü alıyorum.

Merhaba. Ekran kartı sürümüm 20.4.2 olarak yüklü.

Hayır, direkt olarak hdmi kablo ile görüntü alıyorum.
Başka bir monitörde veya TV'de deneme şansınız varsa deneyin derim. Onun haricinde Frekans Mhz değerini 100 düşürüp, güç limitini -10 yapmayı deneyebilirsiniz. Belki undervolt işlemi de çözüm olabilir.

Başka bir monitörde veya TV'de deneme şansınız varsa deneyin derim. Onun haricinde frekans MHz değerini 100 düşürüp, güç limitini -10 yapmayı deneyebilirsiniz. Belki undervolt işlemi de çözüm olabilir.

Merhaba MHz ve güç limitini BIOS'tan yapacağız sanırım nasıl yapılıyor bilgi verir misin?

Merhaba MHz ve güç limitini BIOS'tan yapacağız sanırım nasıl yapılıyor bilgi verir misin?
Merhabalar. Bu işlemler ekran kartı için olup ekran kartı programı aracılığıyla yapılabilir. AMD ekran kartları için MSI Afterburner ya da Radeon programı aracılığıyla yapılabiliyor. NVIDIA kartlarda ise bilgim olmamakla birlikte MSI Afterburner programından ayar yapılıyordur herhalde. Bu bahsettiğim çözüm yöntemleri genelde AMD ekran kartları için geçerlidir.

Yeni konular

Geri
Yukarı