Çözüldü Ekran Kartı 2. VGA Monitöre Görüntü Vermiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

OttomanJunior

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar öncelikle iyi forumlar. Bugün eskiden kullandığım monitörumu buldum ve bilgisayarıma takayım dedim 2. monitör olarak fakat VGA kablosu için giriş çıkış yoktu kasada o yüzden VGA - DVI-D dönüştürücüsü aldım ve taktım. PC'ye reset falan da attım. Ama Şuan 1.monitör çalışıyor, 2.monitör çalışmıyor sadece ışığı yanıp sönüyor. Nedeni ne olabilir? Cidden çok gerekli. Yardımlarını bekliyorum. Teşekkürler şimdiden :)

Kırımızı ile işaretlediğim yere aynen yukarıdaki gibi diğer kabloyu taktım.

Şuan hâl bu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben yüklemiştim silinmiş sanırsam tekrar bi atayım.

Bu 1. monitördeki kabloyu söküp diğer monitöre takınca 2. monitörden çıkan yazı.

kkbyk9.jpg

Burada işaretlediğim yer yukarıdaki kablo gibi aynen diğer kabloyu taktığım yer.

pg0pgn.jpg

a5Lb5g.jpg

Bu da şu anki hâl.

İşletim sisteminiz nedir?
Gördüğüm kadarıyla Windows. Masaüstüne sağ tıklayın ve ekran çözünürlüğü sekmesine tıklayın. Orada Ekran : 1. (...) yazacaktır oradan her ikisinide seçin.

Hayır. Sorunun nedeni ekran kartındaki her DVI çıkışı analog sinyal sağlamaz :)

Zaten analog sinyal veren bir portu kullanıyorsun, ne kaldır geriye? Dijital sinyal veren port. Bu porta dönüştürücü de taksan analog sinyal alamazsın. Çünkü arkasında RAMDAC yok.

Bu da bonus:

DVI-D.jpg

Ne yazıyor ? DVI-D. Ne demek ?
  • DVI-Digital (sadece dijital)

Son düzenleme:
Hayır. Sorunun nedeni ekran kartındaki her DVI çıkışı analog sinyal sağlamaz :)

Zaten analog sinyal veren bir portu kullanıyorsun, ne kaldır geriye? Dijital sinyal veren port. Bu porta dönüştürücü de taksan analog sinyal alamazsın. Çünkü arkasında RAMDAC yok.

Bu da bonus:

Eki Görüntüle 70528

Ne yazıyor ? DVI-D. Ne demek ?
  • DVI-Digital (sadece dijital)
Bu sorun nasıl çözülebilir? RAMDAC dediğiniz şeyi satın mı alacağız? Ne yapabilirim çözmek için?

Yandaki hdmi'lere falan mı takayım?

RAMDAC, dijital görüntüyü analog monitörlerin algılayabileceği analog sinyallere çevirir. Sisteminde RAMDAC şu an zaten var ve kullanıyorsun. Ama geriye kalan DVI portunun buna desteği yok ve normal olarak dönüştürücü bir işe yaramıyor. Sorunu çözmek için dijital bağlantı tipini destekleyen, DVI, HDMI veya Displayport monitörlere yönelmen gerek.

Bak dostum senin kullandığın monitör VGA yani analog veriyolundan anlar. Bu yüzden ekran kartından analog verilerin gelmesi gerekir.
Analog veri sağlayabilecek tek girişi zaten 1 monitör için kullanıyorsun.
2. monitörüne analog veri sağlayabilecek bir port kalmamış durumda.

Geri kalan DVI-D ve HDMI girişlerinden yalnızca dijital veri gelir çünkü arkasında RAMDEC yani dijital veriyi analog veriye çeviren devre elemanı yoktur.
Mikail'in de dediği gibi dijital veriden anlayan bir monitöre yani DVI - HDMI portu bulanan bir monitöre geçmen gerekiyor.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı