Ekran kartı 70 derece iken işlemci 93'ü görüyor

convik

Picopat
Daha fazla  
Oyun marvels Spider-Man ekran kartını 70 üzeri hiç görmedim. Sadece işlemci çok ısınıyor, 93 gördüm çok yüksekte. Şimdi yüksekte kullanıyorum ve 60FPS'e sabitledim. 4-5 derece falan düştü. Yani sormak istediğim darboğaz var mı? Ya da değerler normal mi?

IMG_20240105_130454.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Victus'un soğutması iyi değil, hayvan gibi limit var cihazda ve bunu Victus ile aynı işlemciye sahip bir cihazdan 2.5k daha geride kaldığına bakarak anlarsınız. TUF'un soğutması ortalama ancak limit var.

Acer Nitro serisi orta ve giriş segmentin krallarından. Nitro almak istemiyorsanız G16-G15(Dell Gaming) bakın derim. Kendi kullandığım Excalibur G900 bile 50W 79 derece gördü ve bu stok macundaki değer. Victus'un Intel versiyonları manyak gibi throttle yapıyor, AMD ise (7640HS örneğin) 20-30W 75-85 derece gibi mükemmel ((!)) değerler görüyor. TUF ise drop (kısacası throttle) yiyerek 90 derecelerde tutmaya çalışıyor kendini.
Cehaletin ışık tuttuğu bir yorum olmuş. 7735 HS ile TUF'ta 50W'da 75 derece görüyorum. Limit falan yok, kafadan uydurma bilgiler. Ekran kartım 110 Watt'a dayanıyor bazen. Bir kere thermal trottle yemedim cihazda, 90 derece de hiç görmedim. Eski TUF modelleri belki öyledir.

Cehaletin ışık tuttuğu bir yorum olmuş. 7735 HS ile TUF'ta 50W'da 75 derece görüyorum. Limit falan yok, kafadan uydurma bilgiler. Ekran kartım 110 Watt'a dayanıyor bazen. Bir kere thermal trottle yemedim cihazda, 90 derece de hiç görmedim. Eski TUF modelleri belki öyledir.
Konu sahibi arkadaşın da aynı model cihazı varmış ona da yorum yapayım. Yüksek ihtimalle altından rahat hava alamıyor, stand veya soğutucu kullanırsa kafadan 7 derece düşer CPU. Onun dışında Armoury Crate kullanıyorsa, sıkıntı yaşaması muhtemel. G-Helper kullanmalı.

Konu sahibi arkadaşın da aynı model cihazı varmış ona da yorum yapayım. Yüksek ihtimalle altından rahat hava alamıyor, stant veya soğutucu kullanırsa kafadan 7 derece düşer CPU. Onun dışında Armoury Crate kullanıyorsa, sıkıntı yaşaması muhtemel. G-helper kullanmalı.

Altına dört tane kitap koydum. Hava sirkülasyonu bakımından sıkıntısı olacağını düşünmüyorum. G-helper'in artısı nedir?

Konu sahibi arkadaşın da aynı model cihazı varmış ona da yorum yapayım. Yüksek ihtimalle altından rahat hava alamıyor, stand veya soğutucu kullanırsa kafadan 7 derece düşer CPU. Onun dışında Armoury Crate kullanıyorsa, sıkıntı yaşaması muhtemel. G-Helper kullanmalı.
AMD'nin Zen3+ ve Zen4 mimarilerinde zaten daha iyi değerler alıyor TUF. Ayrıca normal alınması gerekn değerler var cihazında. 50W 75 derece soğutmanın ortalama-ideal olduğunu söyleyebilirim.
Cihazda (daha doğrusu işlemcide) limit var ayrıca. 54W standart fabirikasyon AMD Ryzen limiti var. Throttle bazı Zen3 ve Intel TUF ve Intel Victuslar için. 13500HX Tulparlar macun değişimi ile 93 derece 150-120W iken macun değişimi ile 12500H Nitrolar 105W 95 derece mesela.

Ekran kartına gelirsek 110W ile 190W arasında hiçbir fark yok denecek kadar az fark var (RTX 4000 serisi için, eski serilerde çok fark ediyor. Ayrıca fark maksimum 10 FPS). Ekrakartı şuanlık çok önemli değil yani.

Arkadaş drop yediğinide belirtmiş ayrıca.

Son düzenleme:

50W değil 70W değerlerinde throttle veya limit varsa çıkar işlemcide. 50W değeri az. 7735HS kaç Max W Turbo ile bilmiyorum ama 50'den fazladır. Gerçi AMD'nin işlemcileri az güç tüketimiyle bilinir ama.

Son düzenleme:
Altına dört tane kitap koydum. Hava sirkülasyonu bakımından sıkıntısı olacağını düşünmüyorum. G-helper'in artısı nedir?

Benim de ayni problemim vardi g helper kullan 86 dereceyi gördu CS2 de Max.

Senin yazdigini görüp g helper kullandim armory crate kaldirip pc boştayken 2.8 gb ram kullaniyor sadece cs2 de 90 95 arasi olan sicaklik 86 lara dustu eyvallah 🤌🫶🙏

50W değil 70W değerlerinde throttle veya limit varsa çıkar işlemcide. 50W değeri az. 7735HS kaç Max W Turbo ile bilmiyorum ama 50'den fazladır. Gerçi AMD'nin işlemcileri az güç tüketimiyle bilinir ama.

54W limit var zaten fabrikasyon. Throttle yasamiyor zaten arkadas. Benim eski cihazimdaki 5900HX gibi bir islemci bile TDP'si 45W sonucta :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim de ayni problemim vardi g helper kullan 86 dereceyi gördu CS2 de Max.

Senin yazdigini görüp g helper kullandim armory crate kaldirip pc boştayken 2.8 gb ram kullaniyor sadece cs2 de 90 95 arasi olan sicaklik 86 lara dustu eyvallah 🤌🫶🙏
Rica ederim üstat. G-helper yararlı gerçekten. Güç kontrolü çok stabil.
70 Wattlara çıkıyor olabilir ama turboda hiç o değerleri görmedim açıkçası. Hepsi bir yana benim için 50-70 çok fark etmiyor, zaten işlemci bazlı oyunlar oynamıyorum.
AMD'nin Zen3+ ve Zen4 mimarilerinde zaten daha iyi değerler alıyor TUF. Ayrıca normal alınması gerekn değerler var cihazında. 50W 75 derece soğutmanın ortalama-ideal olduğunu söyleyebilirim.
Cihazda (daha doğrusu işlemcide) limit var ayrıca. 54W standart fabirikasyon AMD Ryzen limiti var. Throttle bazı Zen3 ve Intel TUF ve Intel Victuslar için. 13500HX Tulparlar macun değişimi ile 93 derece 150-120W iken macun değişimi ile 12500H Nitrolar 105W 95 derece mesela.

Ekran kartına gelirsek 110W ile 190W arasında hiçbir fark yok denecek kadar az fark var (RTX 4000 serisi için, eski serilerde çok fark ediyor. Ayrıca fark maksimum 10 FPS). Ekrakartı şuanlık çok önemli değil yani.

Arkadaş drop yediğinide belirtmiş ayrıca.
Dediğin laptopların o dereceleri görmesi soğutmalarının kötü olduğunu gösteriyor açıkçası. 75 ortalama bir değer, onun farkındayım haklısın. Arkadaşın drop yemesinin birçok sebebi olabilir ona bir şey diyemeyeceğim. Ben oyunlarda drop yemiyorum bayağıdır.

Artı -1 Eksi
Rica ederim üstat. G-helper yararlı gerçekten. Güç kontrolü çok stabil.

70 wattlara çıkıyor olabilir ama Turbo'da hiç o değerleri görmedim açıkçası. Hepsi bir yana benim için 50-70 çok fark etmiyor, zaten işlemci bazlı oyunlar oynamıyorum.

Dediğin laptopların o dereceleri görmesi soğutmalarının kötü olduğunu gösteriyor açıkçası. 75 ortalama bir değer, onun farkındayım haklısın. Arkadaşın drop yemesinin birçok sebebi olabilir ona bir şey diyemeyeceğim. Ben oyunlarda drop yemiyorum bayağıdır.

Nasil kotu oldugunu gosteriyor acaba?
150-120W'den bahsediyoruz. Sizinki gibi 50-40W degil yani.
Senin TUF 105W'de minimum 100 derece olur. Zaten 70W'de 96 derece olan eski Intel TUF'lardan anlamak mumkun.

Cihazinin 70W gormesinin imkani yok. Fabrikasyon 54W limiti var.

Geri
Yukarı