Ekran Kartı Aldıktan Sonra Oyunlarda Kulaklıktan Gelen Cızırtı

isabela

Kilopat
i5 760 sisteme GTX 1050 ekran kartı aldım fakat oyun oynarken kulaklıktan cızırtı geliyor ve ne ses kastırıyor ne de oyun oynatıyor. İşin garip tarafı oyundan çıktığımda cızırtı gidiyor ve müzik dinlerken cızırtı olmuyor. Hoparlörde ise oyundayken cızırtı olmuyor. 2 gündür sorunu çözmeye çalışıyorum lütfen yardım edin.

Bende de benzer bir sorun var GTX 1070+i5 8600K ile oyuna girdiğim zaman eğer kulaklığı kasanın ön kısmına taktıysam kulaklık cızırdıyor ekran kartındaki hafif bobin sesi kulaklığa geliyor hemde başını ağrıtacak kadar ama arka JAG girişine bağlayınca olmuyor oyunu kapatırsan cızırtı gidiyor sadece oyundayken oluyor bence kasanın kalitesizliğinden darboğaz ile alakası olduğunu hiç sanmam.

Sorununuzun adı EMI. Kasa içinde oluşan elektriksel alandan dolayı öyle oluyor. Eskisinden daha güçlü GPU aldığınızda daha fazla elektrik harcayıp elektriksel şiddeti arttıracaktır. Özellikle oyunlarda daha fazla güç tüketeceğinden sesin daha fazla artması normal. Çözüm ise EMI korumalı ses kartı almak veya external yani kasa dışında olan ses kartı, amplifikatör almak. Bende Sound Blaster Z var ve ekran kartına yakın slota takınca aynı sorun meydana geldi. Ses kartını daha alt slota taşıyıp GPU'dan uzaklaştırınca sorun çözüldü.

Sorununuzun adı EMI. Kasa içinde oluşan elektriksel alandan dolayı öyle oluyor. Eskisinden daha güçlü GPU aldığınızda daha fazla elektrik harcayıp elektriksel şiddeti arttıracaktır. Özellikle oyunlarda daha fazla güç tüketeceğinden sesin daha fazla artması normal. Çözüm ise EMI korumalı ses kartı almak veya external yani kasa dışında olan ses kartı, amplifikatör almak. Bende Sound Blaster Z var ve ekran kartına yakın slota takınca aynı sorun meydana geldi. Ses kartını daha alt slota taşıyıp GPU'dan uzaklaştırınca sorun çözüldü.
Ses kartına 600 TL gibi yüklü bir miktar verecek kadar bütçeye sahip değilim. Sorunumu halledecek kasa dışı bir ses kartı önerir misiniz?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı