Ekran kartı bakımı

Mithril5

Kilopat
Ekran kartı için herhangi bir bakım yapmak gerekir mi ? Yani kompresör ile temizleme dışında ? Macun değiştirme vs. ya da ne bilim şu an aklıma bunlar geldi. Bu arada günde 7-8 saat oyun oynamak karta herhangi bir zarar verir mi ?

7-8 saat oyun oynama kasanızdaki fanlara ve ekran kartınıza nasıl etki edecek olan oyunlara bağlıdır. Uzun oyun oynamalarda 30 dakika - 1 saat gibi bir mola vermeniz hem gözünüze hem ekran kartınıza faydalı olur.

Ekran kartının yazılımını güncellemek ve temizlemek dışında yapılabilecek pek bir bakım yoktur.

Macun değişimi yapılır. Ayrıca yazılım tarafında ise güncel olup olmadığını kendi sitelerinden kontrol edersin. Oyun oynayan biri değilim ama az da olsa oynadım. O yüzden son soruna da şöyle cevap vereyim; gerek kardeşim gerekse arkadaş çevremde o kadar oyun oynayan var ki 7-8 saat oynamak zarar vermez ekran kartına. En azından ben de fazla oynadım ekran kartım bozuldu diyen duymadım. Tabi elektronik ürün sonuçta bozulabilir. Ama Mining yapanlar da sürekli sistemleri açık ve sistemi yoruyorlar. Onlarda bile bişi olmuyorsa sorun etmeyin derim.

Fan temizliği yapıyorum zaten 6 ay veya senede bir. Yazılımı da sürekli güncel tutmaktayım. Bu arada tabiki arkadaşın da belirttiği gibi kesintisiz saatlerce değil de mola vererek oynamaktayım. Teşekkürler arkadaşlar.

Macun değişimini bir bilene yaptırmak mantıklı olacaktır sanırım. 2016 aralık ayında almıştım kartı. Gerekli olup olmadığını nasıl anlayabilirm ?

Son düzenleme:
Kartın ısı değerleri normal ise gerek yok demektir macuna. Oyunlarda GPU kullanımı ve ısı değerlerini paylaşırsan net bir şey söyleyebilirim. Birçok kez bakım yaptım eski ekran kartım varken.

Isı değerleri oyundan oyuna farklılık gösterebiliyor. Sistem boştayken 23-30 arasında değişiyor. Ancak oyun vs. 65-70 dereceyi gördüğüm de oldu. Detaylı ekran görüntüsü atsam daha iyi olur sanırım.

MSI Afterburner
14522.jpg

65-70 derece yüksek bi sıcaklık değil. Ekran kartını yoran oyunlar için düşünürsek güzel bi sıcaklık hatta.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şu an bu fotoyu örnek göstermek için koydum. Monitörüm 60 Hz. O yüzden V-sync açık ayarda oynuyorum birçok oyunu. Kartı gereksiz yormamak ve görüntü yırtılmalarını önlemek için ayrıca. 70 dereceyi gördüğüm oyunlarda oluyor hatta bir ara 75 dereceyi bile görüp oyunu oynamaktan vazgeçtim :) 6 GB hafıza olan kartta bu derece ısınma normal gelmedi. Ama bu değerler normal diyorsanız sevindim gerçekten. Ben gereksiz endişelendim sanırım. :)

Ekran kartı modelinizi yazar mısınız? Ben Asus GTX 980 kartımla ekran kartı yüzde 98 yük altındayken sabit 75 derecede saatlerce oynadım. Zaten ekran kartınızın özelliklerini incelerseniz maksimum kaç dereceyi tolere edebildiği yazar.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı