Ekran kartı chipset onarımı

Emir(Spanity)

Decapat
Ekran kartımda ETS 2 GTA 5 gibi oyunlara girdikten 10 15 dk sonra görüntü bozuluyor, oyun ya da ekran kapanıyor.

Bilgisayar tamircisine sorduğum zaman chipset onarım yapılması gerekiyor dedi ama görüntünün gelmeme ihtimali de var dedi.

150 TL 3 ay garantili sizce yaptırayım mı?

Performans kaybı olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Peki tamam. Geri dönüşü var mı görüntü gelmesse.
Onu bu forumda ki bir çok kişi bilemez. Teknik Servis personeli zaten yapmadan önce sizin onayınızı alıyor. O zaman sorabilirsiniz. Eğer işleme başladı fakat Servis onarmayı beceremedi. Size yenisini vermek zorunda. Zaten yapılamayacak bir şey olsa biz bunu yapamayız der gönderir geri.

Onu bu forumda ki birçok kişi bilemez. Teknik servis personeli zaten yapmadan önce sizin onayınızı alıyor. O zaman sorabilirsiniz. Eğer işleme başladı fakat servis onarmayı beceremedi. Size yenisini vermek zorunda. Zaten yapılamayacak bir şey olsa biz bunu yapamayız der gönderir geri.

Ama bunu teknik servis yapar bilgisayarcı ise sadece ücret almıyoruz diyor.

Adam bana chipset onarım yapılacak dedi.

Peki görüntü vermesse bunun dönüşü var mı?
Chipset'in içini açıp onarma şansları yok. Ya reballing işlemi ile chipset'in bacakları tekrar dizilip lehimlenir ya da chipset değişir.

İlk denemesinde oturtamazlarsa ve görüntü gelmezse üşenmezlerse tekrar dizip denerler ki PCB'nin ömrü her ısıtmada yolların zarar görme riski olduğu için azalır. Tutarsa tutar, tutmazsa ya nasip deyip geçersiniz. R7 240 için ideal bir fiyat. Şansınızı deneyin bence. Bu arada işlem başarılı olsa dahi sizi bir süre götürür yine aynı sorun başgösterir bir süre sonra. Kısa vadede ideal bir çözüm.

Chipset'in içini açıp onarma şansları yok. Ya reballing işlemi ile Chipset'in bacakları tekrar dizilip lehimlenir ya da chipset değişir.

İlk denemesinde oturtamazlarsa ve görüntü gelmezse üşenmezlerse tekrar dizip denerler ki PCB'nin ömrü her ısıtmada yolların zarar görme riski olduğu için azalır. Tutarsa tutar, tutmazsa ya nasip deyip geçersiniz. R7 240 için ideal bir fiyat. Şansınızı deneyin bence. Bu arada işlem başarılı olsa dahi sizi bir süre götürür yine aynı sorun başgösterir bir süre sonra. Kısa vadede ideal bir çözüm.

Aynen senin dediğin işlemi yapacaklar adam dediki böyle yaparız sana 3 ay garanti veririrz 3 ay içinde tekrar olursa ücretsiz tekrar yaparız dedi.

Onu bu forumda ki bir çok kişi bilemez. Teknik Servis personeli zaten yapmadan önce sizin onayınızı alıyor. O zaman sorabilirsiniz. Eğer işleme başladı fakat Servis onarmayı beceremedi. Size yenisini vermek zorunda. Zaten yapılamayacak bir şey olsa biz bunu yapamayız der gönderir geri.
Reballing işleminde hiçbir servis garanti vermez, veremez. Kullanıcı bu riski göze alarak ya yapın der ya da yapmayın iade edin der.
Aynen senin dediğin işlemi yapacaklar adam dediki böyle yaparız sana 3 ay garanti veririrz 3 ay içinde tekrar olursa ücretsiz tekrar yaparız dedi.
Bu tarz işlemlerde en fazla garanti veren 6 ay verir zaten. Dediğim gibi tekrarlaması olası bir durum ancak sizi en azından değişim yapana kadar götüreceğine eminim tutarsa.

Reballing işleminde hiçbir servis garanti vermez, veremez. Kullanıcı bu riski göze alarak ya yapın der ya da yapmayın iade edin der.

Bu tarz işlemlerde en fazla garanti veren 6 ay verir zaten. Dediğim gibi tekrarlaması olası bir durum ancak sizi en azından değişim yapana kadar götüreceğine eminim tutarsa.

Peki bunun tutmama ihtimali yüzde kaç.

Dediğim gibi "zaten yapılamayacak bir şey olsa biz bunu yapamayız der gönderir geri." Eğer sıkıntılı bir durum ise durumu belirtir geri gönderirler.
"Eğer işleme başladı fakat Servis onarmayı beceremedi. Size yenisini vermek zorunda. Zaten yapılamayacak bir şey olsa biz bunu yapamayız der gönderir geri. "

Ben mi yanlış anlıyorum çözemedim. Bu tarz işlemlerde dediğim gibi hiçbir servis onarım garantisi veremez. Riski belirtir kullanıcı kabul ederse onarım işlemi başlar. Şayet onarım başarısız olursa sizin dediğiniz gibi "Size yenisini vermek zorunda" gibi bir durum söz konusu değildir. Başarısız olursa başarısız oldu diyip verilir. Bu risk zaten başında söylenir kullanıcıya.
Peki bunun tutmama ihtimali yüzde kaç.
Genel olarak tutuyor gözünüzü korkutmaya gerek yok ancak bu hepsi tutacak anlamına gelmiyor. %1 de olsa risk risktir. Ama şu var ben sizin yerinizde olsam denerim reballing işlemini. Zaten kartı kullanamıyorsunuz, işlem başarılı olursa bir süre daha kullanırsınız rahatça 150TL verip. Başarısız olursa kullanamadığınız kartınızı kullanamamış ivedilikle yeni kart yoluna bakarsınız. Onarımı başarısız olan bir işlem için servisin ücret talep edeceğini düşünmüyorum.

Geri
Yukarı