Ekran kartı darboğazı

KaraMamut

Femtopat
Arkadaşlar selam;
Öncelikle benim sorunum şu an ekran kartına bütçe toplamam ancak bu süre boyunca ekran kartının beni taşımasını istiyorum. Mesela Watch Dogs 2 oynuyorum ve OSD'yi açınca VRAM kullanımı %60, CPU kullanımı %30, GPU kullanımı %100 :). Bu değerin düşmesi gibi bir şey söz konusumu çünkü oyunda 20 FPS alıyorum yani çektiğim acıları siz düşünün :).

Hocam o zaman işlemcide %70 performans kaybı oluyor denebilir aynı mantıkla bu da darboğazdır.

İşlemciden işlemciye değişir bu mesela o ekran kartını sadece %5 kullanarak %100'de çalıştıracak işlemcide var fakat gereksiz bir şey olur bu sizin işlemci ve ekran kartınız dengeli onun için darboğaz ya da performans sıkıntısı yok her oyunda işlemci ve ekran kartı kullanımı farklı olabilir.

Neyse hocam boşuna bendende sizdende zaman çalmaya gerek yok.
Kardeşim oyun oynarken grafik işleme işini ekran kartın yapar ancak işlenen verileri işlemcin toparlayarak sana yansıtır. Senin ekran kartın %100 gücünü kullanarak verisini işliyor ve işlemcine gönderiyor. Işlemcin hem oyun için gerekli toplamayı hem ekran kartından gelen verileri %30 gücünü kullanarak sana yansitabiliyor. Bu duruma rağmen sen 20 fps alıyorsun. Bu da demektir ki senin ekran kartının gücü o oyunda 20 fps vermeye yetiyor. Darboğaz gibi bir durum söz konusu değil olan tek şey senin ekran kartının oyunun istediği işlemeyi yapamaması. İşlemcin oyunu bi tarafına bile takmıyor %30 kullanması yetiyor ancak ekran kartın ne kadar didinsede gerekli grafik işlemeyi yapamıyor. Umarım çok daha açıklayıcı olmuştur.

Kardeşim oyun oynarken grafik işleme işini ekran kartın yapar ancak işlenen verileri işlemcin toparlayarak sana yansıtır. Senin ekran kartın %100 gücünü kullanarak verisini işliyor ve işlemcine gönderiyor. Işlemcin hem oyun için gerekli toplamayı hem ekran kartından gelen verileri %30 gücünü kullanarak sana yansitabiliyor. Bu duruma rağmen sen 20 FPS alıyorsun. Bu da demektir ki senin ekran kartının gücü o oyunda 20 FPS vermeye yetiyor. Darboğaz gibi bir durum söz konusu değil olan tek şey senin ekran kartının oyunun istediği işlemeyi yapamaması. İşlemcin oyunu bir tarafına bile takmıyor %30 kullanması yetiyor ancak ekran kartın ne kadar didinse de gerekli grafik işlemeyi yapamıyor. Umarım çok daha açıklayıcı olmuştur.

Anladım hocam sağ olun :).

Geri
Yukarı