Ekran kartı değişimi sonrası CPU ısınma sorunu

Erdem anıl

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
ogrenci
Merhaba.
Cooler Mater RC K380 ve ASUS GTX760 ikilisini aldım.
İşlemcim İ7 3770, stok soğutucu ile kullanıyorum.
ile değiştirdim fakat bu işlemden sonra Stok fanlı cpum (İ73770) eski ekran kartlı halinden 10 derece daha sıcak bunun bir nedeni var mı?

Eski ekran kartım varken Battlefield 4'te 50 dereceydi işlemci.
Şimdi aynı oyun, ultra ve 1080p'de 68 derece oluyor.

Sorun ekran kartından dolayı ise soğutucu değiştirmeyi düşünüyorum. 150TL ayırabilirim bu iş için.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben t4 kullanıyorum ve memnunum daha önce uzun süre oyun oynadığımda ısınmadan dolayı donmalar yaşıyordum, carbide 400r kasa ve t4 işlemci için soğutucu aldığımda 20-30 derece fark olmuştu, bu arada arkadaşlarında belirttiği gibi macun da çok önemli eskisini sil ve ince bir şekilde dağıtarak sür, bununla ilgili technopat videolarıda var.

Ekran kartın yükseldiği için işlemcine binen yük artmıştır. Bu yüzden ısı artmıştır diye düşünüyorum. Termal macun degişimi ile verim alamazsan tek çözüm yeni iyi bir sogutucu almak.

Hayır. Kasayı değişim yaparken bütün bileşenleri teker teker çıkardın mı? (anakart işlemci ram vb.) Eğer çıkardıysan işlemcine termal macun sürdün mü? Eğer sürdüysen tam düzenli sürememişsin galiba bu yüzden kaynaklanıyor olabilir.

Ben termal macun kullanmıyorum bana göre termal macun iki metalin arasında izole işlemi görüyor. Mantıken demir demire değdiğinde mi daha çabuk ısı alışverişi olur, demir macun demir olduğunda mı ? Buyrun kararı siz verin.

eXtreme52 dedi:
Ben termal macun kullanmıyorum bana göre termal macun iki metalin arasında izole işlemi görüyor. Mantıken demir demire değdiğinde mi daha çabuk ısı alışverişi olur, demir macun demir olduğunda mı ? Buyrun kararı siz verin.
Amaç zaten işlemci ile soğutucu arasındaki boşlukları doldurup ısıyı daha iyi iletmek.

Amaç zaten işlemci ile soğutucu arasındaki boşlukları doldurup ısıyı daha iyi iletmek.

Sonuçta arada bir madde var bu madde de ister istemez ısı alışverişini engelliyor. Örnek vereyim arkadaşımın makinesi AMD termal macun varken resetleniyor, termal macun yok iken hiç birşey olmuyor.

Termal macun işlemcinin üst yüzeyi ile cpu soğutucunun alt yüzeyi arasında hava boşluğu kabarcık tarzı bir boşluğun kalmamasını sağlar. Böylece işlemci yüzeyinde oluşan ısı cpu soğutucunun tabanına eşit ve düzgün bir şekilde yayılması için kullanılıyor. Sen termal macunun sıcaklığı izole ettiğini düşünüyorsan sana söyleyecek kelime bulamıyorum. Böyle devam et :)

Anlamadınki soğutucuyu taktın ama işlemci ile soğutucu arasında küçük küçük boşluklar var amaç orayı doldurmak.
Termal macun işlemcinin üst yüzeyi ile cpu soğutucunun alt yüzeyi arasında hava boşluğu kabarcık tarzı bir boşluğun kalmamasını sağlar. Böylece işlemci yüzeyinde oluşan ısı cpu soğutucunun tabanına eşit ve düzgün bir şekilde yayılması için kullanılıyor. Sen termal macunun sıcaklığı izole ettiğini düşünüyorsan sana söyleyecek kelime bulamıyorum. Böyle devam et :)

Kaymak gibi yüzeyi var neresinde boşluk kalıcak acaba merak ettim.

Ümit, soğutucu ile işlemci arasını izole etmiş oluyor. Sıcaklığı değil. Sen daha beni anlamamışsın kelime edemezsin zaten ;)

Git iktane demir parçası al mengene ile sıkıştır alttan ısıt üstünede termometre koy ne kadar çabuk iletildiğini görürsün birde ikisinin arasına macun koyarak dene.

Ben tecrübelerime dayanaraktan konuşuyorum. Sizin bileceğiniz iş tabi ki. :)

Eğitim cehaleti alır e. baki kalır. Sen böyle devam et :) mengeneye takıp sıkıştırdığın demirlerle anakartın üzerinde işlemci, soğutucu montajını bir görüyorsan sana söyleyecek kelime halen bulamıyorum. Nasa boşa kulanıyor demek ki termal macunu nasaya bir mail yazda hatalarını düzeltsinler. :) Birde kaymak gibi yüzeyi var diyorsun oturup gözünle işlemcilerin lga bacak sayılarını saydın yüzeydeki boşlukları ölçtün.

Son düzenleme:
Eğitim cehaleti alır e. baki kalır. Sen böyle devam et :) mengeneye takıp sıkıştırdığın demirlerle anakartın üzerinde işlemci, soğutucu montajını bir görüyorsan sana söyleyecek kelime halen bulamıyorum. Nasa boşa kulanıyor demek ki termal macunu nasaya bir mail yazda hatalarını düzeltsinler. :)

Ben örnek verdim sana, sen git biraz araştır termal macun ısıyı bakır aleminyumdan daha mı iyi iletirmiş. Hahah nasa diyosun nasa'nın kullandığı macun ile seninki bir dimi :) komikliğin bu kadarı nasa'nın yanında senin kullandığın ancak diş macunu olur ;) iyi forumlar.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı