Termal macun değişimi sonrası ısınma sorunu

Nizami

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar işlemcide ısınma sorunu olduğu için termal macunu Zalman ZM-STG2 ile değiştirdim. Değiştirdiğim halde aşırı bir sıcaklık farkı yaşamadım, defalarca temizleyip termal macunu uyguladım, düzgün bir şekilde soğutucu vidalarını sıkmama rağmen sorun devam ediyor.

Termal macun: Zalman ZM-STG2
Değişimden önceki termal macun: İşlemci yanında stok olarak gelen termal macun
İşlemci: i5 7600K
İşlemci Soğutucusu: Akasa Venom A10 Sıvı Soğutucu

Sıcaklık Değerleri:

Boştayken 50-55 derece yük üzerinde ise 95-100 derecelere çıkıyor ve tekrardan boşa aldığımda 65-70 dereceden aşağıya inmiyor.

Pompanın elektrik aldığı giriş yanlış yere takmadığınızı var sayıyorum.

Tavsiyem ise;
1- Pompaya elinizi ile dokunun.
2- Kulağınızı dayayın. Çalışıp çalışmadığını test etmek için.
3- Anakartı komple söküp kasa dışında montaj yapınız ve çalıştırınız. Uzay montaj yani.
Soğutucu'dan bip sesi gibi değişik bir ses geliyor bu çalıştığı anlamınamı geliyor,birde Soğutucu borularında herhangi bir sıcaklık yok aynı şekilde soğutucu fanında da sıcaklık aktarımı yok serin bir şekilde üflüyor.

Pompa çalışmıyor sanki. Elinizle dokunun çalışırken. Ufak ufak titreşim olması lazım. Kulağınızla da duyabilirsiniz. Bilgisayarı ilk açtığınızda bir belirti olması lazım pompada.

Soğutucuda bir sirkülasyon olduğu takdride, radyatörde sıcak havayı hissetmeniz gerekiyor. Şu an tüm işaretler pompayı gösteriyor.

Fan yönleri doğrumu ben i5 6600k corsair h100i v2 kullanıyorum bilgisayarı ilk topladıgımda öndeki fanlar içeri sıvı sogutma üste takılı içerdeki havayı dışarı veriyor arkada eksoz fan. Topladıkdan 1 sene sönro temizlik yaptım sıvı sogutmanın fanlarını dışardan içeri alacak şekilde yaptım boşta 40-50 derece yük de 80-90 oldu uzun süre öyle kulladındım 7-10 kere termal mancun degiştirdim fanların yönünü degiştirdigimi 2 hafta önce hatırladım şimdi eskisi gibi boşta 30-35 yükte 40-55 kasam nzxt s340
Fan yönlerinde sıkıntı olacağını sanmıyorum,bilgisayarı toplayalı nerdeyse 1,5 yıl oluyor ve bu sorun son 1 aydır var.
,
AIDA 64 programı ile test eder misiniz? Stres testide yapabilirsiniz.
Dereceler bu şekilde.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    18,2 KB · Görüntüleme: 120
  • stabilitytest.png
    stabilitytest.png
    27,8 KB · Görüntüleme: 113
Son düzenleme:
Fan yönlerinde sıkıntı olacağını sanmıyorum,bilgisayarı toplayalı nerdeyse 1,5 yıl oluyor ve bu sorun son 1 aydır var.
Elinizde başka bir sogutucu varmi hava sogutma intel stok fan tarzında ben fanların yönün degiştirince çok ısınınca belki sıvı sogutma sorun vardır diye intelin stok fan tarzında bir sogutucu almıştım sizde isterseniz başka bir sogutucla deneyinde sorun sogutucudamı başka birşeydemi anlarız

Pompa çalışmıyor sanki. Elinizle dokunun çalışırken. Ufak ufak titreşim olması lazım. Kulağınızla da duyabilirsiniz. Bilgisayarı ilk açtığınızda bir belirti olması lazım pompada.

Soğutucuda bir sirkülasyon olduğu takdride, radyatörde sıcak havayı hissetmeniz gerekiyor. Şu an tüm işaretler pompayı gösteriyor.
Çok hafif bir titreme var ama belkide bilgisayarın çalışmasıyla alakalı olabilir o yüzden titreme olabilir eğer ki Pompa'da ise sorun garantiyemi göndermem gerekiyor

Dediğim gibi sökün uzay montaj yapınız. Soğutucuyu net bir şekilde yerleştirdiğinizden emin olursunuz.

Soğutucudan şüpheleniyorsanız tavsiyem bir bilgisayarcıya gidin elinde stok soğutucu vardır. Onunla test edersiniz.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı