Ekran Kartı Değişiminden Sonra İşlemci Isınma Sorunu

Ali Cemre Eröz

Hectopat
Yer
Eskişehir
Daha fazla  
Meslek
Makinist
Merhaba arkadaşlar. Bundan yaklaşık 3-4 ay önce sistemimde bulunan r7 240 ekran kartını değiştirip MSI R9 380 Gaming 4G ekran kartını aldım. Ekran kartı sisteme takıldıktan sonra oyunlarda, Intel i7 3770 olan işlemcimin sıcaklığı, değişimden önce 45-50 derece civarı iken değişimden sonra 75 derecelerin üzerine çıkmaya başladı.

Size sorum; bu durum neden kaynaklanabilir?

Sistem parçaları:
Intel i7 3770 işlemci,
Asus H61M-k anakart,
MSI R9 380 Gaming 4G ekran kartı,
Samsung 850 Evo 250 GB SSD,
Kingston Hyper X 12 GB RAM (8+4) 1600mhz,
Corsair VS 650 (650 watt) güç kaynağı bulunmaktadır.

Merhaba arkadaşlar. Bundan yaklaşık 3-4 ay önce sistemimde bulunan r7 240 ekran kartını değiştirip MSI R9 380 Gaming 4G ekran kartını aldım. Ekran kartı sisteme takıldıktan sonra oyunlarda, Intel i7 3770 olan işlemcimin sıcaklığı, değişimden önce 45-50 derece civarı iken değişimden sonra 75 derecelerin üzerine çıkmaya başladı.

Size sorum; bu durum neden kaynaklanabilir?

Sistem parçaları:
Intel i7 3770 işlemci,
Asus H61M-k anakart,
MSI R9 380 Gaming 4G ekran kartı,
Samsung 850 Evo 250 GB SSD,
Kingston Hyper X 12 GB RAM (8+4) 1600mhz,
Corsair VS 650 (650 watt) güç kaynağı bulunmaktadır.

Merhaba;

İşlemciniz de OC yapıldı mı? ya da var mı? Darboğaz yapacağını düşünmüyorum. İşlemciniz deki fan stok fan mı ? Bir de işlemcinizin fanını çıkararak tamamen temizleyin ve bir termal macun sürün.

Merhaba;

İşlemciniz de OC yapıldı mı? ya da var mı? Darboğaz yapacağını düşünmüyorum. İşlemciniz deki fan stok fan mı ? Bir de işlemcinizin fanını çıkararak tamamen temizleyin ve bir termal macun sürün.
O.C. İşlemi yapılmadı. Fanı söküp temizlemeyi denedim ama işlemciyi söküp macuna bakmadım. Sorun değişim yapılır yapılmaz meydana gelmeye başladı.

Kasanın resmini atabilirmisiniz? Kasada hava akımı düzgün olmazsa işlemcide ısınır.
Evet kasa eski ama sorun ekran kartı değişir değişmez meydana geldiği için farklı bir durum var diye düşünüyorum.

Soğutmada iyileştirme yapabilirim ama merak ettiğim konu neden ekran kartı değişiminden sonra bu sorunun meydana geldiği. Ona göre bir yol izlemek istiyorum.

Cpu fanı çıkarıp taktıysanız ısınması normaldir. Termal macunu yenilemeniz gerek bende de aynı sorun olmuştu Cpu fanı çıkarınca.
Bu sorundan sonra yaptım ama fan sökme işlemini.

Soğutma iyileştirmesiyle sorunum çözülür mü yoksa işlemci ve anakartın değişim zamanı mı geldi?

Watt değeri yüksek olan ekran kartları daha iyi bir hava akımına ihtiyaç duyar. Eğer hava akımı yetersiz gelirse sıcaklık Cpu fan'a kadar ulaşır ve işlemciye sıcak hava üflemek zorunda kalır. Soğutmayı iyileştirirseniz sorun kalmaz. Kısaca sıcak hava içeride kalıyor ve işlemci bu yüzden ısınıyor.

Watt değeri yüksek olan ekran kartları daha iyi bir hava akımına ihtiyaç duyar. Eğer hava akımı yetersiz gelirse sıcaklık Cpu fan'a kadar ulaşır ve işlemciye sıcak hava üflemek zorunda kalır. Soğutmayı iyileştirirseniz sorun kalmaz. Kısaca sıcak hava içeride kalıyor ve işlemci bu yüzden ısınıyor.
Anladım hocam dediğinizi uygulayacağım.

Hepinize değerli yorumlarınızdan dolayı teşekkür ederim.

@Ali Cemre Eröz

Eski kartla tekrar denediniz mi işlemci de böyle bir sorun oluyor mu diye?
Evet denedim ısınma gibi bi durum olmadı.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı