Ekran kartı değiştirince Gigabyte Gaming X Z490 BIOS'a girmiyor

MangrenTR

Hectopat
Arkadaşlar merhabalar,

Geçenlerde Gigabyte Gaming X Z490 anakartımı güncellemiştim.
Güncelledikten sonra BIOS ekranı yerine direkt Windows ekranı geliyordu ve anakartımda VGA ışığı yanıyordu.
Arkadaşımın ekran kartını takınca BIOS gözükmüş ve ben de XMP ayarlarımı aktif etmiştim.
Bugün eski bir ekran kartını tekrardan kasaya taktım ve yine aynı sorunla karşılaştım.
VGA ışığı yanıyor ve BIOS ekranı gelmeden Windows ekranı karşıma çıkıyor.
Bilgisayara format atmak istesem ya da sıfırlamam gerekse hiçbir işlem yapamıyorum.

Hocam, hangi ekran kartını takınca oluyor? Muhtemelen BIOS resetleyince düzelir. Pilini söküp 10 dakika sonra takıp deneyin.

Hocam, hangi ekran kartını takınca oluyor? Muhtemelen BIOS resetleyince düzelir. Pilini söküp 10 dakika sonra takıp deneyin.

GT 210 vardı, şimdi de GT 440 taktım fakat yine aynı.
BIOS pili, güç seçeneklerinden hızlı önyükleme ve anakartın uygulama merkezinden Fast Boot'u kapattım sorun düzelmiyor fakat GT 730'u takınca bir sorun yok.

Anladım hocam. Bir ihtimalle PCI Express sürümü ile ilgili olabilir. Genelde bu slotlar geriye dönük olarak uyumludur. BIOS pilini söküp 10 dakika sonra takıp denediniz mi? Yapmadıysanız, yapıp deneyin.
@zeki1981, dedikleri kartlarda güç girişi yok.

Anladım hocam. Bir ihtimalle PCI Express sürümü ile ilgili olabilir. Genelde bu slotlar geriye dönük olarak uyumludur. BIOS pilini söküp 10 dakika sonra takıp denediniz mi? Yapmadıysanız, yapıp deneyin.
@zeki1981, dedikleri kartlarda güç girişi yok.

Evet denedim hocam.
Ben de sizin gibi düşünüyorum.
Bilgisayara format atacaktım yapamıyorum. 😂
Biosa girebildiğiniz ekran kartının harici güç girişi var mı?

ya da giremediğiniz kartlarda harici güç girişi var mı?
Hayır.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu yöntemi deneyin.

Hocam, diğer PCI Express slotlar ile deneyin.

Geri
Yukarı