Ekran kartı Driver'ini yükledikten sonra oluşan problem ve arıza analizi

abdul61kadir

Hectopat
Merhabalar, şu anda yaşamakta olduğum bir arızayı sizlerle paylaşıp fikirlerinizi almak isterim.
Masaüstü bir bilgisayarım var, Gigabyte UD5 anakart, AMD 8320 işlemci, crossair vegeance 4x2 8 GB RAM, HD7850 1GB ekran kartı, 120GB SSD.(600W PSU)
Anakartım arızalıydı bilindiği üzere Gigabyte'ın bazı kartlarında Dual BIOS var, main BIOS chipini tekrar programlayıp yerine taktım ve bilgisayar calıstı, BIOS'a sıkıntısız girebiliyorum, işlemci RAM vs değerlerini görebiliyorum.
Soru 1: Bu durumda anakartın %100 çalıştığını söyleyebilir miyiz?
Bilgisayara güncel 64 Bit Windows 10 formatı attım neyse her şey normal gözüküyordu. Bildiğiniz üzere bu işlemcinin dahili GPU'su yok, tertemiz format sonrası masaüstüne düştük ilk iş olarak ekran kartı sürücüsünü yükleyeyim dedim AMD'nin sitesine gittim ve tavsiye edilen sürücüyü indirdim. Driver'ı kurdum ve ekran kartının bilgisayar tarafından tanınması bitti. Bundan sonra türüne az rastlanır bir arızayla karşılaştım; bilgisayarı kullanıyorken birden ekranda çizgili şekilde bir resim veya tümüyle siyah veya mavi ekran beliriyor YouTube'dan açmış olduğudum bir müzik 10 ile 15 sn oynamaya devam ediyor ve PC tamamen donuyor. 2 gündür bu arıza ile uğraşıyorum yaptıklarımı ve aldığım sonuçları sizlerle paylaşıp sorunun ne olabileceği hakkında yardımlarınızı-yorumlarınızı rica ediyorum.
Soru 2: Acaba ekran kartının RAM'leri ile ilgili bir sorun mu var ?(Bildiğiniz gibi ekran kartı Driver'ının yüklenmesiyle kart tam anlamıyla çalışmaya başlıyor) kart eski acaba reball mı gerekiyor bilemiyorum.)
Şu anda Win7 sistem olan bu bilgisayardan Driver yüklenmemiş halde sizlere yazıyorum.
RAM'leri tek tek ve birlikte farklı slotlarda denedim. Bilgisayar açıldı(Driver yüklü halde)*, hemen masaüstüne sağ Click yapıp Radeon özelliklerini açtım bilgisayar boşta iken (herhangi bir işlem yapmadan) çalışıyor hatta GPU kullanımı sıcaklığı RAM kullanımlarını görebiliyorum(Radeon arayüzünden) ancak bir işlem yapmaya başlayınca bilgisayarın ekranında yine aynı resimler beliriyor ve bilgisayara reset atmak zorunda kalıyorum. Bilgisayarı güvenli modda açıp Driver'ı kaldırıp FurMark'i yükledim. Sonrasında normal sekilde tekrar Driver'i yukledım ve FurMark'ı açtım stress test e tıkladığım gibi aynı resim yine karşımda belirdi.
Windows 10'da ise yükleme ekranı bitip masaüstüne geçiyorken aynı resimlerle karsılarsıyorum.
Soru 3: Bu sorun sadece ekran kartı ile ilgili mi? Yoksa bu tarz sorunlar northbridgeden kaynaklanabilir mi? (Ekran kartını pcıexp 16X ve 8X slotlarında ayrı ayrı denedim.
Sonuç aynı.) şimdi south bridge için PCI slotundan deneyeceğim.
Sorunu bulmak adına yazıda açıklayamadığım daha birçok deneme yaptım.
Windows 7'de çektiğim bir video(şanslıydım o sıra uzun bir süre kapanmadı) :D.

20200405_162558.jpg

20200406_065931.jpg

20200406_064955.jpg

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İlginiz için teşekkürler...

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı