Ekran kartı sürücüsünü yükledikten sonra siyah ekran

PashaTR

Hectopat
RAM
16,0GB Dual-Channel Unknown @ 1330MHz (20-19-19-43)
SSD veya HDD modeli
SanDisk SSD PLUS 240GB (SSD)
Ekran kartı
Vega 8
Anakart
Gigabyte Technology Co. Ltd. A320M-S2H-CF (AM4)
İşlemci
AMD Ryzen 3 3200G
Birkaç gün önce bilgisayarımı açmaya çalıştığımda yükleme işareti olan siyah bir ekranla karşılaştım. Ne kadar beklediysem de bu ekran maalesef geçmedi. Bilgisayarıma format attım, hiçbir sürücüyü yüklemeden önce Ryzen 3 3200G Vega 8 sürücüsünü yükledim. Sürücüyü yükledikten sonra bilgisayarımı yeniden başlattığımda ise önceki yükleme işareti olan siyah ekran yeniden çıktı. Güvenli Mod'a girerek sürücüyü kaldırdım ve bilgisayarım normal şekilde açıldı. Sürücünün önceki sürümlerini yükledim fakat fayda etmedi ve yine aynı siyah ekran çıktı.

Ekran kartının slota giren bakır uçlarını silgiyle sil, kartın üzerinde yanık, erime vs olup olmadığını kontrol et.

Chipset sürücüsünü yükledim ve yeniden başlattım. Açılışta herhangi bir sorun olmadı ama ardından ekran kartı sürücüsünü yükleyip yeniden başlattığımda maalesef yine aynı sorunla karşılaştım.

SSD kronik sorunlu bir model şimdi dikkatimi çekti, sıkıntıyı SSD'nin kendisi de çıkarıyor olabilir. Başka bir depolama aygıtı ile deneme şansınız var mı?

SSD'ye HD Tune'dan quick scan tiki kapalı şekilde error scan ve CrystalDiskMark veya ATTO'dan okuma yazma testi yapın.

SSD kronik sorunlu bir model şimdi dikkatimi çekti, sıkıntıyı SSD'nin kendisi de çıkarıyor olabilir. Başka bir depolama aygıtı ile deneme şansınız var mı?

SSD'ye HD Tune'dan quick scan tiki kapalı şekilde error scan ve CrystalDiskMark veya ATTO'dan okuma yazma testi yapın.
CrystalDiskMark ve HDTune sonuçlarında herhangi bir sorun yok sanırım.

Dosya Ekleri

• CrystalDiskMark_20220326203020.png
    CrystalDiskMark_20220326203020.png
    22,6 KB · Görüntüleme: 29
  • HDTune_Error_Scan_SanDisk_SSD_PLUS_240GB.png
    HDTune_Error_Scan_SanDisk_SSD_PLUS_240GB.png
    14,4 KB · Görüntüleme: 23
Otomatik olarak bir görüntü sürücüsü yüklüyorsa, üstüne tekrar kurduğunuzda sıkıntı çıkarıyor olabilir. Display Driver Uninstaller ya da AMD Clean Up ile görüntü sürücüsü varsa kaldırabilirsiniz.
Ardından bilgisayarı kapatıp açıp temiz bir kurulum yapmayı deneyebilirsiniz. Ben böyle yapmıştım mavi ekran alırken.

Geri
Yukarı