Ekran kartı fan hızı 0'a yaklaşırken titriyor

ROG STRIX GTX 1070 Tİ kullanıyorum. Bazen bende de aynı sorun oluyor. O yüzden ekran kartını kontrol ettiğim arayüzden fan hızını %10 yapıyorum. Hem sıfır ses hemde titreme ortadan kalkmış oluyor.

@AtraxiyoN kardeş iyi güzelde ben yapmıyorum yapmakta istemiyorum fan hızını 10 a ayarlamak. Sen anlatır mısın sen nasıl fark ettin titrediğini düzgün vidalı mı seninkiler veya neden o titreme oluyor ben anlayamadım açıkcası. Birde senin kartında uzun en sağ tarafını elleyince yukarı aşağı yapınca sallanma yapıyor mu ? Dediklerine cevap verirsen sevinirim ? Titreme neden yapıyor fan hızı düştükçe ve zararlı mı ki ? Araştırma yaptın mı ?

Titreme ekran kartlarının duruş şekli, kasanın eğimli bir zeminde olması, fanların zamanla deforme olması sebebiyle de olabilir. Bende ki titreme de sizinkine benzer bir durumda oluşuyor; oyun oynayıp kapattıktan sonra kartının sıcaklığı düştükçe fan devri yavaşlıyor, bi süre sonra da duruyor ama ara ara çalışıyor gibi yapıp yeniden duruyor, buda titreşimsel bir ses veriyor. Bu normal şartlarda rahatsız edici bir durum değil. Dilerseniz manuel bir şekilde müdahale edebilirsiniz. Bende Asus Tweak II yazılımı var. Onu açıp gelişmiş profiller den Silent Mod'u aktif hale getirip, fan devrini 0 yada 10 yaparak bu durumu o an çözüyorum. Zaten fanlar belli bir sıcaklığa ulaşmadan çalışmıyor. O yüzden oyunu kapattıktan sonra ki titreme olayına da çok takılmaz oldum.

@AtraxiyoN servisini aricam durumu söylicem oyundan çıkınca titreme oluyor diye. Fanlar durmaya yakın parçalara zarar vermez mi titreme dicem anlatcam. Ekran kartı yarısı yere bakıyor ağır ve uzun olduğu için sanırım seninde öyle mi ? Fanlar bozulma ihtimali ne öyle yapıyor olması

@AtraxiyoN servisini aricam durumu söylicem oyundan çıkınca titreme oluyor diye. Fanlar durmaya yakın parçalara zarar vermez mi titreme dicem anlatcam. Ekran kartı yarısı yere bakıyor ağır ve uzun olduğu için sanırım seninde öyle mi ? Fanlar bozulma ihtimali ne öyle yapıyor olması
Bendede benzer bir sorun var ekran kartım MSI iki fanlı 1 fanı diğerine göre hafif yamuk dönüyor parmamı dokundurduğumda rahat hissedebiliyorum diğer fanda böle birşey yok servisi arayınca ne dediler bende aramayı düşünüyorum

Geri
Yukarı