Ekran kartı fan hızı %100 yapılırsa fanların ömrü azalır mı?

Adahisna

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Anakart: MSI Pro B660M-A

RAM: 32GB DDR4

SSD: 1TB.

İşlemci: Intel i7-12700

Ekran kartı: 3050 ti

PSU: 800W.
Merhaba havalar sıcak ve ekran kartım çok ısınıyor. Boşta 55-60 derece gibi rakamlara geliyor. Oyun girince çok ısınıyor PC donuyor oyun kapanıyor. Fan hızını 100 yaparsam fan ömrü azalır mı? Bir sorun çıkar mı?

İşlemciye OC yapmıştım. BIOS üzerinden ekran kartı boşta fan hızını 45-50 gibi tutuyorum.

GeForce GT 1030.
Yakın zamanda temizlik yapmadıysanız yapın, ekran kartınızın termal macununu da değiştirebilirsiniz ama soğutmasını çıkartmanız gerekir, ben yapamam diyorsanız güvenilir bir bilgisayarcıya verebilirsiniz.

Yakın zamanda temizlik yapmadıysanız yapın, ekran kartınızın termal macununu da değiştirebilirsiniz ama soğutmasını çıkartmanız gerekir, ben yapamam diyorsanız güvenilir bir bilgisayarcıya verebilirsiniz.

Termal macunu ve ekran kartı temizliğimi 2 hafta önce yapmıştım. 1 ayda olabilir emin değilim, ama yakın tarihlerde termal macununu değiştirdim. Fanı ekran kartını komple temizlemiştim.

Kasa hava akışım pek iyi değil kasayı yan şekilde kullanıyorum. Yan kapağı açık.

Termal macunu ve ekran kartı temizliğimi 2 hafta önce yapmıştım. 1 ayda olabilir emin değilim, ama yakın tarihlerde termal macununu değiştirdim. Fanı ekran kartını komple temizlemiştim.
Fanların dönmesinde bir sorun var mı? Belki tam çalışmıyordur çünkü bunlar anormal derecede yüksek sıcaklıklar.

Fanların dönmesinde bir sorun var mı? Belki tam çalışmıyordur çünkü bunlar anormal derecede yüksek sıcaklıklar.

Ekran kartı fanı mı? Yoksa kasa fanları mı?
Şu an fan hızını 100 yaptım aşırı gürültüyü çalışması normal galiba?

Ekran kartı fanı mı? Yoksa kasa fanları mı?
Şu an fan hızını 100 yaptım aşırı gürültüyü çalışması normal galiba?
Fanların hızı arttığı için normal, soğutucu blok grafik işlemcisine tam temas etmiyor olabilir.

Fanların hızı arttığı için normal, soğutucu blok grafik işlemcisine tam temas etmiyor olabilir.

Aslında ekran kartını toparlarken termal macunu özenle sürüp vidalarını çok iyi sıkmıştım.

Aslında ekran kartını toparlarken termal macunu özenle sürüp vidalarını çok iyi sıkmıştım.
Hangi termal macunu kullandınız? Soğutucu blok sağa veya sola kaymış olabilir.

Bu arada mesela boştayken kasa fanlarım yavaş çalışıyor oyuna girince maximum şekilde çalışıyor.

Bir dakika hala termal macunum duruyor bakmam lazım.

Vidalar çok iyi şekilde yerine oturmuştu kayma olasılığı olamaz bence.
Termal macunum : TERMAL THERMAL MACUN GREASE KINAMAX KX-MN9 Fiyatları ve Özellikleri

Bu arada mesela boştayken kasa fanlarım yavaş çalışıyor oyuna girince maximum şekilde çalışıyor.

Bir dakika hala termal macunum duruyor bakmam lazım.

Vidalar çok iyi şekilde yerine oturmuştu kayma olasılığı olamaz bence.
Termal macunum : TERMAL THERMAL MACUN GREASE KINAMAX KX-MN9 Fiyatları ve Özellikleri
Markası çok fazla bilindik değil sanırım ama idare eder gibi duruyor, çok fazla veya çok az sürdüyseniz görevini yerine getiremez.

Markası çok fazla bilindik değil sanırım ama idare eder gibi duruyor, çok fazla veya çok az sürdüyseniz görevini yerine getiremez.

İdeal sürmüştüm. Her yerine düzgünce dağıttım termal macunu ince bir tabaka gibi sonra ortasına 1 damla termal macun sıkıp soğutucuyu koydum.

Yeni konular

Geri
Yukarı