Ekran kartı fan hızı %30'dan aşağıya düşmüyor

MessiLionel

Decapat
Arkadaşlar selamlar herkese INNO 3D RTX 3060 Ti Twin X2 OC ekran kartı kullanıcısıyım, ekran kartı fan hızım boştayken ve sıcaklığı da yokken minimum %37 hız ile çalışıyor. Bazı arkadaşlarımın ekran kartları boştayken çalışmayı durduruyor, ben de böyle olmasını istiyorum çünkü gereksiz yere daha fazla fan hızı demek erken tozlanma demek. Bu normal bir şey mi acaba? MSI Afterburner programı ile kullanıcı fan ayarları seçeneğine geldiğim zaman elle 40 dereceye kadar %0 hızla çalışması için ayar yapmaya çalıştım ancak orada fan hızı yüzdesinin 30 olduğu kısımda ' -----------------------------' diye bir işaret var yani 30 minimum %30 fan hızı ile çalışıyor. Ben 0 yapsam da fan hızı kendini boştayken 30'a sabitliyor. Oyun esnasında falan bir sıkıntı yok sıcaklık artınca fan hızı artıyor ekran kartı zaten çok ısınmıyor ancak dediğim gibi bazı kullanıcılarda benimkinden üst veya alt bir GPU da olsa ekran kartı fanları örneğin 45 50 dereceye kadar ısınmadığı sürece kendini çalıştırmıyor. Değerler normal mi bu bir sorun mu? Cevaplarınızı bekliyorum teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Palit RTX 2060 kullanıyorum. Aynı durum bende de var ve bu bir sorun değil. INNO3D ve Palit'in çoğu modelinde "Fan Stop" özelliği yok bu nedenle minimum %30 fan hızına izin veriyor. Rahatlıkla kullanabilirsiniz, içiniz rahat olsun.

Bilmiyorum hocam aynı ekran kartını kullanan bir arkadaş bilgisayar boştayken ekran kartının fanlarının çalışmadığını sıcaklık artınca çalışmaya başladığını söylüyor aklımı karıştıran olay bu biraz da. INNO3D'ye mail attım ancak aynı ekran kartını kullanan arkadaşlar varsa yazarlarsa sistem boşta çalışırken fanların dönüp dönmediğini yazarlarsa sevinirim.

Bilmiyorum hocam aynı ekran kartını kullanan bir arkadaş bilgisayar boştayken ekran kartının fanlarının çalışmadığını sıcaklık artınca çalışmaya başladığını söylüyor aklımı karıştıran olay bu biraz da. INNO3D'ye mail attım ancak aynı ekran kartını kullanan arkadaşlar varsa yazarlarsa sistem boşta çalışırken fanların dönüp dönmediğini yazarlarsa sevinirim.
Aynı ekran kartı dediğiniz modelle beraber markada mı aynı? Çünkü aynı model olsa bile fan stop özelliği markaların kendi karar verdiği bir olay.

Gerçekten çok ilginç. Eğer sebebini öğrenebilirseniz lütfen beni de haberdar edin.

Dostum selamlar, problemi çözdüm fanstop özelliği varmış ve çok basit bir şekilde yaptım. NVIDIA Denetim Masası ayarlarında güç yönetimi maksimum performans olunca bu özellik kapanıyormuş. Güç yönetimini normal olarak düzeltip bilgisayarı yeniden başlattım ve fanstop özelliği açıldı. Sen de dene istersen belki sende de vardır, lakin yeniden başlatmak önemli Windows da hızlı başlat açık olduğu için sistem tam kapanmıyor. Dediğim ayarları yapın ve yeniden başlatın, sistem açılırken fanlar çalışır, masaüstüne geldikten sonra 1 2 dakika sonra fanlar kendiliğinden durdu bende siz de bekleyin bakalım olacak mı? Denedikten sonra cevap yazarsanız sevinirim.

Dostum selamlar, problemi çözdüm fanstop özelliği varmış ve çok basit bir şekilde yaptım. NVIDIA Denetim Masası ayarlarında güç yönetimi maksimum performans olunca bu özellik kapanıyormuş. Güç yönetimini normal olarak düzeltip bilgisayarı yeniden başlattım ve fanstop özelliği açıldı. Sen de dene istersen belki sende de vardır, lakin yeniden başlatmak önemli Windows da hızlı başlat açık olduğu için sistem tam kapanmıyor. Dediğim ayarları yapın ve yeniden başlatın, sistem açılırken fanlar çalışır, masaüstüne geldikten sonra 1 2 dakika sonra fanlar kendiliğinden durdu bende siz de bekleyin bakalım olacak mı? Denedikten sonra cevap yazarsanız sevinirim.
Dediğiniz ayarları yaptım ancak değişen bir şey olmadı :( mecbur böyle kullanacağım.

Yeni konular

Geri
Yukarı